Sobota, 27 Luty 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Te licealistki wiedzą, jak poprawić bezpieczeństwo rowerzystów


Te licealistki wiedzą, jak poprawić bezpieczeństwo rowerzystówf10.02.2021 r.

Rumskie finalistki XIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Rumskie finalistki XIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie zostały docenione przez władze miasta. Zadaniem licealistek było zdiagnozowanie największych problemów dotyczących bezpieczeństwa rowerzystów w swoim mieście oraz zaproponowanie odpowiednich rozwiązań. Za swoją wiedzę i kreatywność laureatki otrzymały nagrody rzeczowe, w tym rower i dwa tablety.

Do udziału w XIII edycji olimpiady, odbywającej się pod hasłem „Pomorscy rowerzyści”, zgłosiło się 1777 uczniów z 44 pomorskich szkół ponadpodstawowych. Dwa pierwsze etapy konkursu były sprawdzianem wiedzy z zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Trzeci, finałowy, polegał na przygotowaniu autorskiego projektu nawiązującego do hasła przewodniego olimpiady.

Sytuacja epidemiczna nie pozwoliła, by finał został zorganizowany w dotychczasowej formule, czyli przesłuchań konkursowych i uroczystej gali, która tym razem miała się odbyć w Rumi. Ostatni etap konkursu przeprowadzono więc korespondencyjnie. Projekty przysłało 20 uczniów. Komisja oceniała między innymi wartość merytoryczną każdej pracy, jej zgodność z tematem, innowacyjność, korzystanie z metod badawczych, poprawność językową oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu.

Nagrodę główną w postaci „darmowego indeksu” Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej otrzymał Sebastian Freda z Tczewa. W ścisłej czołówce znalazły się również uczennice z Rumi: Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi), Jadwiga Wrosz (8. miejsce, uczennica Salezjańskiego LO w Rumi) oraz Zuzanna Wiśniewska (9. miejsce, uczennica II LO w Rumi). Wiktoria otrzymała rower, natomiast wszystkie trzy laureatki stały się posiadaczkami tabletów. Oficjalne wręczenie nagród z udziałem wiceburmistrza Piotra Wittbrodta oraz komendanta straży miejskiej Romana Świrskiego nastąpiło podczas wtorkowej uroczystości (9 lutego), która odbywała się w Miejskim Domu Kultury w Rumi.

Ten finał i gala z udziałem laureatów nie miały tak wyglądać, jednak koronawirus pokrzyżował nam plany. Spotkaliśmy się więc w kameralnym gronie, ale nie ujmuje to ważności waszych dokonań – mówił Piotr Wittbrodt. – Gratuluję wam znalezienia się w ścisłej czołówce olimpiady, to efekt waszej ciężkiej pracy i zaangażowania. Jednocześnie życzę, by wiedza i umiejętności, które zdobyłyście podczas udziału w konkursie, zaowocowały w kolejne sukcesy – dodał wiceburmistrz.

Organizatorami olimpiady są: Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Partnerzy to: Urząd Miejski w Gdańsku oraz straże miejskie z: Rumi, Chojnic, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Władysławowa. Honorowy patronat nad XIII Olimpiadą Wiedzy o Bezpieczeństwie sprawuje pomorski kurator oświaty.

Uroczystość odbywająca się w MDK-u Jadwiga Wrosz (8. miejsce, uczennica Salezjańskiego LO w Rumi) Od lewej: komendant Straży Miejskiej w Rumi Roman Świrski oraz wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych Piotr Wittbrodt Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) Przedstawiciele władz miasta, laureaci, koordynatorzy i osoby towarzyszące Przemawiający wiceburmistrz Piotr Wittbrodt Przemawiający komendant Straży Miejskiej w Rumi Roman Świrski Jadwiga Wrosz (8. miejsce, uczennica Salezjańskiego LO w Rumi) podczas odbierania nagród Jadwiga Wrosz (8. miejsce, uczennica Salezjańskiego LO w Rumi) podczas odbierania nagród Jadwiga Wrosz (8. miejsce, uczennica Salezjańskiego LO w Rumi) Jadwiga Wrosz (8. miejsce, uczennica Salezjańskiego LO w Rumi) Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) podczas odbierania nagrody Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) podczas odbierania nagrody Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) z nagrodą główną – rowerem ufundowanym przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) Wręczenie nagrody i podziękowania dla koordynatora Wiktorii Kreft – Sobiesława Przybylskiego Od lewej: koordynator Sobiesław Przybylski oraz Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) oraz komendant Roman Świrski Wiktoria Kreft (3. miejsce, uczennica I LO w Rumi) wraz z rodzicami Jadwiga Wrosz (8. miejsce, uczennica Salezjańskiego LO w Rumi) z osobą towarzyszącą Jadwiga Wrosz (8. miejsce, uczennica Salezjańskiego LO w Rumi) Zuzanna Wiśniewska (9. miejsce, uczennica II LO w Rumi) podczas odbierania nagrody Zuzanna Wiśniewska (9. miejsce, uczennica II LO w Rumi) Zuzanna Wiśniewska (9. miejsce, uczennica II LO w Rumi) oraz koordynatorka Anna Młodzikowska-Zachar Od lewej: koordynatorka Karina Hoła, Zuzanna Wiśniewska (9. miejsce, uczennica II LO w Rumi) oraz komendant Roman Świrski

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń