Rok 2020 to 60. rocznica powstania Szkoły Podstawowej nr 6 w Rumi. Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 30 listopada 1960 roku w obecności przedstawicieli ówczesnych władz i społeczeństwa. Przez te lata wiele się zmieniło.
W pierwszym roku naukę w placówce rozpoczęło 640 dzieci. Pierwszym kierownikiem został mianowany Paweł Sędzicki, a jego zastępcą Kazimierz Bielecki. Grono pedagogiczne liczyło wówczas 15 nauczycieli. W budynku szkolnym mieściło się 15 sal lekcyjnych, w tym gabinet biologiczny, fizyczny, dwie pracownie robót ręcznych i sala gimnastyczna. Przez kolejne lata zwiększała się liczba uczniów i pedagogów.
I tak mijały lata. Szkoła tętniła życiem. Miała swoje lepsze i gorsze dni, których treścią oczywiście były dzieci. Przez rok szkolny 1974/75 funkcję dyrektora szkoły sprawowała wspomniana już Aleksandra Drozdowska. Kolejnymi dyrektorami byli w latach 1975-82 Jerzy Kijak, w roku szkolnym 1982/83 Henryka Paszkiewicz. W latach 1983-86 dyrektorował szkole Wojciech Sikorski, a w latach 1986-92 Edyta Łaszczyk. Od 1992 r. do 1997 r. funkcję dyrektora pełnił Władysław Pleśniar. W roku 1997 wybrana została w drodze konkursu dyrektor Irena Krzemińska. Warto wspomnieć, że szczególnym dniem w historii szkoły stał się 10 maja, który obchodzony jest jako Święto Patrona Szkoły, na pamiątkę nadania jej w roku 1986 imienia Aleksandra Majkowskiego – wielkiego syna ziemi kaszubskiej.
Wraz z upływem czasu zmieniło się otoczenie szkoły. W roku 1992 zaadaptowany został do celów dydaktycznych tzw. "pawilon", a w roku 1999 przejęty budynek szkolny po dawnej SP nr 3 mieszczący się przy ul. Grunwaldzkiej 57. Odbywały się tam zajęcia edukacji wczesnoszkolnej. Rok 1999 to również zmiany rejonizacji naszej szkoły, którą wymusiła na nas ówczesna reforma oświaty. Do obwodu szkoły została włączona część dotychczasowego obwodu SP nr 8. We wrześniu 1999 roku, z inicjatywy dyrektor Ireny Krzemińskiej, utworzono klasy integracyjne. W 2004 roku dzięki staraniom rodziców i samorządu powstała winda dla dzieci niepełnosprawnych uczących się w naszej szkole.
W 2009 roku powstaje szkolny teatr, który z czasem przyjmuje nazwę Teatralna Szóstka i który istnieje po dzień dzisiejszy. W latach 2014-2016 uczniowie „Szóstki” zdobywali wysokie miejsca w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę”. Szkoła „żyje”, a z nią od wielu lat działały i nadal działają z dużymi już tradycjami organizacje uczniowskie, między innymi samorząd szkolny klas młodszych i starszych, liczne koła zainteresowań, w ramach których uczniowie pogłębiają swoją wiedzę i rozwijają zdolności. Szkoła organizuje wielu projektów oraz konkursów międzyszkolnych i powiatowych. Efektem pracy pedagogów z dziećmi są liczne laury na olimpiadach, konkursach międzyszkolnych, zawodach sportowych i przeglądach teatralnych.
Oto najważniejsze z nich:
Inicjatywy podejmowane przez szkołę na rzecz uczniów z niepełnosprawnościami:
Międzyszkolne konkursy dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:
Szczególna data w historii „Szóstki” to również 1 września 2012 roku. W tym dniu 815 uczniów przywitało nowy rok szkolny w nowej, rozbudowanej i kolorowej szkole. W roku 2017 po wielu latach pojawiły się ponownie klasy siódme. Reforma oświaty pozwoliła nauczać w systemie funkcjonującym przed powstaniem gimnazjów. Znów mogliśmy uczyć i wychowywać młodzież z klas siódmych i ósmych. 21 czerwca 2017 roku, po dwudziestu latach urzędowania, na emeryturę odchodzi dyrektor Irena Krzemińska, a we wrześniu tego samego roku dyrektorem szkoły zostaje wieloletni jej nauczyciel – Aleksandra Brunat. W roku 2019 odbył się po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty, którego wyniki w sporej części decydują o przyszłości naszych absolwentów.
Teraz żyjemy w roku 2020. Roku, w którym świat się na moment zatrzymał. Szkoła trafiła na dłuższą chwilę do domów uczniów i wspólnie z nimi i rodzicami, staraliśmy się stworzyć jak najlepsze warunki do nauczania zdalnego. Obecnie uczy się w „Szóstce” 901 uczniów, a 131 nauczycieli dba o ich rozwój i edukację. Niepowtarzalna atmosfera Szkoły Podstawowej nr 6 sprawia, że z każdym rokiem przybywa absolwentów w roli nauczycieli. Szkoła Podstawowa nr 6 w Rumi, nie tylko naucza, ale stara się w każdym młodym człowieku zobaczyć to, co najlepsze i najpiękniejsze, by kiedyś móc z dumą powiedzieć: „to była moja szkoła”.