Sobota, 25 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

W kwietniu rozpoczną się testy nowego Mevo


W kwietniu rozpoczną się testy nowego Mevo27.03.2023 r.

Nowe rowery, które zostały dostarczone do Gdańska

Do Gdańska dotarła pierwsza partia elektrycznych rowerów systemu Mevo 2.0. Na miejscu są już wszystkie jednoślady tradycyjne. Rowery magazynowane są w obiekcie przy ul. Reja w Gdańsku. Tu też wkrótce dostarczone zostaną kolejne partie, w sumie będzie to 4099 rowerów, w tym ponad 3 tysiące z napędem elektrycznym. W sobotę 8 kwietnia rozpocznie się test wewnętrzny systemu roweru metropolitalnego.

Umowa z nowym wykonawcą Mevo, czyli hiszpańską firmą City Bike Global, została podpisana 8 lutego ubiegłego roku w Gdańsku. Operator na początku tego roku zobowiązał się, że cała flota Mevo 2.0 będzie fabrycznie nowa. Mimo technicznej możliwości uruchomienia starych rowerów firma z Barcelony zdecydowała się na rozpoczęcie systemu z całkowicie nową flotą. Rowery z poprzedniej wersji zostały sprzedane, 200 sztuk trafiło do urzędników z gmin Obszaru Metropolitalnego, którzy będą z nich w korzystać ramach służbowych obowiązków.

Do Gdańska dotarło 1000 rowerów tradycyjnych i pierwsza partia (84 sztuki) elektrycznych, kolejne transporty odbędą się wkrótce. Wszystkie rowery są fabrycznie nowe. Cała nowa flota jest w kolorze malinowym. Rowery magazynowane są w obiekcie przy ul. Reja w Gdańsku, w którym m.in. trwa oznakowane logotypami. W miastach widoczna jest już renowacja stacji postojowych oraz montaż małych totemów w nowej odsłonie.

Montowane są stacje ładowania baterii. Równolegle prowadzone są prace związane z udoskonaleniem działania aplikacji mobilnej, strony internetowej i wszelkimi aspektami technicznymi dotyczącymi obsługi systemu Mevo. W sobotę 8 kwietnia rozpocznie się test wewnętrzny systemu Mevo 2.0. Sprawdzone zostaną wszystkie stacje postoju, punkty ładowania, punkty serwisowe, działanie aplikacji oraz rowery, w tym m.in. wydajność elektrycznych jednośladów, które przy w pełni naładowanej baterii powinny przejechać około 100 km.

Gdy przeprowadzone testy zakończą się sukcesem, początkowo do nieodpłatnego testowania (będzie obowiązywała jedynie opłata manipulacyjna w wysokości 1 grosza) przez mieszkańców zostanie udostępnione 50% floty rowerowej. Następnie, gdy wszystko będzie funkcjonowało w sposób należyty i nieprzerwany, na ulice metropolii wyruszy cała flota rowerów.

Rowery Mevo będą jeździć po ulicach 16 gmin metropolii. Umowa z City Bike Global została podpisana na 6 lat. Do dotychczasowych 14 samorządów (Rumia, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo) dołączyły Kolbudy i Kosakowo. Do dyspozycji mieszkańców będzie 4099 rowerów oraz 717 stacji:

 • w Rumi – 79 rowerów i 23 stacje,
 • w Gdańsku – 2 226 rowerów i 368 stacji,
 • w Gdyni – 1 137 rowerów i 144 stacje,
 • w Sopocie – 170 rowerów i 28 stacji,
 • w Tczewie – 125 rowerów i 28 stacji,
 • w Pruszczu Gdańskim – 92 rowery i 29 stacji,
 • w Redzie – 39 rowerów i 17 stacji,
 • w Kartuzach – 60 rowerów i 16 stacji,
 • w Pucku – 22 rowery i 14 stacji,
 • we Władysławowie – 44 rowery i 20 stacji,
 • w Sierakowicach – 15 rowerów i 5 stacji,
 • w Żukowie – 20 rowerów i 5 stacji,
 • w Somoninie – 10 rowerów i 2 stacje,
 • w Stężycy – 10 rowerów i 2 stacje,
 • w Kosakowie – 30 rowerów i 11 stacji,
 • w Kolbudach – 20 rowerów i 5 stacji.

Nowe rowery, które zostały dostarczone do Gdańska


Mevo 2.0, w odróżnieniu od swojego poprzednika, będzie systemem mieszanym z 4099 rowerami (1000 rowerów tradycyjnych i 3099 z napędem elektrycznym).
System będzie składał się z 717 stacji (wcześniej było ich 660). Nowe stacje pojawią się w Kartuzach, Żukowie, Sierakowicach, Pruszczu Gdańskim, Władysławowie, a także w dwóch nowych gminach, które dołączają do projektu – w Kosakowie i Kolbudach.
Punkty ładowania powstaną w każdej gminie. Przyszły operator zapewni 51 takich punktów.
Bateria pozwoli na pokonanie 100 km przy jej pełnym naładowaniu (poprzednio rowery miały zasięg 60 km). Nowością będzie możliwość wypożyczenia i jazdy na rowerze elektrycznym z rozładowaną baterią (stawki będą liczone jak za rower tradycyjny, przy czym rower będzie widoczny dla systemu jako ten przeznaczony do wymiany lub ładowania, co oznacza, że OMGGS nie będzie ponosił kosztów jego obsługi).
Nowe Mevo będzie działało w sezonie 9+3 – przez 9 miesięcy 100% floty, od grudnia do końca lutego 50% floty.
Do obsługi systemu wykonawca będzie wykorzystywał wyłącznie pojazdy zeroemisyjne lub rowery cargo.

Nowe rowery, które zostały dostarczone do Gdańska

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń