Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

To był pierwszy „otwarty mikrofon” w historii Rumi


To był pierwszy „otwarty mikrofon” w historii Rumi23.03.2023 r.

Występująca młodzież

Kilkunastu wykonawców zaprezentowało piosenki i teksty podczas pierwszego w Rumi „otwartego mikrofonu”. Wydarzenie odbyło się w Stacji Kultura pod hasłem „Wiosna rozkwita słowem”. Organizatorami wydarzenia byli miejska biblioteka oraz Dorota Korbut – związana z Rumią poetka i dziennikarka, która poprowadziła imprezę w duecie z synem Krzysztofem.

Czym jest open mic?

Open mike lub open mic (z angielskiego „otwarty mikrofon”) to wydarzenie, podczas którego można się sprawdzić w roli – zależnie od rodzaju uprawianej twórczości – poety, tekściarza, komika lub piosenkarza. Taką formę ekspresji szczególnie upodobali sobie stand-uperzy. Zazwyczaj każdy uczestnik ma 3-5 minut na autoprezentację.

Pierwsze tego typu wydarzenia miały miejsce na początku XX wieku, były to wystąpienia w Hydeparku – jednym z największych parków królewskich w Londynie. W Kąciku Mówców stała trybuna, na którą mógł wejść każdy i zaprezentować swoje poglądy. Pod warunkiem że… nie obrażał brytyjskiej królowej. Podczas odbywającego się 22 marca w Stacji Kultura „otwartego mikrofonu”, mimo luźnej atmosfery, także obowiązywały pewne zasady, z których najważniejsze to: bez stresu i bez hejtu.

Rumski Hydepark

Okazja do zorganizowania tego wydarzenia była potrójna: Światowy Dzień Poezji, trwający właśnie rok Wisławy Szymborskiej (100. rocznica urodzin) oraz pierwszy dzień wiosny. Wykonawcy dopisali – na scenie pojawili się przedstawiciele wszystkich pokoleń: maluchy, licealiści (liczną grupę stanowili uczniowie I LO w Rumi), dorośli oraz seniorzy.

Imprezę otworzył duet 10-latek: Nadia Torbiak i Julia Rybka z chwytającą za serce interpretacją pieśni „Mamo, tyś płakała”. Do roku Wisławy Szymborskiej nawiązała 8-letnia Amelka Czapiewska, wybierając utwór „Nic dwa razy” z repertuaru Sanah. Przy mikrofonie starszej siostrze towarzyszyła najmłodsza uczestniczka wydarzenia: 4,5-letnia Ida.

Poziom wykonawców to klasa sama w sobie! Niektórzy zaskoczyli nas nie tylko profesjonalnym podejściem do tematu i fenomenalnym wykonaniem, ale także tym, że np. sami piszą teksty i jednocześnie komponują muzykę. Jestem pewna, że o wielu z nich świat jeszcze usłyszy – mówi Dorota Korbut, poetka i współorganizatorka wydarzenia.

Poezja bez granic

Do Krainy Łagodności zaprosili widzów trzema nastrojowymi piosenkami członkowie zespołu Wilga z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie. Natomiast Anastasyia Kulyk, uczennica pochodząca z Ukrainy, odczytała wiersz napisany przez siebie kilka lat temu po rosyjsku.

Język poezji nie zna barier. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym każdy poczuje się na tyle bezpiecznie, by zadebiutować ze swoją twórczością. Powodzenie akcji przerosło nasze oczekiwania. To pokazuje nie tylko, że w Rumi jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju wydarzenia, ale także, że rumianie doceniają kulturę i lubią z nią obcować. Myślę, że spróbujemy powtórzyć open microphone w Stacji Kultura za rok – podsumowuje Dorota Korbut.

Zwieńczeniem wieczoru było brawurowe wykonanie szlagieru „Jedyne, co mam” Czerwonego Tulipana w aranżacji zespołu Encore z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie.

Uczestniczka wydarzenia Uczestniczki wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Uczestniczka wydarzenia Uczestniczka wydarzenia Uczestnik wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Prowadzący Dorota i Krzysztof Korbutowie (matka z synem) Uczestniczka wydarzenia Prowadzący wydarzenie Krzysztof Korbut Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Uczestniczka wydarzenia Uczestniczka wydarzenia Uczestnik wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń