Środa, 06 lipca 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Uczniowie potrzebują finansowego wsparcia, by wyjechać na mistrzostwa do Stanów Zjednoczonych


Uczniowie potrzebują finansowego wsparcia, by wyjechać na mistrzostwa do Stanów Zjednoczonych f13.04.2022 r.

Uczniowie potrzebują finansowego wsparcia, by wyjechać na mistrzostwa do Stanów Zjednoczonych

Na 31. ogólnopolski finał Odysei Umysłu, który odbywał się w Gdyni 2 i 3 kwietnia tego roku, przyjechało ponad 200 drużyn z całej Polski, w tym 14 z Rumi. Ostatecznie dwie grupy zakwalifikowały się do finałów światowych. Uczniowie Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej, występujący pod szyldem Szkoły Językowej MOMA, przygotowujący się pod okiem dwóch trenerek: Moniki Kosickiej i Marioli Jurkiewicz, zdobyli dwa tytuły mistrzowskie w najmłodszej grupie wiekowej. Tym samym wywalczyli możliwość uczestnictwa w światowych finałach Odysei Umysłu, które będą się odbywać od 23 do 29 maja w stanowym uniwersytecie Iowa w Ames.

Odyseja Umysłu to edukacyjny program dla dzieci i młodzieży realizowany w formie międzynarodowego konkursu, rozwijający zdolności twórcze, wspierający kreatywność i umiejętność pracy w zespole. Drużyny składające się z maksymalnie 7 osób wybierają jeden spośród proponowanych pięciu problemów długoterminowych i pracują nad jego rozwiązaniem przez kilka miesięcy. Rozwiązanie jest prezentowane w formie 8-minutowego przedstawienia. Odyseusze samodzielnie piszą jego scenariusz, tworzą scenografię, przygotowują swoje kostiumy. Druga część programu to tzw. spontany, czyli nieznane wcześniej drużynom kilkuminutowe zadania – słowne lub manualne, które Odyseusze rozwiązują dzięki współpracy drużynowej.

Drużyna złożona z 6 uczniów klasy IV Ekologicznej Szkoły Społecznej i 1 ucznia klasy III Szkoły Podstawowej nr 9 – Kornelia Kuras, Franek Bogucki, Franek Pałkowski, Franek Rodak, Jakub Jałowski, Kuba Tomczyk i Piotr Krzesiński – zajęła I miejsce w problemie długoterminowym pt. „Wynalazek-Jakznalazek”.

Z kolei drużyna złożona z 5 uczennic klasy IV Ekologicznej Szkoły Społecznej i 1 uczennicy klasy IV Salezjańskiej Szkoły Podstawowej – Agata Popielarska, Ewa Jarmakowicz, Julia Szczepańska, Kornelia Szymańska, Maja Bielińska i Zosia Tunin – zajęła II miejsce, rozwiązując problem długoterminowy pt. Turbozagadka.

Rozwiązanie problemu pt. „Wynalazek-Jakznalazek” polegało na skonstruowaniu maszyny, która w kreatywny sposób usunie zagrożenie pojawiające się w wybranym środowisku. Drużyna zdecydowała się na środowisko leśne. Zagrożeniem była toksyczna roślina „Toxikus Nienawistny”, wyhodowana przez zazdrosnego Skunksa, który przestał być zapraszany na narady zwierząt. Jego roślina oplatała Drzewo Przyjaźni i psuła relacje w lesie. Wynalazczynią okazała się Ćma, której działania pozwoliły na przywrócenie harmonii wśród zwierząt. Rozwiązanie zaproponowane przez drużynę miało charakter proekologiczny, zgodny z zasadą zero waste. Wszystkie elementy rozwiązania zostały wykonane z ekologicznych materiałów, przede wszystkim z odpadów. Elementy scenografii – drzewo i mrowisko – zostały pokryte własnoręcznie zrobioną farbą z kawy, sody, mąki oraz wody.

Natomiast „Turbozagadka” była problemem mechanicznym. Dziewczynki skonstruowały dwa pojazdy, które miały wykonać określone zadania, m.in. pokonać dystans 1,8 m oraz przejazd po okręgu. Rozwiązanie było wplecione w przedstawienie o grupie statków, samolotów oraz Krakenie uwięzionych przez Królową Posejdonkę. Zadaniem grupy odkrywców było zdobycie 4 kryształów mocy i uwolnienie się z zagadkowej przestrzeni. Drużyna zadecydowała, że akcja przedstawienia będzie toczyć się pod wodą, w magicznej Atlantydzie. Zależało jej na pokazaniu, jak piękny jest podwodny świat i naturalne środowisko. Odyseuszki skupiły się na pokazaniu stworzeń wodnych: meduz, rybek, skorupiaków i ukwiałów.

Zwracamy się z prośbą o finansowe wsparcie wyjazdu rumskich Odyseuszy na finały, które odbędą się w dniach 23-29 maja w stanowym uniwersytecie Iowa w Ames. Każda wpłata ma znaczenie i za wpłatę każdej sumy będziemy bardzo wdzięczni. Dzieci nadal dopracowują swoje występy i trenują, aby jak najlepiej wykonać zadanie spontaniczne. Są bardzo entuzjastyczne, pełne twórczej pasji. Pomóżmy im wspólnie zrealizować ich marzenia! – zachęca Mariola Jurkiewicz, nauczycielka Ekologicznej Szkoły Podstawowej w Rumi oraz trenerka Odysei Umysłu.

Ogłoszenie wyników Ogłoszenie wyników Grupa Odyseuszy na wyjeździe Wyniki konkursowe Grupa Odyseuszy podczas przygotowań Grupa Odyseuszy podczas przygotowań Grupa Odyseuszy podczas przygotowań Grupa Odyseuszy podczas przygotowań

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń