Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Stworzyli edukacyjny ogród, by chronić pszczoły


Stworzyli edukacyjny ogród, by chronić pszczoły20.05.2019 r.


Przy Miejskim Domu Kultury w Rumi powstał wyjątkowy ogród edukacyjny pod nazwą „Cztery pory roku”. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi mieszkańców miasta i okolic na problem, jakim jest wymieranie pszczół.

Oficjalnego otwarcia obiektu dokonali w poniedziałek 20 maja przedstawiciele władz miasta wspólnie z przedszkolakami.

Miałem ogromną przyjemność otworzyć ogród wraz z przedszkolakami, radną Karoliną Rydzewską oraz inicjatorką całego projektu i dyrektorem MDK-u Agnieszką Skawińską – podkreśla Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi. – Uważam, że stworzenie tego obiektu było świetnym pomysłem. To bardzo ważne, by w przystępny sposób uczyć najmłodszych ekologii – dodaje.

Przedszkolaki, które zjawiły się na otwarciu, były szczególnie zainteresowane życiem pszczół oraz ciekawostkami dotyczącymi miododajnych krzewów. Najmłodsi z uwagą przechodzili od stanowiska do stanowiska, poznając rośliny przypisane kolejnym porom roku. Na zakończenie spotkania odbył się spektakl teatralny pod tytułem „Mała Ojczyzna”, w reżyserii Magdaleny Olszewskiej. Tematem przedstawienia było ratowanie pszczół.

Dziś obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół, więc to znakomita okazja, by nasz edukacyjny ogród mógł zaistnieć w świadomości mieszkańców. Od dawna marzyłam, aby przy MDK-u pojawiło się więcej kwiatów. Zależało mi również na tym, by uświadamiać ludzi, jak ważne są dla nas wszystkich pszczoły – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u i pomysłodawca przedsięwzięcia.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa realizowana przy rumskim MDK-u. Już od trzech lat w pierwszy dzień wiosny przedstawiciele urzędu miasta sadzą wspólnie z przedszkolakami istotne dla środowiska naturalnego rośliny. Teraz stały się one częścią nowo powstałego ogrodu edukacyjnego.  

Ponadto zdobycie przez samorząd unijnych środków pozwoliło na stworzenie w Rumi dwóch nowoczesnych kompleksów rekreacyjnych – tzw. zielonych wysp. Pierwszy z nich pojawił się w październiku 2017 roku przy ulicy Różanej, a drugi w maju 2018 roku przy ulicy Topolowej. W ramach inwestycji powstały też karmniki, budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń