Srebrne Drzewka, czyli nagrody za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy i integracji społecznej, zostały przyznane już po raz 16. Wyróżniono pięć osób. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni 15 października. W tym roku nie mogło zabraknąć ukraińskich akcentów.
W województwie pomorskim w systemie pomocy społecznej pracuje ponad 7,2 tys. osób. To specjaliści i opiekunowie w ośrodkach pomocy społecznej (2955), domach pomocy społecznej (2675), powiatowych centrach pomocy rodzinie (475) oraz ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (698).
W tym roku specjalną nagrodą marszałka województwa pomorskiego uhonorowanych zostało pięć pań. Reprezentują one różne instytucje, które świadczą pomoc najbardziej potrzebującym. To wyróżnienia m.in. za pomoc rodzinom, rozwiązywanie problemów bezdomnych czy nowotarskie rozwiązania w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.
– Praca w szeroko pojętej pomocy społecznej wymaga nie tylko zaangażowania i empatii, ale także poświęcenia. To pasja połączona z powołaniem, za które serdecznie dziękuję wszystkim społecznikom – mówił podczas uroczystej gali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Życzę, aby pomoc okazana drugiemu człowiekowi codziennie dawała satysfakcję i wdzięczność podopiecznych – dodał marszałek Struk.
Kto otrzymał drzewko?
W tej edycji konkursu wpłynęło 21 wniosków. Kapituła zdecydowała o udzieleniu rekomendacji pięciu osobom. Srebrne Drzewka otrzymały:
- Agnieszka Sawicka, kierownik Schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych AGAPE w Borowym Młynie – za podejmowanie skutecznych działań w zakresie rozwiązywania problemu bezdomności (na wniosek wójta Sadlinek);
- Aniela Gemba, przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Skarszewach – za nowatorskie, inspirujące rozwiązania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami (na wniosek burmistrza Skarszew);
- Katarzyna Filipiak, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku – za działania na rzecz rodzin, w tym dzieci i młodzieży oraz wyróżniające się przedsięwzięcia w obszarze pieczy zastępczej oraz za wdrażanie i promowanie innowacji społecznych (na wniosek prezydent Słupska);
- Ewa Filipska, animatorka w Punkcie informacyjno-konsultacyjnym w Kościerzynie prowadzonym przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Debrzno – za upowszechnianie idei ekonomii społecznej, w tym za rozwój systemu wsparcia podmiotów ekonomii społecznej oraz popularyzację świadczenia usług społecznych z wykorzystaniem elementów gospodarki społecznej (na wniosek starosty kościerskiego);
- dr Agata Cichoń-Chojnacka, kierownik Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD działającego w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni – za realizację wyróżniających się działań w obszarze profilaktyki uzależnień i na rzecz osób uzależnionych oraz ich rodzin (na wniosek prezydenta Gdyni).