Uwaga mężczyźni urodzeni w 2004 roku! Od 10 maja do 12 lipca 2023 r. funkcjonować będzie w Wejherowie Powiatowa Komisja Lekarska działająca na potrzeby kwalifikacji wojskowej. Osoby z Gminy Miejskiej Rumia zobowiązane są stawić się przed Powiatową Komisją Lekarską w Wejherowie w terminie 26 maja-6 czerwca 2023 r. (dzień dodatkowy dla kobiet 11 lipca 2023 r.) w budynku Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie przy ul. Ofiar Piaśnicy 22.
Nieotrzymanie wezwania imiennego celem stawienia się do kwalifikacji wojskowej nie zwalnia od obowiązku zgłoszenia się.
Szczegółowe informacje można uzyskać drogą elektroniczną m.nakielska@um.rumia.pl lub pod numerami telefonów 58 679 65 69 oraz 58 679 65 77.
INFORMACJA PRZEZNACZONA W SZCZEGÓLNOŚCI
dla mężczyzn urodzonych w 2004 roku
ZOBOWIĄZANYCH DO STAWIENIA SIĘ DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ
- W dniach od 10 maja do 12 lipca 2023 r. funkcjonować będzie Powiatowa Komisja Lekarska w Wejherowie działająca na potrzeby kwalifikacji wojskowej.
- Osoby, o których mowa w pkt 3, zamieszkujące na terenie Rumi zobowiązane są stawić się przed Powiatową Komisją Lekarską w Wejherowie w dniach 26 maja 2023 r. – 6 czerwca 2023 r. (dzień dodatkowy dla kobiet 11 lipca 2023 r.) w budynku Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie przy ul. Ofiar Piaśnicy 22.
- Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni:
- urodzeni w 2004 roku,
- mężczyźni urodzeni w latach: 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, którzy nie posiadaj określonej kategorii do czynnej służby wojskowej,
- osoby, które w latach 2021-2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,
- kobiety urodzone w latach 1999-2004, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 944)
- Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy obowiązane są przedstawić:
- po raz pierwszy - przedstawiają:
-
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- dokumenty potwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,
- wypełniony druk (dołączony do wezwania) stanowiący wykaz informacji niezbędnych do założenia ewidencji wojskowej,
- dokumentacje medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
- Spełnienie obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza stawienie się w określonym terminie i miejscu przed wójtem ( burmistrzem, prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską lub szefem wojskowego centrum rekrutacji.
- Osób, wobec których orzeczono niezdolność lub niepełnosprawność wymienioną w art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, można nie poddawać badaniom lekarskim przed powiatową komisją lekarską, jeżeli przedstawią tej komisji orzeczenie albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego tę niezdolność lub niepełnosprawność, na podstawie którego można określić zdolność tych osób do czynnej służby wojskowej.
- Osoby podlegające obowiązkowi zgłoszenia się do kwalifikacji wojskowej, które z ważnych przyczyn nie mogą stawić się w wyznaczonym terminie i miejscu są obowiązane zawiadomić o tym fakcie Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rumi, ul. Sobieskiego 7, pok. 02 w godzinach pracy urzędu, tel. (58) 679 65 69 lub pracownika Ewidencji Ludności - stanowisko nr 5, w Biurze Obsługi Mieszkańców - tel. (58) 679 65 77.
Istnieje możliwość zmiany terminu.
Uwaga!
NIEOTRZYMANIE WEZWANIA IMIENNEGO CELEM STAWIENIA SIĘ DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ NIE ZWALNIA OSÓB, O KTÓRYCH MOWA POWYŻEJ OD OBOWIĄZKU ZGŁOSZENIA SIĘ W TERMINIE I MIEJSCU OKREŚLONYM W PKT. 2
W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny Burmistrz Miasta Rumi z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kto wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy nie stawia się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), przed właściwą komisją lekarską lub przed szefem wojskowego centrum rekrutacji w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawia dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, nie zgłasza się w określonym terminie i miejscu na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących obowiązku obrony oraz odmawia poddania się badaniom lekarskim - podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Ponadto niezbędne informacje można też uzyskać drogą elektroniczną e-mail: m.nakielska@um.rumia.pl