Na 31. ogólnopolski finał Odysei Umysłu, który odbywał się w Gdyni 2 i 3 kwietnia tego roku, przyjechało ponad 200 drużyn z całej Polski, w tym 14 z Rumi. Ostatecznie dwie grupy zakwalifikowały się do finałów światowych. Uczniowie Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej, występujący pod szyldem Szkoły Językowej MOMA, przygotowujący się pod okiem dwóch trenerek: Moniki Kosickiej i Marioli Jurkiewicz, zdobyli dwa tytuły mistrzowskie w najmłodszej grupie wiekowej. Tym samym wywalczyli możliwość uczestnictwa w światowych finałach Odysei Umysłu, które będą się odbywać od 23 do 29 maja w stanowym uniwersytecie Iowa w Ames.
Odyseja Umysłu to edukacyjny program dla dzieci i młodzieży realizowany w formie międzynarodowego konkursu, rozwijający zdolności twórcze, wspierający kreatywność i umiejętność pracy w zespole. Drużyny składające się z maksymalnie 7 osób wybierają jeden spośród proponowanych pięciu problemów długoterminowych i pracują nad jego rozwiązaniem przez kilka miesięcy. Rozwiązanie jest prezentowane w formie 8-minutowego przedstawienia. Odyseusze samodzielnie piszą jego scenariusz, tworzą scenografię, przygotowują swoje kostiumy. Druga część programu to tzw. spontany, czyli nieznane wcześniej drużynom kilkuminutowe zadania – słowne lub manualne, które Odyseusze rozwiązują dzięki współpracy drużynowej.
Drużyna złożona z 6 uczniów klasy IV Ekologicznej Szkoły Społecznej i 1 ucznia klasy III Szkoły Podstawowej nr 9 – Kornelia Kuras, Franek Bogucki, Franek Pałkowski, Franek Rodak, Jakub Jałowski, Kuba Tomczyk i Piotr Krzesiński – zajęła I miejsce w problemie długoterminowym pt. „Wynalazek-Jakznalazek”.
Z kolei drużyna złożona z 5 uczennic klasy IV Ekologicznej Szkoły Społecznej i 1 uczennicy klasy IV Salezjańskiej Szkoły Podstawowej – Agata Popielarska, Ewa Jarmakowicz, Julia Szczepańska, Kornelia Szymańska, Maja Bielińska i Zosia Tunin – zajęła II miejsce, rozwiązując problem długoterminowy pt. Turbozagadka.
Rozwiązanie problemu pt. „Wynalazek-Jakznalazek” polegało na skonstruowaniu maszyny, która w kreatywny sposób usunie zagrożenie pojawiające się w wybranym środowisku. Drużyna zdecydowała się na środowisko leśne. Zagrożeniem była toksyczna roślina „Toxikus Nienawistny”, wyhodowana przez zazdrosnego Skunksa, który przestał być zapraszany na narady zwierząt. Jego roślina oplatała Drzewo Przyjaźni i psuła relacje w lesie. Wynalazczynią okazała się Ćma, której działania pozwoliły na przywrócenie harmonii wśród zwierząt. Rozwiązanie zaproponowane przez drużynę miało charakter proekologiczny, zgodny z zasadą zero waste. Wszystkie elementy rozwiązania zostały wykonane z ekologicznych materiałów, przede wszystkim z odpadów. Elementy scenografii – drzewo i mrowisko – zostały pokryte własnoręcznie zrobioną farbą z kawy, sody, mąki oraz wody.
Natomiast „Turbozagadka” była problemem mechanicznym. Dziewczynki skonstruowały dwa pojazdy, które miały wykonać określone zadania, m.in. pokonać dystans 1,8 m oraz przejazd po okręgu. Rozwiązanie było wplecione w przedstawienie o grupie statków, samolotów oraz Krakenie uwięzionych przez Królową Posejdonkę. Zadaniem grupy odkrywców było zdobycie 4 kryształów mocy i uwolnienie się z zagadkowej przestrzeni. Drużyna zadecydowała, że akcja przedstawienia będzie toczyć się pod wodą, w magicznej Atlantydzie. Zależało jej na pokazaniu, jak piękny jest podwodny świat i naturalne środowisko. Odyseuszki skupiły się na pokazaniu stworzeń wodnych: meduz, rybek, skorupiaków i ukwiałów.
– Zwracamy się z prośbą o finansowe wsparcie wyjazdu rumskich Odyseuszy na finały, które odbędą się w dniach 23-29 maja w stanowym uniwersytecie Iowa w Ames. Każda wpłata ma znaczenie i za wpłatę każdej sumy będziemy bardzo wdzięczni. Dzieci nadal dopracowują swoje występy i trenują, aby jak najlepiej wykonać zadanie spontaniczne. Są bardzo entuzjastyczne, pełne twórczej pasji. Pomóżmy im wspólnie zrealizować ich marzenia! – zachęca Mariola Jurkiewicz, nauczycielka Ekologicznej Szkoły Podstawowej w Rumi oraz trenerka Odysei Umysłu.