Wtorek, 16 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

W nowym skrzydle Szóstki zadzwonił pierwszy dzwonek


W nowym skrzydle Szóstki zadzwonił pierwszy dzwonek13.02.2023 r.

Jedna z sal lekcyjnych znajdujących się w nowym skrzydle

Funkcjonalne, estetyczne, ekonomiczne i ekologiczne – w ten sposób opisywane jest nowe skrzydło Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego w Rumi. Zalet tej inwestycji od kilku tygodni doświadczają przede wszystkim uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja. Aktualnie placówka może nie tylko unormować plan lekcji, ale i realizować dodatkowe zajęcia.

Modernizacja szkoły polegała na dobudowaniu trzypoziomowego skrzydła, w którym znalazły się m.in. sale lekcyjne, pomieszczenia do rewalidacji, sanitariaty, świetlica, szatnie czy serwerownia. Budowa tego nowoczesnego, przyjaznego środowisku naturalnemu i dzieciom, obiektu rozpoczęła się w kwietniu 2022 roku, a pierwsi uczniowie i nauczyciele zaczęli korzystać z nowej przestrzeni po powrocie z ferii, przeszło dwa tygodnie temu.

Ogromna zmiana: dziewięć nowoczesnych sal lekcyjnych, szatnie, duża świetlica, a to przekłada się na znacznie większy komfort uczniów i wyższą jakość pracy nauczycieli. Ta szkoła była bardzo dociążona, lekcje odbywały się do późnych godzin, najdłużej w mieście. Ogromne podziękowania dla rady miejskiej, ponieważ radni nie mieli żadnego dylematu, czy należy przekazać na to środki finansowe. Wszyscy chcieli wybudować to skrzydło szkoły, panowała absolutna jednomyślność. Podziękowania i gratulacje także dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w tę inwestycję – zaznacza burmistrz Michał Pasieczny. – Przed nami kolejny etap modernizacji szkoły: sala gimnastyczna i łącznik z szatniami. W tym roku rozpoczynamy projektowanie, będziemy też szukać możliwości zdobycia środków zewnętrznych – dodaje.

Uroczyste przekazanie skrzydła do użytkowania odbyło się 13 lutego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rady miejskiej i urzędu miasta, reprezentanci sekcji oświaty związku zawodowego „Solidarność”, dyrekcja szkoły, nauczyciele, członkowie rady rodziców, proboszcz parafii bł. Edmunda Bojanowskiego oraz zarząd firmy wykonującej inwestycję.

Zastosowana została jedna z nowoczesnych, innowacyjnych technologii, która zdobywa wielką popularność w Skandynawii, zachodniej Europie i dotarła także do Polski. To jest technologia modułowa, budownictwo prefabrykowane oparte na masywnym szkielecie drewnianym. Izolacje wykonane są z włókna drzewnego, co tworzy znakomity mikroklimat. Budynek jest bardzo zdrowy, lepiej się w nim oddycha, utrzymuje się w nim odpowiednia temperatura. To jest też ekologia, bo stosujemy odnawialny surowiec, jakim jest w dużej mierze drewno, i olbrzymia energooszczędność, ponieważ te budynki zużywają podczas sezonu grzewczego o około 60% mniej energii cieplnej niż budynki murowane z cegły czy pustaka – zapewnia Tomasz Balcerowski, prezes firmy Ekoinbud, która wykonała inwestycję.

Szóstka jest trzecią pod względem liczby uczniów placówką w Rumi. Uczęszcza do niej przeszło 900 dzieci, z czego prawie 80 posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Bez nowego skrzydła powierzchnia szkoły była już po prostu niewystarczająca.

Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim panu burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu, który dwa lata temu, w rozmowie ze mną, przychylił się do moich uwag dotyczących coraz większych problemów lokalowych w szkole i podjął tak ważną dla nas decyzję. Tygodniowo realizujemy ponad 2700 godzin lekcyjnych, kształcimy dzieci niepełnosprawne, obejmujemy pomocą psychologiczno-pedagogiczną kilkuset uczniów. Ta nowa część szkoły była bardzo potrzebna – mówi Aleksandra Brunat, dyrektor Szóstki. – Powoli zmienia się  cały system nauczania w naszej szkole. Mamy nowy plan lekcji, oddzielną świetlicę, przyjazne dla dzieci warunki. Uczniowie się cieszą, że nie muszą przychodzić do szkoły na godzinę dwunastą i być w niej do wieczora. Możemy też realizować zajęcia pozalekcyjne, pracować z uczniami niepełnosprawnymi. Te warunki poprawiły się diametralnie – podsumowuje.

Z pozycji nauczyciela mogę powiedzieć, że diametralnie poprawiły się nam warunki edukacyjne. To widać na co dzień. Nauczycielom polepszyły się warunki pracy, a dzieciom i młodzieży komfort przyswajania wiedzy. Nie ma już takiego ścisku na holach, część osób przeszła do nowego budynku. Łatwiej się pracuje, dyżuruje i zapewnia dzieciom bezpieczeństwo. Jest to naprawdę ogromna radość – przyznaje Maria Bochniak, nauczycielka i wiceprzewodnicząca rady miejskiej. – Natomiast z perspektywy wiceprzewodniczącej powiem, że jest to kolejny sukces naszego miasta: władz, burmistrzów, rady miejskiej. Ta rozbudowa odbywała się w bardzo trudnym okresie. Ze względu na pandemię COVID-a wykonawca mierzył się z absencją wśród pracowników, nastąpiła też ogromna podwyżka cen materiałów budowlanych, co odbiło się na terminie. Tym bardziej cieszy ten sukces, bo ostatecznie wszystko się udało. Dziś przy Szkole Podstawowej nr 6 w Rumi mamy piękny, nowoczesny budynek, a jego utrzymanie nie generuje dużych kosztów. Do pełni szczęścia brakuje nam już tylko sali gimnastycznej, takie mamy marzenie – dodaje.

Inwestycja została zrealizowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zdobyte dofinansowanie wyniosło ponad 7,9 mln zł.

Prezentacja przeciętej wstęgi Uczestnicy uroczystości Przemawiający burmistrz Michał Pasieczny Przygotowana przez dzieci symboliczna wstęga Przemawiająca dyrektor Aleksandra Brunat Przemawiająca przedstawicielka samorządu uczniowskiego Dyrektor Aleksandra Brunat, burmistrz Michał Pasieczny, prezes Tomasz Balcerowski Moment symbolicznego przecięcia wstęgi Jedna z sal lekcyjnych znajdujących się w nowym skrzydle Korytarz nowego skrzydła Jedna z toalet dla uczniów Jedna z sal lekcyjnych znajdujących się w nowym skrzydle Winda Jedna z sal lekcyjnych znajdujących się w nowym skrzydle Wewnętrzna klatka schodowa Goście wizytujący nowe sale lekcyjne Jedna z sal lekcyjnych znajdujących się w nowym skrzydle Burmistrz Michał Pasieczny wizytujący jedną z sal lekcyjnych Przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Woźniak wpisujący się do szkolnej kroniki Po lewej stronie dobudowane skrzydło

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń