Wtorek, 03 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Tak może wyglądać park na ujęciach wody


Tak może wyglądać park na ujęciach wody12.07.2018 r.


Wstępna koncepcja zagospodarowania tzw. Błoni Janowskich jest gotowa. Obecnie gmina stara się o 85-procentowe dofinansowanie inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli uda się zdobyć środki zewnętrzne, pierwsze prace projektowe ruszą najprawdopodobniej w styczniu 2019 roku.

Plan dotyczący stworzenia Błoni Janowskich, czyli miejskiego parku zlokalizowanego pomiędzy ulicami Gdańską i Pomorską, wynika z potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców. Obecnie obszar ten jest odwiedzany głównie przez osoby spacerujące z czworonogami, a docelowo miałby służyć szeroko pojętej rekreacji. Istotą planowanej inwestycji jest jednak rozwój miejskich terenów zielonych, stworzenie schronienia dla małych zwierząt i owadów, a także poprawa jakości powietrza w mieście. Podczas rozmów z burmistrzem Michałem Pasiecznym mieszkańcy niejednokrotnie wspominali o konieczności stworzenia takiej przestrzeni.

– Przez lata mieszkańcy mówili o aktywizacji tych terenów i w końcu pojawiła się taka szansa, dlatego właśnie walczymy. Termin był krótki, ale udało się złożyć wniosek o dofinansowanie. Mamy nadzieję, że w ten sposób pozyskamy środki na stworzenie parku na ujęciach wody.  Pozostałe fundusze miałyby pochodzić ze sprzedaży gruntów zlokalizowanych na granicy ujęć wodnych, działek o powierzchni 1,8 hektara – mówi burmistrz Michał Pasieczny.

Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców pracownicy urzędu przygotowali koncepcję zagospodarowania tego obszaru. W przyszłości miałyby tam powstać między innymi liczne ścieżki piesze i rowerowe, miejsca do odpoczynku, nasadzenia drzew i roślin, place zabaw, rowerowe miasteczko, siłownia zewnętrzna, strefa piknikowa i ogniskowa, a także wybieg dla psów. Zaplanowano strefy dla różnego rodzaju aktywności, wpisane w naturalną zieleń i łąki kwietne. Realizując ten projekt, gmina musi jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Wspomniany teren stanowi strefę ochronną ujęć wody, co wiąże się z szeregiem obostrzeń i zakazów. Oznacza to, że zagospodarowanie obszaru zlokalizowanego przy ulicach Gdańskiej i Pomorskiej powinno być przede wszystkim przyjazne środowisku.

W przyszłości mają to być tereny zielone, wzbogacone o uregulowane ścieżki piesze i rowerowe, z urządzeniami do czynnej rekreacji, z których będą mogły korzystać dzieci, dorośli oraz osoby starsze. Chcemy też, aby duża część terenów pozostała dziewicza. Nie będzie to upchnięty, a przestronny park. Do zagospodarowania jest aż 27 hektarów. Bardzo byśmy chcieli, aby mieszkańcy mieli możliwość spędzania tam wolnego czasu, na świeżym powietrzu – podsumowuje burmistrz Michał Pasieczny.

Koszt inwestycji szacowany jest na prawie 20 milionów złotych, dlatego samorząd stara się o niemal 85-procentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach rozwoju miejskich terenów zielonych. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w listopadzie tego roku. Jeśli Rumi uda się pozyskać środki zewnętrzne, to niewykluczone, że już w styczniu 2019 roku ruszą prace projektowe. [aigpl-gallery-slider id="21238"]


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń