Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Studenci pokazali, jak można zagospodarować Plac Kaszubski


Studenci pokazali, jak można zagospodarować Plac Kaszubski 14.06.2023 r.

Studenci wraz z wykładowcami, komisją konkursową i ekspertami

Urząd Miasta Rumi po raz kolejny nawiązał współpracę z Politechniką Gdańską. Tym razem zadaniem studentów było przygotowanie projektów związanych z zagospodarowaniem Placu Kaszubskiego i okolic. W konkursie wzięło udział dziewięć grup, a autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody finansowe. Najciekawsze spośród zaprezentowanych rozwiązań zostaną wykorzystane przez urzędników między innymi do zrewitalizowania historycznej kolebki miasta.

Realizowane przez miasto i uczelnię przedsięwzięcie miało formę konkursu. Zanim jednak prace ujrzały światło dzienne, anglojęzyczni studenci szóstego semestru musieli poświęcić wiele godzin, by nadać swoim pomysłom realne kształty.

Naszą pracę związaną z zagospodarowaniem Placu Kaszubskiego i okolic rozpoczęliśmy od dyskusji z panem burmistrzem, panią prezes Agnieszką Rodak oraz innymi przedstawicielami urzędu miasta. Następnie połączyliśmy dwa przedmioty – projektowanie urbanistyczne dzielnicy z projektowaniem krajobrazowym przestrzeni publicznej – i zorganizowaliśmy wizytę studialną. Wykonaliśmy inwentaryzację w terenie, a potem jedną trzecią semestru pracowaliśmy nad analizami, aby studenci mogli zrozumieć, gdzie projektują, jakie są lokalne wyzwania i problemy. Później zebraliśmy wszystkie pomysły – z początku nieco szalone, a później uładzone – a z tych różnych idei stworzona została wspólna wizja i koncepcja przełożona na techniczne rozwiązania. Pod koniec maja odbyło się spotkanie z przedstawicielami Rumi, którzy reagowali na te pierwsze koncepcje i rozwiązania. Zostały więc one poprawione i ulepszone zgodnie z tymi uwagami – relacjonuje dr hab. inż. arch. Karolina Krośnicka z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej.

Finalne wersje projektów zostały zaprezentowane 14 czerwca w hotelu Falko. Studenci reprezentowali 9 grup – głównie mieszanych, składających się z obywateli Polski, Grecji, Białorusi, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii czy Turcji. Każda drużyna miała 10 minut, by przekonać jury konkursowe do swoich pomysłów. Następnie studenci musieli odpowiadać na pytania zadawane przez ekspertów i członków komisji.

Przedstawione projekty zawierały między innymi pomysły dotyczące zagospodarowania Zagórskiej Strugi, ożywienia społeczno-gospodarczego Starej Rumi, wykorzystania na różne sposoby istniejącej remizy strażackiej, stworzenia nowego układu komunikacyjnego i miejsc do rekreacji, zagospodarowania zieleni czy też montażu elementów małej architektury.

Wszystkie projekty były bardzo ciekawe, zaprezentowanych zostało dużo innowacyjnych rozwiązań, które, moglibyśmy wprowadzać w rejonie Placu Kaszubskiego, Placu Wolności czy zabytkowego cmentarza. Jury wspólnie punktowało każdą z prac, braliśmy też pod uwagę opinie naszych doradców, działaczy społecznych. Na pewno będziemy chcieli pokazać te projekty mieszkańcom, zaczyna już działać Komitet Rewitalizacji, który weźmie pod uwagę prace studentów – mówi wiceburmistrz Ariel Sinicki, członek komisji konkursowej.

Po burzliwych obradach jury zdecydowało się przyznać cztery nagrody, w tym jedno wyróżnienie, o łącznej wartości 14 tysięcy złotych.

Mieliśmy bardzo dużo pomysłów, ciężko nam było zdecydować się na jeden, dlatego nasz projekt jest bardzo kompleksowy. Na początku byliśmy w terenie, pojechaliśmy na około 6-godzinną wycieczkę, a później czytaliśmy artykuły, szukaliśmy informacji w internecie i rozmawialiśmy z mieszkańcami. Robiliśmy projekt po nocach, starając się go doprowadzić do jak najlepszego efektu. Większość semestru poświęciliśmy na analizy, a przygotowanie docelowego projektu zajęło nam miesiąc. Oprócz pięciogodzinnych zajęć, które odbywają się raz w tygodniu, dużo pracowaliśmy w domu. Najwięcej czasu zabierały programy komputerowe i wymodelowanie tego wszystkiego – przyznaje Aleksandra Sułecka, studentka z drużyny, która zajęła trzecie miejsce.

Nie spodziewaliśmy się, że wygramy, a nawet, że będziemy czwarci. Jesteśmy studentami Erasmusa, mieliśmy więc około miesięczne opóźnienie, musieliśmy nadganiać. Z początku nie wyglądało to zbyt dobrze, ale z czasem, zwłaszcza podczas ostatnich trzech tygodni, zrobiliśmy bardzo duże postępy. Nauczyliśmy się nawet obsługiwać aplikacje, których wcześniej w ogóle nie znaliśmy – opowiada Berkay Yurtseven z tureckiej drużyny, współautor zwycięskiej pracy. – Spędziliśmy bardzo wiele godzin na wirtualnych spacerach, by dowiedzieć się, czego tutejsi mieszkańcy mogą potrzebować. Wsłuchiwaliśmy się też w głos wykładowców i kolegów, którzy pomogli nam zrozumieć lokalną społeczność, kulturę, historię, region. Naszą główną ideą było wyciągnięcie mieszkańców z ich domów, bez względu na wiek. Chcieliśmy, by spędzali czas na przedmieściach, uczyli się nowych rzeczy, w tym przedsiębiorczości, a nawet poznawali sąsiadów. Staraliśmy się połączyć historię Starej Rumi z nową Rumią, która z każdym dniem staje się coraz bardziej nowoczesna. Staraliśmy się pokazać sposób, w jaki mieszkańcy Rumi mogą rozwijać swoje miasto i być z niego dumni – dodaje.

Koncepcje mają pomóc urzędnikom w przygotowaniu planu rewitalizacji Placu Kaszubskiego i okolic. Kolejnym etapem będą konsultacje z mieszkańcami. Działania te są niezbędne do pozyskania unijnej dotacji. W tym samym modelu zostało zrewitalizowane rumskie Zagórze.

Dla nas jest to fantastyczna lekcja nowoczesnego i nietuzinkowego podejścia do projektowania miasta. Studenci zaprezentowali nam przeróżne modele zagospodarowania szerszego terenu niż sam Plac Kaszubski, co daje możliwość wybrania optymalnej i najbardziej atrakcyjnej formuły. Na pewno nie wszystko będzie możliwe do zrobienia, ale dzięki tej współpracy z Politechniką Gdańską jesteśmy w stanie realizować w całym mieście o wiele ciekawsze projekty. Poznajemy rozwiązania z całego świata, ponieważ są to studenci z wielu krajów. Teraz musimy to przełożyć na liczby i zobaczyć, z jakich projektów dotacyjnych możemy te różne projekty sfinansować – przyznaje burmistrz Michał Pasieczny, przewodniczący komisji konkursowej.

Trzeba pamiętać, że to są projekty studenckie, do tego mają szeroki zakres obszarowy, dlatego nie są gotowe do bezpośredniego wdrożenia, ale zawierają bardzo dużo innowacyjnych pomysłów i elementów, które warto spisać, przedyskutować i uwzględnić przy profesjonalnym projekcie – zauważa dr hab. inż. arch. Karolina Krośnicka.

Hieronim Derdowski w swoim poemacie „O panu Czarlińskim, który do Pucka po sieci jechał” zawarł swoje słynne przesłanie: „Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski”. Dlatego też rewitalizacja Placu Kaszubskiego jest tak bardzo istotnym przedsięwzięciem dla mieszkańców dzielnicy Stara Rumia, którzy czekają już kilkadziesiąt lat na zagospodarowanie tego terenu. Jest to bowiem historyczna kolebka, mająca bardzo bogatą przeszłość. Dlatego moim wielkim pragnieniem, jak i wielu innych mieszkańców, jest przekształcenie Placu Kaszubskiego w swoiste centrum korzeni kaszubskich lokalnej społeczności – podkreśla radna Teresa Hebel, członek komisji konkursowej. – Już niedługo zacznie działać Komitet Rewitalizacji Placu Kaszubskiego, którego będę członkiem. Na pewno komitet te innowacyjne pomysły studentów będzie uwzględniał podczas tworzenia profesjonalnego projektu rewitalizacji Placu Kaszubskiego i okolic – dodaje.

To nie pierwsze przedsięwzięcie zrealizowane wspólnie ze studentami Politechniki Gdańskiej. Kilka tygodni temu w Stacji Kultura zaprezentowana została publikacja zawierająca koncepcje nowoczesnej i przyjaznej mieszkańcom dzielnicy przemysłowo-logistycznej w północnej części Rumi. Autorami prac są absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.



Skład komisji konkursowej:

  • burmistrz Michał Pasieczny – przewodniczący komisji,
  • wiceburmistrz Ariel Sinicki – zastępca przewodniczącego komisji,
  • dyrektor miejskiej biblioteki i społeczny pełnomocnik burmistrza ds. historii Dariusz Rybacki – członek komisji,
  • miejska radna Teresa Hebel – członek komisji,
  • kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Małgorzata Drozdowska – członek komisji.

Skład komisji ekspertów:

  • wiceburmistrz Piotr Wittbrodt,
  • dyrektor MOSiR-u i członek zarządu powiatu wejherowskiego Jolanta Król,
  • prezes spółki Rumia Invest Park Agnieszka Rodak,
  • wicedyrektor MDK-u Michał Gaj,
  • wiceprzewodniczący rady miejskiej Florian Mosa,
  • proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Zbigniew Hul,
  • prezes Oddziału Parafialnej Akcji Katolickiej przy Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Adela Szramkowska,
  • właściciel palarni kawy Olle Cafe Sebastian Melzer,
  • naczelnik Wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej Anna Borys.
Przedstawiciele uczelni i komisji eksperckiej Przemawiający burmistrz Michał Pasieczny Studenci z Rumunii przedstawiający swój pomysł Wizualizacje projektów Uczestnicy spotkania Polskie studentki przedstawiające swój projekt Polscy studenci przedstawiający swój projekt Międzynarodowy zespół przedstawiający swoją koncepcję Zespół z Turcji przedstawiający swoje pomysły Wiceburmistrz Ariel Sinicki wręczający czek

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń