Wtorek, 16 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ruszyła budowa mieszkań dla osób młodych i niepełnosprawnych


Ruszyła budowa mieszkań dla osób młodych i niepełnosprawnych11.08.2022 r.

Wizualizacja inwestycji realizowanej przy ulicy Reja w Rumi

Rozpoczęła się budowa dwóch komunalnych bloków mieszkalnych przy ulicy Reja w Rumi. Wykonawcą miejskiej inwestycji jest gdyńska spółka Adwizon. Zakres umowy może zostać rozszerzony o budowę trzeciego bloku mieszkalnego, ale w formule społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM). Sfinansowanie tych inwestycji jest możliwe dzięki zdobytym w konkursie środkom oraz nawiązaniu współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Jedna inwestycja, dwa zadania

Umowa z wykonawcą została podpisana 22 lipca. Dokument podzielono na zakres podstawowy i dodatkowy – jest to tak zwane prawo opcji. Główne zamówienie obejmuje rozbiórkę dawnego budynku komunalnego, budowę dwóch 4-kondygnacyjnych bloków mieszkalnych wraz z projektem i przebudową sieci wodno-kanalizacyjnej oraz przyłączy, a także zagospodarowanie terenu. Natomiast prawo opcji dotyczy możliwości rozpoczęcia budowy trzeciego obiektu w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM Rumia).

Szansa na lepsze życie

W dwóch nowych budynkach komunalnych znajdą się 72 lokale (maksymalnie czteropokojowe) z balkonami lub tarasami, a także wózkarnie, pomieszczenia gospodarcze i windy. Bloki będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wokół budynków nie zabraknie ciągów pieszych, dróg, miejsc parkingowych, placu zabaw, ławek, oświetlenia, wiat śmietnikowych oraz urządzonej zieleni, w tym ogrodów deszczowych. Koszt inwestycji to przeszło 18 mln zł, z czego 80% pokryje zdobyte dofinansowanie.

Mieszkania komunalne to szansa dla tych, którzy ze względu na niepełnosprawność, trudną sytuację życiową, niskie dochody, a tym samym brak zdolności kredytowej, nie są w stanie samodzielnie sfinansować zakupu ani wynajmu lokalu. Ponowne pozyskanie dotacji na budynki komunalne jest wielkim sukcesem i ogromnie cieszy, ponieważ będzie można pomóc kolejnym rodzinom będącym w ciężkiej sytuacji życiowej. To również spełnienie naszej obietnicy jeszcze z 2014 roku, kiedy deklarowaliśmy wsparcie zarówno w rewitalizacji najbardziej zaniedbanych budynków, jak i budowę nowych – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Obecnie realizowane są prace przygotowawcze i fundamentowe. Następnie, mniej więcej od połowy września, będą wznoszone poszczególne kondygnacje budynków komunalnych, co potrwa do połowy 2023 roku. Kolejnym etapem będzie wykończenie mieszkań pod klucz. Ostatnią pozycją w harmonogramie prac jest zagospodarowanie okolicznego terenu. Wszystko ma być gotowe najpóźniej w marcu 2025 roku.

Alternatywa dla kredytu hipotecznego

Jeśli uda się pozyskać dodatkowe środki finansowe, zakres inwestycji zostanie rozszerzony o budowę jeszcze jednego bloku mieszkalnego przy ul. Reja – tym razem w formule społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM). Znajdą się tam 32 lokale i podziemna hala garażowa, a wokół pojawi się niezbędna infrastruktura drogowa oraz zieleń. Koszt inwestycji realizowanej przez spółkę SIM Rumia to blisko 10,2 mln zł.

Cieszę się niezmiernie, że udało nam się powołać tę spółkę, ponieważ jest to nowa, udoskonalona formuła TBS-ów – wyjaśnia burmistrz Michał Pasieczny. – To kolejna oferta dla mieszkańców Rumi, którą jako samorząd będziemy mogli zaproponować osobom potrzebującym wsparcia. Chcemy pomóc tym, którzy pracują, nie spełniają kryteriów na mieszkania komunalne, ale też niestety nie mają zdolności kredytowej i ciężko im wynajmować mieszkania po cenach rynkowych. Projekt SIM zakłada najem mieszkań w cenach preferencyjnych z możliwością dojścia do własności, wykupu po cenie rynkowej. Zależy nam, aby te rodziny nie wyjeżdżały z Rumi w poszukiwaniu pracy, chcąc zarobić na własne mieszkanie, tylko mogły w naszym mieście spokojnie funkcjonować.

Wybudowane w ramach SIM-u lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode, rodzice samotnie wychowujący dzieci i seniorzy, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, a jednocześnie są w stanie regularnie opłacać czynsz i media. Wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym, prognozowana wartość czynszu to około 20 złotych za metr kwadratowy. Ponadto z czasem najemcy będą mogli stać się właścicielami mieszkań. Aby zamieszkać w takim lokalu, trzeba jednak wpłacić maksymalnie 20-procentową partycypację.

Koszt budowy SIM-owskich mieszkań zwraca się w ramach opłat ponoszonych przez najemców. Korzystają wszyscy, ponieważ niższe od rynkowych opłaty pozwolą tym osobom spokojnie mieszkać czy też gromadzić oszczędności. W przypadku uzyskania zdolności kredytowej będzie można zrezygnować z mieszkania w ramach SIM-u, otrzymać z powrotem partycypację i mieć tę kwotę do dyspozycji, na przykład na wkład własny do kredytu hipotecznego – tłumaczy Marzena Ebertowska, prezes spółki SIM Rumia. – Udało nam się już zdobyć dwie dotacje na ten cel: trzy miliony złotych na założenie spółki zajmującej się SIM-em i ponad milion złotych na budowę pierwszego budynku w tej formule – dodaje.

Aby ubiegać się o mieszkanie w formule SIM, trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków: być zameldowanym w Rumi lub posiadać zaświadczenie o zatrudnieniu na terenie miasta oraz nie mieć prawa własności do lokalu mieszkalnego w Rumi. Pierwszeństwo najmu będą miały osoby z określonym stopniem niepełnosprawności.

Zainteresowanych tą formą najmu zachęcam do wypełnienia ankiety, która dostępna jest na naszej stronie internetowej rumiasim.pl w zakładce aktualności. W drugiej połowie września będziemy kontaktować się z osobami, które ją wypełniły – podsumowuje prezes spółki SIM Rumia.

Źródłem finansowania inwestycji jest Fundusz Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilany środkami budżetu państwa, w ramach rządowego programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa mieszkaniowego.


Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń