Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ruszą prace w rejonie rumskiego dworca. Miasto podpisało umowę z wykonawcą


Ruszą prace w rejonie rumskiego dworca. Miasto podpisało umowę z wykonawcą27.04.2022 r.


Rumia rozpoczyna budowę kolejnego nowoczesnego węzła integracyjnego – tym razem w rejonie stacji kolejowej i pętli autobusowej, które są zlokalizowane przy ulicy Starowiejskiej. Warta około 12 milionów złotych inwestycja ma być gotowa w pierwszej połowie 2023 roku.

W ramach prac planowana jest między innymi budowa ścieżki rowerowej na odcinku od dworca w Rumi do ul. Abrahama, przebudowa ronda uniemożliwiającego zjazd na parking Castoramy, modernizacja pętli autobusowej, remont zdegradowanych nawierzchni, wymiana wiat przystankowych, stworzenie parkingu przy ul. Towarowej, montaż elementów małej architektury oraz urządzenie terenów zielonych. Umowa z wykonawcą, którym jest gdyńska firma MTM S.A., została podpisana pod koniec kwietnia.  

To ciąg dalszy zadania „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi”. Kończymy prace w Janowie, nadszedł więc czas, by zabrać się za węzeł Rumia – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji. – Jest to duża inwestycja polegająca na modernizacji parkingu po drugiej stronie torów, przebudowie ronda zawierającego błędy komunikacyjne oraz wymianie kilkudziesięcioletnich nawierzchni asfaltowych na ulicy Starowiejskiej. Powstaną też nowe wiaty autobusowe i bitumiczne ścieżki rowerowe. Celem tej inwestycji jest lepsze skomunikowanie różnych środków lokomocji: rowerów, samochodów i autobusów, aby mieszkańcy mogli się sprawnie przesiadać do SKM-ki. Komunikacja zbiorowa jest bardziej ekonomiczna, bardziej ekologiczna, a przede wszystkim nie generuje korków, na które wszyscy narzekamy. My, jako miasto, przebudowujemy infrastrukturę mieszczącą się na naszym terenie, ale równolegle naciskamy na PKP, aby jak najszybciej zrealizowało swoją część węzła integracyjnego, czyli: tunel, perony i windy – podkreśla.

Prace budowlane rozpoczną się prawdopodobnie w lipcu i potrwają do marca przyszłego roku. Władze miasta przygotowują wspólnie z wykonawcą taki plan tymczasowej organizacji ruchu, aby roboty drogowe były jak najmniej uciążliwe dla kierowców i pasażerów komunikacji zbiorowej.

Na realizację inwestycji w ramach projektu pn. „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi” udało się zdobyć unijne dofinansowanie. Środki zostały pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Nawierzchnia, która zostanie zmodernizowana Teren pętli autobusowej, który zostanie objęty planowaną inwestycją Nawierzchnia, która zostanie zmodernizowana Teren pętli autobusowej, który zostanie objęty planowaną inwestycją Rondo im. hm. A. Voigta (przy Castoramie), które zostanie przebudowane Układ drogowy, który zostanie zmodernizowany Układ drogowy, który zostanie zmodernizowany Stan obecny (model 3D – źródło rumia.obliview.com)

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń