Czwartek, 26 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Stacja Kultura wśród Mistrzów Promocji Czytelnictwa


Stacja Kultura wśród Mistrzów Promocji Czytelnictwa21.04.2020 r.


Stacja Kultura – Biblioteka Rumia została wyróżniona w prestiżowym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. Celem konkursu jest nagradzanie bibliotek, które w atrakcyjny sposób promują i upowszechniają czytelnictwo. Bogata działalność prowadzona przez rumską placówkę w 2019 roku została zauważona i doceniona przez jury. Ta nagroda sytuuje Stację Kultura w gronie najciekawszych i najaktywniejszych bibliotek w Polsce.

Niełatwo zostać Mistrzem Promocji Czytelnictwa przy tak dużej konkurencji. Wiele zależy od zaangażowanych środków finansowych, sama kreatywność to niestety za mało, żeby zostać Mistrzem. Próbujemy sobie radzić, pozyskując dotacje z Ministerstwa Kultury, współpracując ze stowarzyszeniami i angażując wolontariuszy. Nasze wszechstronne działania, jak widać, przynoszą efekty, z czego jesteśmy bardzo dumni – podsumowuje Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Rok 2019 to czas pełen sukcesów, zarówno pod względem bogactwa i różnorodności organizowanych wydarzeń, jak i rosnącego zainteresowania działalnością biblioteki wśród czytelników. Biblioteczne statystyki jednoznacznie potwierdzają ten sukces. Z roku na rok przybywa czytelników i odbiorców wydarzeń. W 2019 roku Stację Kultura i filie odwiedziło prawie 130 tys. osób. Każdego miesiąca z oferty biblioteki korzysta niecałe 13 tys. czytelników. Regularnie wzrasta również liczba wypożyczanych książek. Te dane potwierdzają skuteczność prowadzonych działań promocyjnych i dostarczają powodów do satysfakcji.

Ponadto w 2019 roku biblioteka pozyskała 90 tysięcy złotych ze środków zewnętrznych, pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Muzyki i Tańca oraz od sponsorów. Dzięki pozyskanym środkom poszerzony został księgozbiór oraz przeprowadzone zostały autorskie projekty. W ramach grantów zrealizowany został projekt „Od mitu do fantasy”, którego jednym z rezultatów było wydanie antologii „Magia i cała reszta” zawierającej opowiadania napisane przez uczestników warsztatów. Kolejnym projektem zrealizowanym ze środków Instytutu Muzyki i Tańca to „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec”, którego zwieńczeniem był spektakl taneczny ilustrujący poezję Pawła Huelle, w którym główną rolę odegrała rumska młodzież. Działania te spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz przyczyniły się do promocji bibliotecznych działań na arenie ogólnopolskiej.

Biblioteka rozwija się również poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Prowadzi i inicjuje różnorodne działania w sieci: w mediach społecznościowych czy na stronie internetowej. W 2019 roku liczba wirtualnych odwiedzin wzrosła dwukrotnie. Potencjał nowych technologii wykorzystywany jest również w działaniach skierowanych do młodzieży – między innymi zorganizowane zostały gry miejskie na aplikację Action Track czy spotkania z popularnymi blogerami.

Rok 2020 również rozpoczął się dobrymi informacjami. Na działania prowadzone w 2020 roku biblioteka pozyskała już ponad 100 tyięcy złotych ze środków zewnętrznych. Jednostka kontynuuje swoje działania w tym zakresie i jest w trakcie przygotowywania kolejnych projektów dostosowanych do aktualnych możliwości prowadzenia działalności kulturalnej. Między innymi pozyskane zostały fundusze na rozwinięcie projektu „Od Mitu do Fantasy”, oraz na projekt poświęcony nowym technologiom i literaturze faktu – „Między książką a blogiem. Od strony drukowanej do internetowej”. Ponadto biblioteka zdobyła fundusze na organizację „Klubu kreatywności” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń