Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Takie atrakcje przygotowała Rumia na osiemsetne urodziny


Takie atrakcje przygotowała Rumia na osiemsetne urodziny10.06.2024 r.

Bilety na koncert, w tle plakat 800-lecia

Koncerty z udziałem gwiazd, różne pokazy i historyczny piknik – między inny w ten sposób władze Rumi chcą świętować wspólnie z mieszkańcami osiemsetne urodziny miejscowości. Główne obchody przypadają na drugą połowę czerwca.

 

Pierwsze wydarzenie z cyklu letnich obchodów 800-lecia Rumi odbędzie się 20 czerwca na hali MOSiR-u. Tego wieczoru nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na hejnał oraz jego premierowe odtworzenie przez trębacza. Odbędzie się również premierowy pokaz krótkometrażowego filmu o historii miasta wraz z prelekcją Dariusza Rybackiego, społecznego pełnomocnika burmistrza Rumi ds. historii miasta. Spotkanie będzie także okazją do wręczenia nagród burmistrza za zasługi dla miasta, nadanych właśnie z okazji 800-lecia miejscowości. Nie zabraknie też części artystycznej w wykonaniu lokalnych muzyków. Wydarzenie przeznaczone jest wyłącznie dla zaproszonych gości.

Dzień później, 21 czerwca, o godzinie 12:00 w parku Starowiejskim nastąpi odsłonięcie licznika lat oraz prezentacja hejnału uczestnikom uroczystości. Następnie organizatorzy obchodów zaproszą mieszkańców na ul. Żwirki i Wigury (od strony skwerku Armii Krajowej), gdzie o godzinie 12:45 odsłonięte zostaną rzeźby samolotów inspirowane maszynami, które stacjonowały kilkadziesiąt lat temu na rumskim lotnisku. Z kolei o godzinie 15:00 przy ul. Gdańskiej odsłonięty zostanie mural nawiązujący do historii Rumi-Janowa.

 

Zapewne wielu rumian uczestniczyło w przyjęciach organizowanych z okazji osiemnastych urodzin, ale chyba żaden nie miał okazji świętować osiemsetki. To się może zmienić 22 czerwca, ponieważ tego dnia już od godziny 16:00 na kompleksie boisk przy ul. Bukowej wystartuje zlot food trucków – czyli restauracji na kółkach serwujących przeróżne dania. O godzinie 20:45 z dużej wysokości zostanie wykonana pamiątkowa „megafota”, na której każdy będzie mógł rozpoznać swój wizerunek, a chwilę później rozpocznie się koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. Gwiazdą koncertu będzie Halina Mlynkova. Zwieńczeniem wydarzenia będzie zaplanowany na godzinę 22:45 pokaz laserów połączony z efektami specjalnymi oraz animacją prezentującą historię Rumi.

 

Letnie obchody 800-lecia zakończą się 23 czerwca. Najpierw o godzinie 12:00 na ul. Starowiejskiej rozpocznie się przemarsz wieloepokowego orszaku z udziałem rycerzy, pilotów, dawnych kuracjuszy, pojazdów i koni. Następnie przy ul. Chełmińskiej będzie można uczestniczyć w pikniku historycznym. Na placu przy obelisku w godzinach 13:00-17:00 czekać będzie wioska rycerska oferująca bezpłatne pokazy, animacje, warsztaty i spotkania z rekonstruktorami.

 

Ostatnią zaplanowaną na 23 czerwca atrakcją jest uroczysty koncert w hali MOSiR-u, podczas którego rumscy artyści i przyjaciele, pod kierownictwem dyrygenta Krzysztofa Brzozowskiego, wykonają największe przeboje muzyki filmowej. Występy rozpoczną się o godzinie 19:00. Bezpłatne wejściówki można odebrać w recepcji MOSiR-u.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń