Sobota, 25 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Stacja Kultura liderem wśród lokalnych bibliotek


Stacja Kultura liderem wśród lokalnych bibliotek02.05.2018 r.


Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi może się pochwalić znakomitymi wynikami czytelnictwa. W powiecie wejherowskim bezkonkurencyjnie zajmuje pierwsze miejsce. Znakomicie prezentuje się także na tle całego województwa, wyprzedzając nawet biblioteki z największych metropolii.

Otwarcie Stacji Kultura w 2014 roku zainicjowało wyraźny wzrost liczby czytelników w Rumi. Od tego czasu odsetek osób korzystających z biblioteki wzrósł z 16 do 26 proc. Oznacza to, że na 100 mieszkańców przypada 26 czytelników. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że średnia w województwie  pomorskim wynosi 16,2 na 100 mieszkańców. Najwyższe w kraju średnie uzyskują województwa: małopolskie 19,5/100 oraz ex aequo lubelskie i mazowieckie 17,4/100. Mimo, iż ogólnie w czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa, w rumskiej bibliotece notuje się stały przypływ nowych czytelników. Oznacza to, że udaje się nie tylko zatrzymać obecnych miłośników książek, ale także  pozyskać nowych. Miesięcznie Stację Kultura oraz filie odwiedza ok. 10 000 czytelników.

Jesteśmy dumni z tych wyników. Te statystyki pokazują, że nasze działania mają sens i przynoszą policzalne efekty. Cieszymy się, że mieszkańcy doceniają ofertę naszej biblioteki i coraz chętniej z niej korzystają – mówi dyrektor biblioteki Krystyna Laskowicz.

Przy okazji warto wspomnieć, że Stacja Kultura prowadzi też różnorodne działania edukacyjne, kulturalne i komunikacyjne, dzięki czemu jest postrzegana jako nowoczesne centrum, które na stałe wpisało się w kulturalną mapę miasta.

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników cieszą się terenowe gry miejskie z użyciem aplikacji Action Track.  W ten sposób łączymy edukację i zabawę, dostarczając wartościowej rozrywki i wielu emocji – podkreśla Krystyna Laskowicz. – Najbliższa gra miejska odbędzie się 12 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek – dodaje.

Statystyki za 2017 rok powstały na podstawie sprawozdań bibliotek publicznych województwa pomorskiego, przesyłanych do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Pełne zestawienie można znaleźć na tej stronie: http://www.wbpg.org.pl/tresc/statystyka-za-rok-2017.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń