Środa, 28 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Seniorzy świętowali z Robertem Janowskim


Seniorzy świętowali z Robertem Janowskim23.10.2023 r.

Robert Janowski był gwiazdą Rumskiego Dnia Seniora

Robert Janowski – piosenkarz, prezenter i wieloletni gospodarz programu „Jaka to melodia?” – był gwiazdą Rumskiego Dnia Seniora. Artysta nie tylko zaprezentował popularne w Polsce i za granicą utwory w autorskich aranżacjach, ale i zabawiał publiczność rozmową oraz anegdotami ze świata show-biznesu.

„Statki na niebie” zespołu De Mono, „Remedium” Maryli Rodowicz, polska wersja „My Way” Franka Sinatry czy „Gitan” kanadyjskiego piosenkarza Garou – między innymi te utwory można było usłyszeć podczas dwóch koncertów Roberta Janowskiego odbywających się 22 października w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. Muzyk przeplatał wykonywane piosenki zabawnymi opowieściami, wspominał o Zbigniewie Wodeckim „wiszącym mu wagon papierosów” czy o do dziś nieotwartym „liście z nieba”, który otrzymał od zmarłej artystki. Powracał też wspomnieniami do czasów, w których prowadził program „Jaka to melodia?”, przepytując publiczność ze znajomości utworów i zachęcając seniorów do wspólnego śpiewu. Na koniec nie zabrakło podarunków z autografami. Dla wszystkich seniorów przygotowano również słodki upominek – krówki z logo miasta.

Wydarzenie zorganizował MOSiR wspólnie z urzędem miasta. Koncerty poprowadził działacz kultury i radny powiatowy Leszek Winczewski. Na widowni, obok gości oraz osób im towarzyszących, pojawili się również samorządowcy i przedstawiciele organizacji seniorskich.

Oprócz tych koncertów, które odbywały się w Rumi już siedmiokrotnie, realizowany jest projekt „Aktywni po sześćdziesiątce”. Chciałbym za to bardzo podziękować władzom miasta, szczególnie panu burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu, który znajduje finanse na nasze dodatkowe aktywności i wspiera nas. Bardzo byśmy chcieli, żeby te projekty były kontynuowane i mamy nadzieję, że nie zabraknie ich w kolejnych latach. Natomiast wszystkim seniorom życzę dużo, dużo zdrowia, spokoju, radości, uśmiechu i jak najmniej wizyt u lekarza – powiedział ze sceny Mieczysław Grzenia, przewodniczący Rumskiej Rady Seniorów i przewodniczący oddziału rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Rumi.

Władze miasta nie zaprzestaną organizacji Dnia Seniora. Mogą państwo na nas liczyć, tak jak i my możemy liczyć na was. Dziękujemy za to, że nas wspieracie, działacie na rzecz naszego miasta. Życzę każdemu samorządowi, aby miał tak aktywnych seniorów, jakich ma Rumia. Dziękuję również za aktywność w wyborach, bo jako gmina mamy ponad 81-procentową frekwencję, więc jest to duży sukces, w którym macie spory udział. Jestem pewien, że za rok spotkamy się ponownie, a w imieniu pozostałych burmistrzów i swoim życzę państwu dużo zdrowia i wszelkiego dobra – odpowiedział przewodniczącemu Rumskiej Rady Seniorów wiceburmistrz Ariel Sinicki.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych odbywają się w Rumi od 2016 roku. Była to siódma edycja Rumskiego Dnia Seniora, w poprzednich latach przed publicznością występowali: Halina Frąckowiak, Krystyna Giżowska, Krzysztof Krawczyk, Żuki, Andrzej Cierniewski oraz Ryszard Rynkowski. Wstęp na wydarzenie zawsze jest bezpłatny i biletowany, a wejściówki w pierwszej kolejności otrzymują posiadacze Rumskiej Karty Seniora.


Seniorzy stanowią około 20% mieszkańców Rumi i są jedną z aktywniejszych grup społecznych. W mieście działa Rumska Rada Seniora, której celem jest zapewnianie najstarszym rumianom wpływu na dotyczące ich sprawy, pobudzanie do aktywności obywatelskiej oraz umożliwianie integracji. W działalność rady wpisuje się również organizowanie spotkań np. z radcą prawnym, przedstawicielem ZUS-u czy policjantami przestrzegającymi przed oszustwami skierowanymi w tę grupę społeczną.

Mieszkańcy, którzy ukończyli 60 lat, mogą też korzystać z Rumskiej Karty Seniora – uprawniającej do korzystania ze zniżek na różnego rodzaju towary i usługi, a także do uczestnictwa w koncertach organizowanych z okazji Rumskiego Dnia Seniora. W urzędzie miasta można również pobrać tzw. pudełko życia, czyli pojemnik mogący uratować życie w chwili nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub przyjazdu karetki. Równocześnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje usługi opiekuńcze, poradnictwo czy zapomogi. Samorząd dotuje też różne prosenioralne stowarzyszenia, między innymi: Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku, ognisko TKKF „Senior”, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenie „Pomóż Sąsiadowi” i Fundację Dla Was. Ponadto rumscy seniorzy uczestniczą w dedykowanych im zajęciach sportowych, które są współfinansowane przez miasto lub sponsorów. Angażują się też w Budżet Obywatelski.

Publiczność zgromadzona na koncercie Przemawiający Mieczysław Grzenia Przemawiający Krzysztof Woźniak Przemawiający Ariel Sinicki Publiczność zgromadzona na koncercie Robert Janowski z zespołem Robert Janowski z zespołem Publiczność zgromadzona na koncercie Publiczność zgromadzona na koncercie Robert Janowski z zespołem Robert Janowski z zespołem Robert Janowski z zespołem Robert Janowski z zespołem, fot. MOSiR Rumia Robert Janowski z zespołem, fot. MOSiR Rumia Robert Janowski z zespołem, fot. MOSiR Rumia Robert Janowski z zespołem, fot. MOSiR Rumia Robert Janowski z zespołem, fot. MOSiR Rumia Publiczność zgromadzona na koncercie Publiczność zgromadzona na koncercie, fot. MOSiR Rumia Publiczność zgromadzona na koncercie Krówki wręczane seniorom Seniorzy z otrzymanym podarunkiem Seniorzy z otrzymanym podarunkiem Seniorzy z otrzymanym podarunkiem

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń