Piątek, 14 Maj 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze UE BIP Rumia

Samorządy wspólnie robią zakupy, by zaoszczędzić. Ruszyły zapisy do gdyńskiej grupy zakupowej


Samorządy wspólnie robią zakupy, by zaoszczędzić. Ruszyły zapisy do gdyńskiej grupy zakupowejf27.04.2021 r.

Wspólne zakupy w ciągu 10 lat przyniosły metropolitalnym samorządom aż 150 mln zł oszczędności. W tym roku po raz 11 samorządy i podległe im jednostki z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot przystępują do 5 grup kupujących wspólnie energię elektryczną, gaz ziemny, olej opałowy, usługi pocztowe oraz paliwo. Rozpoczął się nabór do grupy koordynowanej przez Gdynię - na zakup rozdzielonej dostawy energii elektrycznej.

W grupie siła!

Jedno duże zamówienie i silniejsza pozycja negocjacyjna z dostawcami powoduje, że uzyskiwane ceny są dużo niższe, niż gdyby każda z gmin i jednostek robiła przetargi samodzielnie. Ma to szczególne znaczenie teraz, gdy ceny np. energii elektrycznej znacznie wzrosły, a samorządy i podległe im jednostki szukają oszczędności. Wspólne zakupy to nie tylko rabaty i niższe koszty zakupu materiałów i usług, ale także niższe koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem działów zakupów, czy wymiana wiedzy na temat rynku i profesjonalnych zakupów.

O tym, że wspólne zakupy się opłacają, przekonały się w ciągu minionych 10 lat nie tylko samorządy zrzeszone w OMGGS, ale też jednostki im podległe, m.in. uczelnie, szpitale, biblioteki, Muzeum Zamkowe w Malborku, gdańskie ZOO, Port Lotniczy w Gdańsku, Muzeum Emigracji, PKA Sp. z o.o. i Teatr Miejski w Gdyni,

Zaczynaliśmy od wspólnego przetargu tylko z gminami zrzeszonymi w Forum NORDA. Inicjatywa okazała się na tyle udana, że w kolejnych latach do grupy zakupowej dołączyło również miasto Gdańsk z częścią gmin ówczesnego Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. A potem Gmina Miasto Sopot, Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Nowy Staw, oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – mówi wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała. – Dzięki temu udaje nam się uzyskiwać coraz lepsze ceny, coraz więcej oszczędności - liczonych w milionach złotych. Tak wysoka oszczędność warta jest współdziałania. Co istotne, zrzeszamy nie tylko partnerów publicznych i to również pokazuje, że jest to bardzo korzystna opcja zakupowa.

Wspólne zakupy koordynowane przez Gdańsk i Gdynię

W ramach wspólnych zakupów w OMGGS na 2022 r. powstały dwie grupy koordynowane przez Gdańsk i Gdynię.

Do 30 kwietnia – dłużej niż planowano – zainteresowane samorządy i podległe im jednostki mogą się zgłaszać do grupy koordynowanej przez Gdańsk. W tej grupie zakupy będą przeprowadzone na:
•    rozdzieloną dostawę energii elektrycznej (oddzielnie na dostawę i oddzielnie na przesył),
•    kompleksową dostawę energii elektrycznej,
•    dostawę oleju opałowego,
•    dostawę paliwa do samochodów służbowych,
•    świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym.  

Z uwagi na sytuację epidemiczną i dużą liczbę uczestników grupy – do 30 kwietnia przesunięto też nabór do grupy koordynowanej przez Gdynię na:
•    rozdzieloną dostawę energii elektrycznej (oddzielnie na dostawę i oddzielnie na przesył).

W grupie gdyńskiej zakupy będą przeprowadzone również na:
•    kompleksową dostawę gazu ziemnego – nabór ruszy niebawem.
Przetargi w obu grupach będą ogłoszone na przełomie czerwca i lipca. Zgodnie z przyjętym harmonogramem umowy pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, będą podpisywane na początku czwartego kwartału tego roku, by rzeczywista dostawa rozpoczęła się od 1 stycznia 2022 roku.

Prawie 40 milionów oszczędności w rok

Skala oszczędności jest imponująca. Samorządy i podmioty, które przystąpiły do wspólnych zakupów w 2021 roku zaoszczędzą 39 mln zł w porównaniu ze stawkami z cennika sprzedawców:
•    kompleksowa dostawa gazu ziemnego (oszczędność około 42%),
•    dostawa energii elektrycznej (oszczędność 36%),
•    dostawa paliwa (od 9 do 30 gr. na litrze - ok 90,8 tys. zł),
•    dostawa oleju opałowego (oszczędność 8,35%).

Metropolitalny program optymalizacji energii

Poza wspólnymi zakupami, metropolitalne samorządy mogą także skorzystać z programu optymalizacji rachunków za energię, realizowanego przez biuro OMGGS od 2019 r. Dzięki analizie opłat w wybranych budynkach w 32 gminach udało się znaleźć do oszczędności przekraczające 3 mln zł w skali roku.

Analizujemy opłaty za energię, parametry dystrybucji, w tym dobór taryf, mocy umownych, czy występujących przekroczeń mocy czynnej i biernej. Następnie przygotowujemy zalecenia dot. zmian grup taryfowych i innych parametrów dystrybucji, a także dokumenty do zakładu energetycznego, dzięki którym zmiany mogą być wprowadzane szybko. Do tej pory przeanalizowaliśmy punkty poboru w 32 samorządach. Wygenerowane oszczędności pozwolą na kompensację wzrostu kosztów dostawy energii elektrycznej, przynajmniej w zakresie wprowadzonej od 1 stycznia br. opłaty mocowej – mówi Mariusz Sadłowski, koordynator ds. energetyki i środowiska OMGGS.

Program optymalizacji w wariancie podstawowym nie wymaga przeprowadzenia żadnych dodatkowych inwestycji w samorządach, a pozytywnie wpływa na kondycję lokalnych budżetów. Zaoszczędzone środki samorządy przeznaczają na realizację ważnych celów publicznych, bieżących lub inwestycyjnych: remonty, budowa dróg rowerowych czy dodatkowe zajęcia szkolne.

Kalendarz wydarzeń