Poniedziałek, 23 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Skąd wziąć pieniądze na wymianę pieca? Podpowiedzą urzędnicy


Skąd wziąć pieniądze na wymianę pieca? Podpowiedzą urzędnicy05.02.2021 r.


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Rumi udało się podpisać porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dokument umożliwia uruchomienie punktu informacyjno-obsługowego, w którym urzędnicy będą świadczyć kompleksową pomoc m.in. w pozyskiwaniu dofinansowań na wymianę źródeł ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. Pierwsi mieszkańcy skorzystają z fachowego wsparcia najprawdopodobniej w lutym tego roku.

Gdzie się zgłosić?

Podejmowane przez urząd działania związane są m.in. z wprowadzeniem pomorskiej uchwały antysmogowej. Od 1 stycznia tego roku mieszkańcy całego województwa muszą przestrzegać zapisów ujętych w tym dokumencie. Wśród stopniowo wchodzących w życie nakazów znalazła się m.in. konieczność rezygnacji ze stosowania paliw opałowych najgorszej jakości oraz kotłów na paliwo stałe. W przypadku Rumi, gdzie domy jednio- i wielorodzinne z indywidualnym źródłem ciepła stanowią większość zabudowy mieszkalnej, skala problemu jest ogromna.

Wiedząc o tym, władze miasta podejmują kolejne działania, aby wspomóc mieszkańców w tym zakresie. Jednym z takich przedsięwzięć jest uruchomienie punktu informacyjno-obsługowego, co nastąpi po odpowiednim przeszkoleniu pracowników Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza przez przedstawicieli WFOŚiGW w Gdańsku. Mieszkańcy, którzy chcą się ubiegać o dofinansowanie wymiany źródła ciepła, już dziś mogą dokonać zgłoszeń pod numerem telefonu: 58 679 65 04 oraz mailowo na adres: powietrze@rumia.eu.

Kompleksowe działania

Oprócz udzielania pomocy w uzyskaniu dofinansowania z programu Czyste Powietrze, pracownicy Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza będą też informować właścicieli nieruchomości o nadchodzących zmianach prawnych. Jedną z nich jest pojawienie się ogólnopolskiego obowiązku przekazywania informacji na temat wykorzystywanych w budynkach źródeł ciepła. Jest to związane z systemem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zbieranie informacji w tym obszarze ma się rozpocząć w tym roku, a docelowo system przyjmie postać elektronicznego rejestru, który stanie się istotnym narzędziem wspierającym wymianę tzw. kopciuchów. Spis będzie także uwzględniał informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów.

Z tego powodu jeszcze w 2021 roku na terenie Rumi przeprowadzona zostanie inwentaryzacja wszystkich budynków. Celem tych działań będzie oszacowanie liczby kotłów, które muszą zostać wymienione. Następnie na tej podstawie określone zostaną potrzeby mieszkańców w zakresie ewentualnego wsparcia finansowego. Władze miasta zdają sobie sprawę, że wymiana kotła na paliwo stałe, często połączona z termomodernizacją budynku, to koszt sięgający nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a niektórzy mieszkańcy nie są w stanie samodzielnie sfinansować takiej inwestycji. Dlatego pracownicy punktu informacyjnoobsługowego na bieżąco będą szukać możliwości pozyskania zewnętrznych funduszy na ten cel.

Na podstawie pozyskanych informacji Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza będzie się również starał zwiększyć liczbę i skuteczność kontroli źródeł ciepła oraz rodzaju spalanego paliwa. Inspekcje będą przeprowadzali zarówno sami urzędnicy, jak i strażnicy miejscy, policjanci oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Patent na spełnianie marzeń

Podejmowane przez Rumię działania w zakresie poprawy jakości środowiska miejskiego ponownie zostały zauważone na szczeblu krajowym. W połowie stycznia odbyła się konferencja online „Zarządzanie zrównoważonym rozwojem w sektorze publicznym”, na którą burmistrz Michał Pasieczny został zaproszony jako prelegent. W swojej prezentacji, omawianej w ramach panelu „Kierunki zrównoważonego rozwoju polskich miast”, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przedstawił zakres miejskich inwestycji proekologicznych oraz wskazał obszary, które najbardziej potrzebują dodatkowych funduszy.

Jako Rumia, jako miasto, od wielu lat dostrzegamy coraz ważniejszą rolę ochrony środowiska i powietrza czy retencjonowania wody. Realizujemy szereg małych inwestycji. Mamy odpowiednią roślinność, budujemy też ulice, na których poprzez odpowiednie instalacje przekierowujemy wody do obniżonych terenów. Skala tych działań jest duża, mimo że jesteśmy stosunkowo niedużym miastem. Staramy się wykorzystywać projekty unijne. Z całą pewnością bardzo pomagają też dofinansowania centralne – mówił podczas prelekcji Michał Pasieczny. – W Rumi dominuje zabudowa jednorodzinna, a to powoduje, że mamy bardzo duże zadymienie. Jest to ogromny problem i bardzo duże zadanie, żeby pomóc w tej kwestii mieszkańcom. Ponad 95% prywatnych pieców nadaje się do wymiany. Powołaliśmy Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza, aby wspierać mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowań z Czystego Powietrza. Korzystamy z różnych programów, takich jak Kawka II czy Kawka III, w ramach których zlikwidowaliśmy ponad 200 pieców węglowych. „Rumia – miasto z klimatem” to nasze marzenie, dążymy do takiego stanu. Niestety jak na razie tak nie jest – podsumował burmistrz.

Burmistrz Michał Pasieczny podczas konferencji online „Zarządzanie zrównoważonym rozwojem w sektorze publicznym”

Uczestnicy panelu „Kierunki zrównoważonego rozwoju polskich miast”

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń