Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Rumia uczciła pamięć o powstańcach


Rumia uczciła pamięć o powstańcach31.07.2020 r.


W 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego mieszkańcy Rumi oddali hołd polskim bohaterom – uczestnikom największego zrywu ruchu oporu w okupowanej Europie. Uroczyste obchody tradycyjnie odbywały się pod pomnikiem Armii Krajowej, przy ul. Żwirki i Wigury.

Podobnie jak w innych polskich miastach rumskie syreny alarmowe zawyły w sobotę 1 sierpnia o godzinie „W”. Dźwięk ten miał przypomnieć wszystkim o bohaterskiej postawie i nierównej walce z okupantem, której 76 lat temu podjęły się tysiące Polaków.

Po uczczeniu poległych minutą ciszy nastąpiło składanie kwiatów, w którym uczestniczyli m.in. żołnierze i samorządowcy – w tym wiceburmistrz Ariel Sinicki, wiceburmistrz Piotr Wittbrodt oraz przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Woźniak.

Podczas zeszłorocznych uroczystości przeczytałem apel powstańców skierowany do ludzi młodych. Postanowiłem, że będzie to już taka mała tradycja, dlatego w tym roku sięgnąłem po książkę i także odczytałem słowa spisane przez uczestnika powstania – powiedział Piotr Wittbrodt. – Jest to przesłanie generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, który podkreślał, że z powstania warszawskiego trzeba wyciągać wnioski. Generał zaapelował do młodych i przyszłych pokoleń, aby szanowali innych, doceniali życie, pracowali na dobre imię ojczyzny i nawet w najgorszych chwilach nie porzucali nadziei. Jak podkreślił, miłość i wiara czynią cuda – podsumował wiceburmistrz.

Zwieńczeniem obchodów była inauguracja wystawy pt. „Walka o Wolność. Powstanie Warszawskie 1944”. Ekspozycja stanęła przy Miejskim Domu Kultury w Rumi.


Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Wymierzone było przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Zakończyło się kapitulacją 3 października. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, zginęło także od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Zniszczona została większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń