Niedziela, 26 Styczeń 2020

Stworzyli edukacyjny ogród, by chronić pszczoły


20.05.2019 r.


Przy Miejskim Domu Kultury w Rumi powstał wyjątkowy ogród edukacyjny pod nazwą „Cztery pory roku”. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi mieszkańców miasta i okolic na problem, jakim jest wymieranie pszczół.

Oficjalnego otwarcia obiektu dokonali w poniedziałek 20 maja przedstawiciele władz miasta wspólnie z przedszkolakami.

Miałem ogromną przyjemność otworzyć ogród wraz z przedszkolakami, radną Karoliną Rydzewską oraz inicjatorką całego projektu i dyrektorem MDK-u Agnieszką Skawińską – podkreśla Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi. – Uważam, że stworzenie tego obiektu było świetnym pomysłem. To bardzo ważne, by w przystępny sposób uczyć najmłodszych ekologii – dodaje.

Przedszkolaki, które zjawiły się na otwarciu, były szczególnie zainteresowane życiem pszczół oraz ciekawostkami dotyczącymi miododajnych krzewów. Najmłodsi z uwagą przechodzili od stanowiska do stanowiska, poznając rośliny przypisane kolejnym porom roku. Na zakończenie spotkania odbył się spektakl teatralny pod tytułem „Mała Ojczyzna”, w reżyserii Magdaleny Olszewskiej. Tematem przedstawienia było ratowanie pszczół.

Dziś obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół, więc to znakomita okazja, by nasz edukacyjny ogród mógł zaistnieć w świadomości mieszkańców. Od dawna marzyłam, aby przy MDK-u pojawiło się więcej kwiatów. Zależało mi również na tym, by uświadamiać ludzi, jak ważne są dla nas wszystkich pszczoły – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u i pomysłodawca przedsięwzięcia.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa realizowana przy rumskim MDK-u. Już od trzech lat w pierwszy dzień wiosny przedstawiciele urzędu miasta sadzą wspólnie z przedszkolakami istotne dla środowiska naturalnego rośliny. Teraz stały się one częścią nowo powstałego ogrodu edukacyjnego.  

Ponadto zdobycie przez samorząd unijnych środków pozwoliło na stworzenie w Rumi dwóch nowoczesnych kompleksów rekreacyjnych – tzw. zielonych wysp. Pierwszy z nich pojawił się w październiku 2017 roku przy ulicy Różanej, a drugi w maju 2018 roku przy ulicy Topolowej. W ramach inwestycji powstały też karmniki, budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów.

Kalendarz wydarzeń