Piątek, 19 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Studenci Politechniki Gdańskiej zaprojektowali nową dzielnicę Rumi


Studenci Politechniki Gdańskiej zaprojektowali nową dzielnicę Rumi18.06.2021 r.


Grupa kilkudziesięciu studentów architektury Politechniki Gdańskiej zaprojektowała kilka koncepcji nowoczesnej i przyjaznej mieszkańcom dzielnicy przemysłowo-logistycznej w północnej części Rumi. Zaprezentowane pomysły są owocem przedsięwzięcia zainicjowanego przez spółkę Rumia Invest Park, przedsiębiorstwo Vulcan Training & Consultacy oraz urząd miasta. Głównym celem projektu było przygotowanie scenariusza rozwoju terenu na potrzeby budowy Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Przygotowane przez studentów projekty miały dwa wymiary. Po pierwsze: zakładały bardzo kompleksowe podejście do gminy i tego, jak nowa dzielnica na północy Rumi ma połączyć się z istniejącą tkanką miejską. Po drugie: musiały skupiać się na konkretnych rozwiązaniach i proponować budynki dostosowane do potrzeb spółki Rumia Invest Park – która planuje budowę nowoczesnego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej – oraz przedsiębiorstwa Vulcan Training & Consultacy zajmującego się szkoleniem kadr pracujących na morzu.

Ta dzielnica ma powstać na rozległych wolnych terenach zlokalizowanych na obrzeżach miasta, gdzie obecnie rozwija się zabudowa jednorodzinna, a jednocześnie planowana jest budowa magazynowo-składowego i przemysłowego zaplecza Doliny Logistycznej. To trudne do pogodzenia sąsiedztwo stało się głównym zagadnieniem problemowym zadanym studentom pierwszego semestru studiów magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Wykonali oni studia projektowe obejmujące masterplany nowej dzielnicy i jej połączeń z miastem, jak i projekty architektoniczne obiektów, które powstaną niebawem jako pierwsze inwestycje na tym terenie – wyjaśnia Katarzyna Zielonko-Jung, profesor uczelni oraz pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Efektem współpracy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej z władzami Rumi oraz inwestorami – firmą Vulcan i spółką Rumia Invest Park – jest pięć projektów prezentujących wizję rozwoju nowej dzielnicy miasta, stanowiącej zaplecze logistyczne Portu Gdynia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i branży TSL (transport, spedycja i logistyka – przyp. red.) – dodaje Karolina Krośnicka, profesor uczelni oraz pracownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej.

Ostatecznie wyróżniono autorów trzech koncepcji, które zostały docenione przez burmistrza Michała Pasiecznego za spójność z wizją rozwoju miasta (projekt pn. Centrum tętniące życiem) oraz przez spółkę Rumia Invest Park (projekt pn. Wodna Rumia) i firmę Vulcan (projekt pn. Zielenica) za odpowiedź na potrzeby przyszłego szkolenia kadr w branży morskiej energetyki wiatrowej.

Projekty, które zostały zaprezentowane, bardzo mnie zaskoczyły pod względem kreatywności, wszechstronności i kompleksowego podejścia do zagospodarowania tych działek. Studenci skupili się nie tylko na przeznaczeniu terenu pod Pomorskie Centrum Kompetencji Energetyki Wiatrowej, ale i na stworzeniu przyjaznej mieszkańcom dzielnicy przemysłowo-logistycznej – mówi Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park. – Jako spółka przyznaliśmy nagrodę za Dzielnicę Wodną, której autorzy bardzo fajnie podeszli do zagadnień zielono-niebieskiej transformacji. Natomiast Vulcan docenił Zielenicę za rozwój i szczególny nacisk na tereny zielone, co jest niezwykle istotne, ponieważ strefy przemysłowe mają opinię raczej dewastujących środowisko naturalne, a nie utrzymujących te obszary. Niemniej każda prezentacja miała swoje perełki i świetne rozwiązania, i to jest wielka wartość tego projektu. Dlatego też bardzo dziękujemy Politechnice Gdańskiej za współpracę na tym polu, ponieważ zdobyte doświadczenie jest dla nas niezwykle otwierające, jeżeli chodzi o plany inwestycyjne.

Zaprezentowane zostały świetne koncepcje, bardzo szerokie podejście do tematu, przede wszystkim uwzględniające wyzwania, które przed nami stoją. A mówimy tu o perspektywie roku 2050, do którego Polska ma uzyskać neutralność klimatyczną – zaznacza Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Te pomysły dotyczyły różnych rozwiązań i optymalizacji związanych z zieloną infrastrukturą, gospodarką wodną, wyborem materiałów budowlanych czy też wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wszystko po to, żeby retencjonować wodę, emitować jak najmniej ciepła i pobierać jak najmniej prądu. Są to naprawdę świetne pomysły, które poszerzają nasze horyzonty. Jestem przekonany, że z wielu tych koncepcji skorzystamy nie tylko przy tworzeniu Centrum Kompetencji, ale również przy rozwijaniu naszego miasta, ponieważ wpisują się w nasze potrzeby i wizje. Wszystkim uczestnikom projektu dziękuję i ogromnie gratuluję.

Korzyści ze współpracy, która nawiązała się w ramach projektu, czerpie jednak nie tylko miasto oraz inwestorzy. Jak podkreślają studenci, udział w przedsięwzięciu pozwolił im udoskonalić poczucie estetyki, a także umiejętności związane z projektowaniem rozwiązań i komunikacją z klientem.

Testujemy się w naszej przyszłej pracy pod czujnym okiem doświadczonych architektów i urbanistów. Współpraca ta jest jednak korzyścią obustronną, ponieważ inwestorzy oraz władze miejskie dostają projekty dużo odważniejsze, niejednokrotnie bardzo futurystyczne, będące zupełnie świeżym spojrzeniem na znane już rozwiązania. To wywołuje niezwykle kreatywne dyskusje mogące się przełożyć na realne zmiany w mieście – podsumowują studenci pierwszego semestru studiów magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Zaprezentowane przez studentów koncepcje zostaną ujęte i wydane w formie specjalnej publikacji.

Woonerf – przestrzeń, która łączy funkcję ulicy i deptaku (wizualizacja) Foyer budynku szkoleniowego Vulcanu (wizualizacja) Część wspólna Vulcanu i Invest Rumi (wizualizacja) Zielona klatka schodowa siedziby Vulcanu (wizualizacja) Aksonometria urbanistyki (projekt)

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń