Czwartek, 21 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Po raz pierwszy przeszli na drugą stronę tunelu w Janowie


Po raz pierwszy przeszli na drugą stronę tunelu w Janowie07.12.2021 r.

Pracownicy urzędu miasta wraz z przedstawicielami wykonawcy

Realizacja węzła integracyjnego z tunelem w Rumi-Janowie powoli dobiega końca. Dziś (7 grudnia) nastąpiło pierwsze symboliczne przejście pod wiaduktem kolejowym, co stanowi zwieńczenie najtrudniejszego etapu tej inwestycji. Kierowcy zaczną korzystać z tunelu najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego roku.

Myślę, że dla wielu osób jest to dzień symboliczny, a jednocześnie historyczny. Widzimy już tunel pod torami, a w zasadzie wiadukt kolejowy, jak to fachowcy nazywają. Ten etap jest już za nami. Nastąpiło pierwsze oficjalne przejście na drugą stronę, pod torami. Tak że czekamy z utęsknieniem na koniec tej gigantycznej inwestycji, która przywróci funkcję przedwojenną, bo kiedyś wiadukt nad torami tutaj był. Po praktycznie 80 latach będziemy mogli jako rumianie znowu przejechać z ulicy Gdańskiej na ulicę Sobieskiego – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Mamy za sobą kolejny etap inwestycji, czyli widać już nie tylko światełko w tunelu, ale i przejście na drugą stronę. Został nam tak naprawdę, jeżeli chodzi o tunel, ostatni etap, czyli betonowanie całego ustroju w środku. Większość inwestycji jest już oddana do użytkowania: mieszkańcy korzystają z obu parkingów, ulica Gdańska jest niemal w pełni przejezdna, wspólnie z miastem wykonaliśmy prace związane z zielenią. Przed nami jeszcze chodniki, ścieżki rowerowe, wiaty, malowanie, oznakowanie pionowe i tego typu elementy – wymienia Wojciech Kołacki, kierownik budowy i dyrektor grupy kontraktów w firmie Budimex SA.

Zgodnie z umową realizacja inwestycji powinna się zakończyć najpóźniej w październiku 2022 roku.


Realizacja węzła integracyjnego z tunelem w Rumi-Janowie rozpoczęła się 23 marca 2020 roku. Od tego dnia rejon stacji kolejowej zmienił się w ogromny plac budowy, a mieszkańcy i samorządowcy bacznie obserwują postępy, jakich dokonuje wykonawca – firma Budimex. To epokowa inwestycja, której celem jest połączenie dwóch części miasta i rozładowanie ruchu na drodze krajowej numer sześć. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 60 mln zł, a jego kluczowym elementem jest stworzenie tunelu pod torami i stacją kolejową. Zgodnie z głównymi założeniami projektu, droga krajowa numer sześć zostanie w ten sposób odciążona, ponieważ rumianie będą mogli dojechać do swoich domów „na skróty”. To z kolei spowoduje, że mieszkańcy Redy, Wejherowa i okolic szybciej dotrą do swoich miejscowości. W ramach inwestycji powstają również m.in. ścieżki rowerowe, wiaty autobusowe oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Węzeł ma więc nie tylko usprawnić ruch drogowy, ale też umożliwić integrację różnych środków transportu.
 

Pierwsze symboliczne przejście wiaduktem kolejowym Moment otwarcia przejścia pod wiaduktem kolejowym Moment otwarcia przejścia pod wiaduktem kolejowym Moment otwarcia przejścia pod wiaduktem kolejowym Moment otwarcia przejścia pod wiaduktem kolejowym Moment otwarcia przejścia pod wiaduktem kolejowym Moment otwarcia przejścia pod wiaduktem kolejowym Moment otwarcia przejścia pod wiaduktem kolejowym Moment otwarcia przejścia pod wiaduktem kolejowym Pierwsze symboliczne przejście wiaduktem kolejowym Moment otwarcia przejścia pod wiaduktem kolejowym Pierwsze symboliczne przejście wiaduktem kolejowym Pierwsze symboliczne przejście wiaduktem kolejowym, na pierwszym planie burmistrz Michał Pasieczny Pracownicy urzędu miasta wraz z przedstawicielami wykonawcy Pracownicy urzędu miasta wraz z przedstawicielami wykonawcy Pracownicy urzędu miasta wraz z przedstawicielami wykonawcy Burmistrz Rumi Michał Pasieczny Pracownicy urzędu miasta wraz z przedstawicielami wykonawcy Od lewej: burmistrz Michał Pasieczny, pełnomocnik burmistrza ds. infrastruktury Joanna Panek, kierownik budowy Wojciech Kołacki, kierow...

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń