Poniedziałek, 18 Październik 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej


Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiejf29.09.2021 r.

Unihokejowy turniej ku pamięci Lidii Lipińskiej

W sobotę 25 września odbył się XI Memoriał Lidii Lipińskiej, którego celem jest upamiętnienie trenerki drużyn unihokeja w Rumi i znanej propagatorki tej dyscypliny sportu.

Zawody rozpoczęły się w hali widowiskowo-sportowej MOSiR-u Rumia o godz. 8.30. Mecze potrwały do godz. 14.30. W rozgrywkach uczestniczyło sześć drużyn z Pomorza, woj. kujawsko-pomorskiego i Wielkopolski.

To wydarzenie na dobre wpisało się w kalendarz miejskich imprez sportowych. Zanim jednak tak się stało, przez pewien czas trwały starania o organizację Memoriału.

W tym roku mija 13. rocznica śmierci Lidii Lipińskiej – wspomina Jolanta Król, dyrektor MOSiR Rumia. – Natomiast Memoriał ku jej pamięci miał miejsce po raz jedenasty. Wcześniej przez dwa lata starałam się bowiem o upamiętnienie w ten sposób osoby, która tak silnie była związania ze środowiskiem rumskiego sportu. Cieszę się, że to się udało.

Po dziś dzień sportowa rywalizacja podczas Memoriału odbywa się w duchu wartości pozostawionych przez przedwcześnie zmarłą instruktorkę i trenerkę. Lidia Lipińska zawsze powtarzała, że unihokej to sport, w którym każdy, kto sumiennie trenuje, może zostać zwycięzcą. Rozpoczynała swoją karierę sportową jako trenerka piłki ręcznej dziewcząt. Była znana mieszkańcom Rumi jako nauczycielka wychowania fizycznego i trenerka UKS „Zagórzanka”. Zajmowała się promowaniem unihokeja oraz organizowaniem imprez sportowych. Założyła pierwszy UKS w Rumi pod nazwą „Czwórka”. Klub w późniejszych latach działał jako UKS „Zagórzanka–Korzeniowski.pl”, a z czasem poszerzył swoją działalność o sekcję lekkoatletyczną i ostatecznie przybrał nazwę „Zagórzanka”. Klubowi patronował Robert Korzeniowski, honorowy obywatel Rumi, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy.

Lidia Lipińska przez blisko 10 lat pracy ze swoją drużyną zdobyła srebrny i brązowy medal Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, a jej podopieczni sięgnęli po brązowy medal mistrzostw Polski i awansowali do I ligi seniorów. Trenerka wychowała kilku reprezentantów kraju, a jej wysiłki zostały nagrodzone medalem za wybitne zasługi dla sportu szkolnego. Pośmiertnie Lidii Lipińskiej nadano tytuł i medal „Zasłużony dla miasta Rumi”.

Wyniki XI Memoriału Lidii Lipińskiej:
1. Floorball Słupsk
2. Szara Strefa
3. FC Chwarzno
4. UKS Ósemka Wejherowo
5. FC Kala-Izolacje Toruń
6. Krokodyle Poznań

Wyróżnienia:
Najlepszy obrońca: Dawid Jankowski
Najlepszy bramkarz: Krzysztof Długołęcki
MVP Adrian Popławski

 


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń