Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Termowizyjna kamera pomaga strażakom ratować życie i dobytek


Termowizyjna kamera pomaga strażakom ratować życie i dobytek26.11.2019 r.


Wybuch pieca centralnego ogrzewania, poszukiwania zaginionego w lesie mężczyzny czy pożar pojazdu przewożącego odpady – to tylko przykłady sytuacji, w których już przydała się strażakom termowizyjna kamera. Zakup urządzenia, będącego od początku listopada na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi, sfinansował urząd miasta.

Zakupiony sprzęt to kamera firmy Scott – model X380. Jest to zaawansowane technologicznie, inteligentne urządzenie służące do obrazowania termicznego. Kamera została zaprojektowana do pracy w najtrudniejszych warunkach i umożliwia identyfikację najgorętszego oraz najzimniejszego punktu w przeszukiwanym obszarze.

W codziennej służbie kamera używana jest zarówno podczas pożarów, w celu lokalizacji ognia lub lokalizacji rozgrzanych elementów, jak i w zadymionych pomieszczeniach, gdzie ułatwia odnalezienie osób poszkodowanych i pozwala ograniczyć zużycie wody, co diametralnie zmniejsza szkody popożarowe – wyjaśnia kapitan Tomasz Ziarek z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie.

Jak podkreślają strażacy, X380 pozwala również na identyfikację najzimniejszych punktów, co sprawdza się podczas lokalizacji wycieku gazów sprężonych, takich jak popularna mieszanina propan-butan. Ponadto kamera świetnie sprawdza się w otwartej przestrzeni podczas poszukiwania osób zaginionych oraz umożliwia nagrywanie obrazu z prowadzonych działań. Nagrany w ten sposób materiał filmowy może zostać wykorzystywany w celach szkoleniowych.

Koszt kamery to 20 tysięcy złotych, zakup został w pełni sfinansowany ze środków urzędu miasta. W oficjalnym przekazaniu sprzętu uczestniczyli m.in. starosta wejherowski Gabriela Lisius, wicestarosta Jacek Thiel oraz przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Ariel Sinicki. Urządzenie pozostanie na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rumi.

 


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń