Sobota, 01 października 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Tanecznym krokiem pożegnali lato


Tanecznym krokiem pożegnali latof30.08.2022 r.

Tanecznym krokiem pożegnali lato

Miejski Dom Kultury w Rumi zaprosił mieszkańców do wspólnego pożegnania lata podczas Leśnej Potańcówki. Impreza odbyła się 27 sierpnia na terenie dawnej strzelnicy, miejsca historycznie związanego z tego rodzaju wydarzeniami.

Już w okresie międzywojnia na terenie leśnej strzelnicy – do której obecnie prowadzi ulica Strzelecka – organizowano plenerowe zabawy taneczne. W tym celu zbudowano nawet stosowną infrastrukturę, między innymi betonowy parkiet czy budkę gastronomiczną. Wojenne realia spowodowały jednak, że zwyczaj ten zanikł, ale w XXI wieku udało mu się ponownie zakorzenić w świadomości mieszkańców.

Od dekady, z inicjatywy Kazimierza Klawitera, na terenie dawnej strzelnicy odbywała się cyklicznie sąsiedzka potańcówka. Tym razem wydarzenie wspomógł Miejski Dom Kultury, który zaprosił mieszkańców do kulturalnej integracji w przepięknych okolicznościach przyrody. O oprawę muzyczną zadbał zespół INÉS. Mieszkańcy mogli prezentować swoje taneczne umiejętności przy latynoamerykańskich melodiach, animatorzy ze Stacji Muzyka – Anna Kozub i Weronika Lademann – pokazywali kroki taneczne. Chętnych nie brakowało.

Na estradzie, która znajduje się na strzelnicy, po raz ostatni zespół na żywo występował w 1939 roku. To miejsce było centrum życia towarzysko-patriotycznego do czasu wybuchu drugiej wojny światowej. Zależy mi na odtworzeniu magii tego miejsca. Cieszę się, że Miejski Dom Kultury wspiera tę ideę – mówi Kazimierz Klawiter.

Bardzo gorąca atmosfera w powietrzu i na parkiecie. Ci, którzy początkowo nie byli skorzy do tańca, też się poderwali, by jednak zatańczyć. Na pożegnanie lata przyszli stali bywalcy sąsiedzkich spotkań organizowanych przez pana Kazimierza Klawitera, jak i wiele nowych osób, które dopiero odkryły to miejsce przy okazji tegorocznej Leśnej Potańcówki. Z pewnością wydarzenie na stałe zagości w naszym letnim kalendarzu – dodaje Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u.

To nieostatnia taneczna propozycja MDK-u. W piątek 9 września startują kursy tańca – Swing w Rumi. Zajęcia poprowadzi profesjonalny tancerz Artur Bajll. Kursy potrwają 8 tygodni, każdy cykl składa się z 8 spotkań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na Facebooku.

Tańce z instruktorką Tańce z instruktorką Uczestnicy potańcówki Uczestnicy potańcówki Uczestnicy potańcówki Uczestnicy potańcówki Uczestnicy potańcówki Muzyka na żywo – zespół INÉS Muzyka na żywo – zespół INÉS Muzyka na żywo – zespół INÉS

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń