Niedziela, 19 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej


Upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej02.09.2019 r.


Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w Rumi odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem włodarzy oraz pocztów sztandarowych.

Obchody rozpoczęły się 1 września o godzinie 17:00 składaniem kwiatów oraz zniczy. W ten sposób udekorowano mogiłę żołnierzy oraz groby Hipolita Roszczynialskiego i Tadeusza Zleśnego, obelisk przy ul. Chełmińskiej, a także pomnik Armii Krajowej, upamiętniając zmarłych.

Uroczystości były okazją do wspomnień minionych wydarzeń i uczczenia pamięci o tych, którzy narażali życie i zdrowie za wolność Ojczyzny. W ceremoniach uczestniczyli mieszkańcy, kombatanci, zastępca burmistrza Marcin Kurkowski, a także przedstawiciele rady miejskiej: Ariel Sinicki, Krzysztof Woźniak, Teresa Hebel, Maria Bochniak, Michał Kryża oraz Beata Ławrukajtis.

Natomiast burmistrz Michał Pasieczny uczestniczył w porannych obchodach na Westerplatte, organizowanych przez władzę Gdańska.


Przypomnijmy, że 1 września 1939 roku doszło do ataku Niemiec na Polskę, był to jednocześnie początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez około 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni załoga bohatersko odpierała powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń