Środa, 28 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Stacja Kultura – nie tylko przestrzeń biblioteczna


Stacja Kultura – nie tylko przestrzeń biblioteczna13.11.2023 r.

Jedna z sal konferencyjnych przeznaczonych dla czytelników

Stacja Kultura to nie tylko przestrzeń typowo biblioteczna, lecz także dwie przestronne sale konferencyjne przeznaczone dla czytelników. Na co dzień korzystają z nich zarówno grupy zorganizowane, stowarzyszenia i firmy komercyjne, jak i osoby niezrzeszone – chcące spędzić czas we własnym gronie, np. grając w planszówki, scrabble czy karty.

Aktualnie w salach regularnie organizowane są zajęcia malarskie, językowe, szachowe, karciane, fitness mózgu i inne. Stacja Kultura jest też miejscem spotkań miłośników scrabble, a od jesieni tego roku w soboty w głównej przestrzeni bibliotecznej organizowane są wykłady Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Do tego dochodzi cała gama wydarzeń organizowanych przez bibliotekarzy. W środy niemal przez cały dzień prowadzone są lekcje biblioteczne dla grup przedszkolnych i szkolnych z terenu Rumi. W tych samych wnętrzach organizowane są wydarzenia promocyjne: warsztaty, spotkania autorskie czy wernisaże.

Nasze sale są przestronne i dobrze wyposażone, posiadają aneks kuchenny i toalety. Można w nich organizować wydarzenia różnego rodzaju: spotkania, prelekcje, wernisaże, zajęcia kulturalne, a w wyjątkowych przypadkach także rekreacyjne czy sportowe – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. – Jedyny problem to… znalezienie terminu. Przy odrobinie szczęścia może się to jednak udać, choć nasza oferta cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców – dodaje.

W planach jest zwiększenie liczby zajęć językowych, a także zorganizowanie zajęć szermierczych w tzw. sali lustrzanej. Jeszcze w tym roku w jednym z pomieszczeń zorganizowany zostanie pokój cichej pracy przeznaczony dla czytelników chcących przebywać w całkowitej ciszy.

Już od jakiegoś czasu zauważamy, że naszym czytelnikom brakuje miejsca „na uboczu”, czyli takiego, w którym można się odciąć, wyciszyć, skupić na pracy umysłowej czy lekturze książki. Dlatego planujemy wydzielenie fragmentu jednej z sal konferencyjnych i zorganizowanie tam wygodnej przestrzeni zaspokajającej podobne potrzeby. Chcemy to zrobić jeszcze w tym roku – dodaje dyrektor jednostki.


Osoby zainteresowane udostępnieniem sal zapraszamy do kontaktu z Działem Promocji (anna.jackowska@bibliotekarumia.pl) lub Sekretariatem (sekretariat@bibliotekarumia.pl). Sale udostępniane są w pierwszej kolejności organizatorom wydarzeń niekomercyjnych, których charakter zgodny jest z celami statutowymi miejskiej biblioteki (kultura, sztuka, działalność społeczna). Możliwy jest też najem komercyjny. Biblioteka nie udostępnia sal na wyłączność.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń