Poniedziałek, 23 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Startuje największy projekt edukacyjny w metropolii


Startuje największy projekt edukacyjny w metropolii29.11.2021 r.

Od lewej: Beata Neumann, Diana Piotrowska i Michał Glaser. Fot. gdynia.pl

Prawie 3 mln zł otrzymało 40 metropolitalnych szkół na działania służące ograniczeniu zmian klimatu. Umowa na dofinansowanie projektu „Klimat w szkołach metropolii”, realizowanego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, została podpisana 29 listopada w Gdyni. Na terenie szkół zostaną wybudowane tzw. zielono-niebieskie inwestycje, przeszkoleni zostaną nauczyciele, a uczniowie zyskają wiedzę na temat działań ograniczających zmiany klimatu.

OMGGS otrzymał prawie 3 mln zł dofinansowania na projekt edukacyjny dla metropolitalnych szkół. W konkursie na najlepsze działania proklimatyczne złożono 82 wnioski, z czego dofinansowanie otrzymało zaledwie 6, w tym wniosek OMGGS pn. „Klimat w szkołach metropolii”. Umowę na realizację projektu podpisali w poniedziałek 29 listopada Diana Piotrowska, p.o. dyrektora Departamentu Ochrony Przyrody i Leśnictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prezes Zarządu OMGGS Michał Glaser i wiceprezes Zarządu OMGGS Beata Neumann.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał, że wniosek Obszaru Metropolitalnego został napisany wzorcowo, przede wszystkim ze względu na solidarność Trójmiasta oraz kilkudziesięciu gmin wokół. Dzięki projektowi w 40 szkołach OMGGS zrealizujemy zielone ściany, ogrody przyszkolne oraz szereg tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, którą będą opiekować się uczniowie, a będzie ona służyć nauce na tematy związane ze zmianami klimatu – mówił Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Umowa została podpisana w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Legionów 27 w Gdyni, które – jako jedna z 40 metropolitalnych szkół – bierze udział w projekcie.

Gdyńska Trójka jest szkołą klimatyczną. Mamy wiele terenów zielonych, chcemy o nie zadbać i je wykorzystać. Korzystając z możliwości, jakie dają fundusze norweskie, chcemy stworzyć przestrzeń zewnętrzną, która stanie się nietypową zieloną salą dydaktyczną – mówił Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej RP.

Zielono-niebieskie inwestycje i kampania edukacyjna

„Klimat w szkołach metropolii” to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Bierze w nim udział aż 40 szkół, zarówno z dużych miast – takich jak Gdynia, Gdańsk, Tczew, Malbork, Rumia – jak i małych miejscowości, np. Kłodawy czy Dębogórza. Na terenie każdej ze szkół zgłoszonych do projektu zostaną wybudowane zielono-niebieskie inwestycje. Szkoły mają do wyboru: skrzyniowy ogród deszczowy, gruntowy ogród deszczowy, nieckę infiltracyjną, kompostownik lub zieloną ścianę.

Obiekty małej retencji naśladują naturę w gromadzeniu, oczyszczaniu i opóźnianiu spływu deszczówki. Są ważnym elementem przeciwdziałania skutkom zmian klimatu, więc ich stworzenie na terenie szkół będzie mieć wymiar nie tylko funkcjonalny, ale też edukacyjny – mówi dr Wojciech Szpakowski, dyrektor ds. technicznych w spółce miejskiej Gdańskie Wody, która jest partnerem projektu.

W ramach projektu przeszkoleni zostaną nauczyciele przyrody, biologii lub geografii, otrzymają także niezbędne materiały dydaktyczne. Każda ze szkół dostanie również sadzonki i narzędzia do dodatkowych nasadzeń roślin. Uczniowie zostaną zaproszeni do udziału w konkursie „Chrońmy środowisko metropolii”. Uzupełnieniem działań w szkołach będzie kampania społeczna mająca na celu informowanie o zmianach klimatu i gwałtownych zjawiskach pogodowych (deszczach nawalnych, suszach).

Ogrody deszczowe są jednym z najprostszych i wysoce efektywnych sposobów zagospodarowania wody opadowej. To sposób na adaptację do zmian klimatu i spowalnianie strat wody opadowej w terenach miejskich. Przyszkolny ogród deszczowy działa zatem na korzyść człowieka, jak i środowiska naturalnego, magazynując wodę i zapobiegając suszy – podkreśla Arkadiusz Skrzyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego w Rumi, która bierze udział w projekcie. – Ogród deszczowy to kolejna szkolna inicjatywa związana z ekologią i ochroną środowiska. Od wielu lat nasza szkoła prowadzi działania angażujące szkolną społeczność w takie działania. Od kilku lat jesteśmy skuteczni w gromadzeniu elektrośmieci, które zbieramy na terenie szkoły, a następnie są one wywożone do utylizacji. Segregujemy w szkole odpady oraz zbieramy plastikowe nakrętki, baterie. Edukacja ekologiczna realizowana jest także poprzez lekcje przyrodnicze, np. zajęcia w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”.

Projekt potrwa trzy lata. OMGGS realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. Projekt będzie realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń