Rumia coraz bardziej tętni kulturalnym życiem – szczególnie latem, kiedy różnorodne wydarzenia odbywają się w plenerze. Wiosną Miejski Dom Kultury przeprowadził ankietę, w której zapytał rumian między innymi o to, gdzie w przestrzeni miejskiej oczekiwaliby organizacji wydarzeń kulturalnych? Ponad 57% respondentów wskazało park Starowiejski, 16% – Błonia Janowskie, ponad 13% – Górę Markowca, a 10% – park Żelewskiego w Janowie. Pozostałe głosy rozłożyły się na inne lokalizacje, takie jak strzelnica czy tereny zielone na Białej Rzece. To spowodowało, że w drugiej połowie wakacji mieszkańcy będą mieli do wyboru ciekawe inicjatywy w różnych miejscach.
Park Starowiejski i tutejsza scena letnia położone są w samym sercu miasta. Płynąca tędy Zagórska Struga i biegnący wzdłuż rzeki trakt spacerowy przyciągają mieszkańców w różnym wieku. Znajduje się tu również plac zabaw i siedziba MDK-u. Latem króluje tu rekreacja, kultura i rozrywka. Oprócz koncertów odbywają się tu spektakle teatralne, a także festyny, zloty samochodów czy też camping pod gwiazdami.
- 4 sierpnia (niedziela), godz. 15.00-22.00 – XXX Jarmark Kaszubski. Impreza z wieloletnimi tradycjami przyciągająca Kaszubów zamieszkujących nie tylko Rumię. Gwiazdą tegorocznej (jubileuszowej) edycji będzie zespół Leszcze.
- 10 sierpnia (sobota), od godz. 15.00 – Camping w noc spadających gwiazd 2024. Wydarzenie odbędzie się po raz trzeci i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą spędzić noc pod namiotem w parkowym otoczeniu. Impreza ma charakter rodzinny i jest oryginalnym pomysłem na wspólne obcowanie z naturą. Obowiązują zapisy, szczegóły na stronie mdk.rumia.pl.
- 18 sierpnia (niedziela), godz. 15.00 – Koncert kameralny skrzypaczki Julii Majewskiej. Julia to 16-letnia mieszkanka Rumi, stypendystka amerykańskiej wyższej szkoły muzycznej New England Conservatory of Music oraz programu Młoda Polska, prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- 23 sierpnia (piątek), godz. 20.30 – Kino Letnie. Na plenerowym ekranie wyświetlony zostanie film pt. „Wszystko o moim starym” (komedia, 2023, dla widzów powyżej 12. roku życia). Prześmiewcza historia o krzyżujących się w Stanach Zjednoczonych losach rodziny włoskich imigrantów i wielopokoleniowych, konserwatywnych milionerów. W rolę charakternego fryzjera z Sycylii wcielił się Robert De Niro.
- 31 sierpnia (sobota), godz. 12.00-18.00 – IV Festiwal Pojazdów Nieznanych, Nieudanych i Zapomnianych. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski, co roku gromadzi miłośników i ekspertów motoryzacji z całego kraju, a także ich unikatowe maszyny.
Góra Markowca to nie tylko doskonały punkt widokowy, z którego można zobaczyć panoramę miasta i Zatokę Gdańską, ale również miejsce organizacji imprez plenerowych.
- 17 sierpnia (sobota), godz. 20.00 – Kultura pod chmurką. Koncert Moniki Kitel z zespołem. Wokalistka była uczestniczką siódmej edycji programu „The Voice of Poland”, gdzie doszła do etapu nokautów. Park Żelewskiego przy ul. Filtrowej w Janowie na okres wakacji zamienia się w prawdziwe centrum rozrywki. W sierpniu odbędą się tam trzy wydarzenia współorganizowane przez MDK.
- 11 sierpnia (niedziela), godz. 15.00 – Koncert kameralny w wykonaniu Sandry Mazurek, która zaprezentuje polskie i zagraniczne przeboje muzyki popularnej. Sandra Mazurek jest laureatką trzeciej edycji projektu Rumski Wokal.
- 6 sierpnia (piątek), godz. 20.30 – Kino Letnie. Na plenerowym ekranie wyświetlony zostanie film pt. „Tylko nie ty” (komedia romantyczna, 2023, dla widzów powyżej 15. roku życia). Romantyczna opowieść o parze, która przypadkowo spotyka się po randce zakończonej kłótnią – teraz do spotkania dochodzi w drodze do Australii, gdy bohaterowie zmierzają na to samo wesele.
- 25 sierpnia (niedziela), godz. 15.00 – Koncert kameralny w wykonaniu Eweliny Jurczak, rumianki i absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, która zaśpiewa największe współczesne przeboje. Ewelina Jurczak niejednokrotnie występowała już przed rumską publiką, między innymi podczas letnich wydarzeń plenerowych.
Strzelnica – przestrzeń leśna, do której prowadzi wjazd od ul. Strzeleckiej. W okresie międzywojnia na terenie leśnej strzelnicy organizowano plenerowe zabawy taneczne. W tym celu zbudowano nawet stosowną infrastrukturę, między innymi betonowy parkiet czy budkę gastronomiczną. Wojenne realia spowodowały jednak, że zwyczaj ten zanikł, ale w kolejnym stuleciu udało się go ponownie zakorzenić w świadomości mieszkańców.
- 24 sierpnia (sobota), godz. 18.00-22.00 – Leśna potańcówka z muzyką lat osiemdziesiątych.