W świąteczny nastrój chcemy wprowadzić naszych czytelników przede wszystkim poprzez organizację bibliotecznego kalendarza adwentowego. Codziennie będzie można wygrać prezenty – jeden zestaw dla dorosłych, drugi dla dzieci. Będą dostępne w odpowiednich sekcjach wypożyczalni. Wnętrze każdego zestawu będzie różnić się od poprzedniego, a będzie można w nich znaleźć książki, słodycze lub gadżety ufundowane przez Urząd Miasta Rumi.
Jak to działa? Codziennie na ladzie przy bibliotekarzach pojawią się losy, które będą mogły wziąć osoby wypożyczające książki w Stacji Kultura. Zasada jest prosta: jeden los na jednego czytelnika. Los może być pusty, co oznacza brak wygranej, albo zawierać słowo „GRATULACJE” świadczące o wygraniu nagrody.
Należy przy tym pamiętać, w które grudniowe dni biblioteka jest zamknięta: w niedziele, środy oraz między 22 a 24 grudnia. Wówczas w dniach poprzedzających te terminy będzie dostępna większa liczba pakietów do wygrania, co zwiększa szansę na otrzymanie prezentów.
We wtorki i soboty liczba prezentów będzie podwojona (dwa dla dorosłych i dwa dla dzieci), a w dniu poprzedzającym naszą przerwę świąteczną, czyli 21 grudnia, czytelnicy będą mogli otrzymać łącznie aż 8 prezentów. Zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!
To jednak nie koniec prezentów! Święta to przecież czas dawania, dlatego w mikołajki o godzinie 18:00 odbędzie się w Stacji Kultura kiermasz charytatywny. Jedną z atrakcji będzie prowadzona przez Magdalenę Bochan-Jachimek aukcja, podczas której będzie można wylicytować ceramikę stworzoną przez Studio B-Ceramika. Dochód z aukcji i kiermaszu zostanie przekazany potrzebującym ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Rumi.
Zbliża się Boże Narodzenie, więc z tej okazji polecamy naszym czytelnikom zestaw miłych, świątecznych książek.
Propozycja dla dorosłych: „Uwierz w Mikołaja” Magdaleny Witkiewicz
Na początek coś dla dorosłych czytelników, którzy lubią książki lekkie, lecz dające do myślenia. Magdalena Witkiewicz napisała swego czasu wielowątkową historię o świętach oraz wierze w Świętego Mikołaja zatytułowaną „Uwierz w Mikołaja”. Została ona zresztą zekranizowana i aktualnie można zobaczyć ją w kinach. Pełna ciepła i wzruszeń opowieść nie pozostawia czytelników obojętnymi, zwłaszcza w ten świąteczny czas.
W książce pojawia się mnóstwo postaci, większość z nich o czymś marzy. Każde marzenie jest tak samo ważne, niezależnie od wieku bohatera. Mamy małą Zosię, która marzy o wielkiej, pięknej choince – takiej jak w galerii handlowej. Agnieszkę, która zawsze spędza ten czas ze swoją babcią i tym razem też nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej. Pojawiają się też bohaterowie, którzy z marzeń zrezygnowali świadomie (lub nie?) oraz pensjonariusze pewnego domu opieki, nadający tej historii odpowiedniego koloru.
Czy marzenia bohaterów się spełnią? Czy ci, którzy przestali marzyć, znowu zaczną to robić? I jak się ma do tego wszystkiego wiara w Świętego Mikołaja? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi, czytając tę świąteczną powieść.
Propozycja dla dzieci: „Kominiarz na Święta” Magdaleny Szeligi oraz „Wilczek” Gerdy Wagener
W podobnym klimacie utrzymane są książki polecane naszym młodszym czytelnikom. Tutaj proponujemy dwie pozycje: typowo świąteczną „Kominiarz na Święta” autorstwa Magdaleny Szeligi oraz „Wilczka” Gerdy Wagener z ilustracjami Józefa Wilkonia.
Pierwsza z nich opowiada – a jakże – o Świętach! Tytułowy Kominiarz trafia do jednej z rodzin, u której Boże Narodzenie ma się odbyć inaczej niż do tej pory i wprowadza w życie bohaterów radosny chaos, a potem… tego już nie zdradzimy. Pozycja przypomina o takich wartościach jak rodzina, spotkanie przy stole czy radość z bycia razem.
Drugą książkę, „Wilczka” Gerdy Wagener, polecamy do wspólnego czytania z dziećmi. Zwłaszcza gdy pojawia się temat odmienności – jakiejkolwiek. W jednym ze stad rodzi się wilczek, który jest zupełnie inny niż rodzice i reszta rodzeństwa, czym martwi się jego rodzina. Nie poluje – zamiast tego bawi się z królikami w chowanego. No i nikt się go nie boi, a przecież powinno być inaczej.
Co robi wilczek, by być taki jak wszyscy? Do jakiego wniosku dochodzi on sam, jego rodzina i przyjaciele? O tym można dowiedzieć się z książki, a potem pięknie rozwinąć temat w rozmowie z dzieckiem – być może przy świątecznym stole?
Polecamy wszystkie pozycje i życzymy Państwu dobrych, spokojnych oraz, jak zawsze, zaczytanych Świąt Bożego Narodzenia!