Wtorek, 30 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Stacja Kultura – wzór dla innych bibliotek


Stacja Kultura – wzór dla innych bibliotek03.04.2024 r.

Wnętrze Stacji Kultura

Stacja Kultura, główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, od momentu otwarcia w 2014 roku jest wizytówką miasta. Zapoczątkowała ona trend przenoszenia bibliotek na dworce kolejowe, stając się inspiracją dla inwestorów. W tym artykule przedstawiamy pięć bibliotek, których powstanie zainspirowane było „najpiękniejszą biblioteką świata”.

 

1. Sopoteka (2015)

Sopoteka, fot. Sikora Studio

Otwarta rok po Stacji Kultura, zaprojektowana przez tego samego architekta, czyli Jana Sikorę, Sopoteka zlokalizowana została na dworcu PKP Sopot Główny. Powierzchnia tej pięknej instytucji kultury wynosi 650 metrów kwadratowych. Choć dzieli ze swoją rumską starszą siostrą pewne rozwiązania architektoniczne, to pod wieloma względami jest zupełnie inna stylistycznie. Nieco mniej wyrazista, za to bardziej domowa i kameralna. Otwarcie Sopoteki, podobnie jak w Rumi, spotkało się dużym odzewem mieszkańców, zainteresowaniem mediów, a przede wszystkim wzrostem czytelnictwa – w mieście i okolicy.

 

2. Mediateka w Straszynie (2016)

Mediateka w Straszynie, fot. OKSiBP Gminy Pruszcz Gdański

Mediateka w Straszynie to filia Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański. Instytucję otwarto w 2016 roku, była to pierwsza w Polsce wiejska mediateka, czyli obiekt łączący tradycyjne funkcje biblioteczne z nowoczesną technologią. Straszyńską książnicę dostrzegła branża architektoniczna: renowacja budynku została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja roku 2016”, a konkurowała m.in. z Operą Śląską.

 

3. Biblioteka w Kartuzach (2018)

Biblioteka w Kartuzach, fot. UM Kartuzy

Kolejną „dworcową” biblioteką na mapie Pomorza jest ta zlokalizowana w Kartuzach. Pięknie odnowiony budynek mieści w swoich murach Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. J. Żurakowskiego. Za projekt wnętrz także odpowiadał Jan Sikora. Powierzchnia instytucji wynosi 525 metrów kwadratowych. W stylistyce kartuskiej biblioteki postawiono na połączenie nowoczesnego designu z elementami nawiązującymi do tradycji regionu, stąd wśród mebli można znaleźć stylizowane krzesła czy lampy.

 

4. Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej (2019)

Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej, fot. Metropolia GZM

Aby zobaczyć dwie kolejne biblioteki mające związek ze Stacją Kultura, należy wybrać się na nieco dalszą wycieczkę: poza województwo pomorskie. W przypadku Stacji Biblioteki mowa o Rudzie Śląskiej – to właśnie w tym mieście powstała imponująca placówka kulturalna. Ze Stacją Kultura łączy ją m.in. antresola ze szklaną balustradą i charakterystyczna loftowa stylistyka wykorzystująca szkło, żelazo i beton.

 

5. Bibliostacja Pobiedziska (2023)

Biblioteka w Pobiedziskach, fot. Ministerstwo Infrastruktury

Bibliostację w wielkopolskich Pobiedziskach otwarto niecały rok temu. Ta realizacja pod wieloma względami przypomina Stację Kultura. Pobiedziski dworzec (w nim umieszczono bibliotekę) jest znacznie starszy od tego rumskiego – liczy sobie 150 lat – a jego stan przed modernizacją był równie opłakany. Dzięki staraniom lokalnego samorządu i bibliotekarzy udało się tę przestrzeń odnowić, a następnie zaadaptować na siedzibę instytucji kultury. Choć Biblioteka w Pobiedziskach funkcjonuje zaledwie kilka miesięcy, to już teraz nie brakuje głosów, że nowa placówka cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców okolicy.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń