Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Szprychy MDK-u od 30 lat na dwóch kółkach!


Szprychy MDK-u od 30 lat na dwóch kółkach!26.04.2024 r.

Łężyce, przed domem rodziny Roszczynialskich, zdjęcie wykonane 20.06.1998 roku, fot. archiwum grupy

W tym roku grupa rowerowa Szprychy MDK-u Rumia świętuje imponujący jubileusz: 30-lecie istnienia! Od trzech dekad zrzesza ona miłośników dwóch kółek, którzy wspólnie przemierzają malownicze trasy Pomorza, pielęgnując pasję do jazdy na rowerze i budując silną społeczność.

Początki Szprych sięgają 1994 roku, wówczas powstała grupa zrzeszająca osoby pragnące aktywnie spędzać czas na rowerze. Od samego początku celem Szprych było nie tylko wspólne pokonywanie kilometrów, ale również propagowanie zdrowego stylu życia, integracja lokalnej społeczności oraz odkrywanie piękna i lokalnej historii. Grupa zyskała nazwę „Szprycha” w wyniku dyskusji, która wywiązała się podczas jednej z wycieczek, przy ognisku. Inicjatorem powstania sformalizowanej grupy był ówczesny dyrektor MDK-u Ludwik Bach, który z zamiłowania jest historykiem.

Podczas rowerowych wycieczek chciałem pokazać członkom koła, jakie tajemnice skrywa nie tylko Rumia, ale i dalsze zakątki Kaszub. Grupa rowerowa odwiedzała więc m.in. bunkry z czasów drugiej wojny światowej, śluzy na Zagórskiej Strudze, Osadę Łowców Fok w Rzucewie czy też klify w Osłoninie. Wszystko po to, by propagować turystykę rowerową, wiedzę o regionie i obcowanie z przyrodą – podkreśla Ludwik Bach.

Przez 30 lat Szprychy zorganizowały setki wycieczek rowerowych, przemierzając tysiące kilometrów malowniczych szlaków Pomorza. Trasy wycieczek są bardzo różne, zawsze dostosowane do poziomu zaawansowania uczestników, prowadzące zarówno po zacisznych ścieżkach leśnych, jak i po ruchliwych trasach rowerowych. Od lat zwiększa się grono osób zainteresowanych wspólnymi wyjazdami, a obecnie liczebność klubu dochodzi do 50 członków w różnym wieku, od młodych po seniorów.

Po raz pierwszy ze Szprychami zetknęłam się 25 lat temu. Stałym członkiem grupy jestem od około 10 lat. Do grupy wciągnęła mnie koleżanka. W sezonie rowerowym, od maja do października, jeździmy co drugi tydzień, ale grupa jest tak zaangażowana, że nieformalnie w pozostałe weekendy też ruszamy w trasę, a poza sezonem część z nas morsuje i uprawia nordic walking – mówi Małgorzata Hebel. – Grupa była kilka razy na Potopie Rowerowym w Szwecji, wycieczkach autokarowych. Organizujemy też imprezy integracyjne na zakończenie sezonu oraz w karnawale, wyjeżdżamy na koncerty i spektakle teatralne. Tak więc to nie tylko aktywność fizyczna, ale też integracja – dodaje.

Szprychy podczas wycieczki, przed hotelem Jan III Sobieski w Rzucewie, 2003 rok

W sezonie rowerowym, czyli od maja do października, Szprychy spotykają się w co drugą sobotę przed budynkiem MDK-u. W trasę wyruszają o godzinie 10:00. Grupa jest otwarta, można do niej dołączyć bez względu na wiek, płeć i poziom zaawansowania. Wystarczy zamiłowanie do jazdy na rowerze.

Przez 30 lat Szprychy stały się nie tylko grupą rowerową, ale również silną społecznością, której członków łączy wspólna pasja i zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu. Jubileusz 30-lecia jest doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych dokonań i spojrzenia w przyszłość. Szprychy z pewnością będą kontynuować swoją działalność, organizując kolejne wycieczki, imprezy i spotkania, stając się inspiracją dla następnych pokoleń miłośników dwóch kółek. Z okazji jubileuszu najbardziej zasłużonym członkom grupy chcemy wręczyć okolicznościowe medale – podsumowuje Michał Gaj, dyrektor MDK-u.

W najbliższym czasie Szprychy MDK-u Rumia z zorganizują wycieczki: 11 i 25 maja, a także 8 i 22 czerwca. Więcej informacji można znaleźć na facebookowym profilu miejskiej jednostki.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń