Na 32. ogólnopolski finał Odysei Umysłu, który odbywał się 15 i 16 kwietnia w Gdyni, przyjechało ponad 280 drużyn z całej Polski. Wśród uczestników tego wyjątkowego programu edukacyjnego nie zabrakło reprezentantów Rumi. O możliwość udziału w światowych finałach walczyli uczniowie z Jedynki, Szóstki i Dziewiątki. Ostatecznie tylko drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 9 sięgnęła po puchar, a tym samym otrzymała zaproszenie na ogólnoświatowe finały odbywające się pod koniec maja w Uniwersytecie Stanowym Michigan. Aby móc reprezentować Rumię na kolejnym etapie, młodzież zbiera pieniądze na wyjazd, który ma kosztować około 150 tysięcy złotych.
Odyseja Umysłu to edukacyjny program dla dzieci i młodzieży realizowany w formie międzynarodowego konkursu, rozwijający zdolności twórcze, wspierający kreatywność i umiejętność pracy w zespole. Zasady są prostce: maksymalnie siedmioosobowe drużyny wybierają jeden spośród proponowanych pięciu problemów długoterminowych i pracują nad jego rozwiązaniem przez kilka miesięcy. Rozwiązanie jest prezentowane w formie ośmiominutowego przedstawienia. Odyseusze samodzielnie piszą jego scenariusz, tworzą scenografię i przygotowują kostiumy. Druga część programu to tzw. spontany, czyli nieznane wcześniej drużynom kilkuminutowe zadania – słowne lub manualne, które Odyseusze rozwiązują na żywo, dzięki współpracy drużynowej.
Spośród rumskich uczniów, którzy wzięli udział w 32. ogólnopolskim finale Odysei Umysłu, do kolejnego etapu naukowej rywalizacji awansowała tylko siedmioosobowa drużyna składająca się z uczniów klasy VI D Szkoły Podstawowej nr 9. Drużyna pracuje wspólnie od września, ćwicząc rozwiązywanie problemów spontanicznych (słownych, słowno-manualnych i manualnych) i problemu długoterminowego.
W problemie długoterminowym zatytułowanym „Drama na maksa!” Iga, Mikołaj, Natalia, Nikola, Ola, Roksana i Zosia zajęli drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Sędziowie docenili przygotowane przez nich przedstawienie o młodym chłopaku, który nie panuje do końca nad swoimi emocjami. Uczniowie przez wiele godzin tworzyli szczegółową scenografię składającą się m.in. z obrazów motyli wzorowanych na dziełach sławnych malarzy. Tworząc przedstawienie, reprezentanci Dziewiątki musieli też zrealizować konkretne założenia.
– Podczas ogólnopolskiego finału zaprezentowali swoje przedstawienie, rozwiązali zadanie spontaniczne, a także świetnie się bawili, oglądając występy innych drużyn i biorąc udział w imprezie integracyjnej. Nadal dopracowują swoje występy i trenują, aby jak najlepiej wykonać zadanie spontaniczne oraz dopracować anglojęzyczną wersję przedstawienia. Dzieci są bardzo entuzjastyczne, ambitne i pełne twórczej pasji – podkreśla nauczycielka i trenerka drużyny Paulina Osak.
Wszyscy, którzy chcieliby wspomóc udział uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w światowym finale Odysei Umysłu, mogą to zrobić poprzez serwis zrzutka.pl.
W Odysei Umysłu co roku uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przedsięwzięcie ma uczyć dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy w twórcze rozwiązywanie problemów. Stawiane przed uczestnikami wyzwania wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, a także zdolności manualnych. Realizując interdyscyplinarne projekty, młodzi ludzie muszą zdobywać i łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a przede wszystkim stosować ją w praktyce. Zadania, z jakimi mierzą się uczestnicy, dotyczą m.in. fizyki, nauk przyrodniczych, historii, sztuki, matematyki, techniki, projektowania, a nawet wiedzy o kulturze i społeczeństwie.