Funkcjonalne, estetyczne, ekonomiczne i ekologiczne – w ten sposób opisywane jest nowe skrzydło Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego w Rumi. Zalet tej inwestycji od kilku tygodni doświadczają przede wszystkim uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja. Aktualnie placówka może nie tylko unormować plan lekcji, ale i realizować dodatkowe zajęcia.
Modernizacja szkoły polegała na dobudowaniu trzypoziomowego skrzydła, w którym znalazły się m.in. sale lekcyjne, pomieszczenia do rewalidacji, sanitariaty, świetlica, szatnie czy serwerownia. Budowa tego nowoczesnego, przyjaznego środowisku naturalnemu i dzieciom, obiektu rozpoczęła się w kwietniu 2022 roku, a pierwsi uczniowie i nauczyciele zaczęli korzystać z nowej przestrzeni po powrocie z ferii, przeszło dwa tygodnie temu.
– Ogromna zmiana: dziewięć nowoczesnych sal lekcyjnych, szatnie, duża świetlica, a to przekłada się na znacznie większy komfort uczniów i wyższą jakość pracy nauczycieli. Ta szkoła była bardzo dociążona, lekcje odbywały się do późnych godzin, najdłużej w mieście. Ogromne podziękowania dla rady miejskiej, ponieważ radni nie mieli żadnego dylematu, czy należy przekazać na to środki finansowe. Wszyscy chcieli wybudować to skrzydło szkoły, panowała absolutna jednomyślność. Podziękowania i gratulacje także dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w tę inwestycję – zaznacza burmistrz Michał Pasieczny. – Przed nami kolejny etap modernizacji szkoły: sala gimnastyczna i łącznik z szatniami. W tym roku rozpoczynamy projektowanie, będziemy też szukać możliwości zdobycia środków zewnętrznych – dodaje.
Uroczyste przekazanie skrzydła do użytkowania odbyło się 13 lutego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rady miejskiej i urzędu miasta, reprezentanci sekcji oświaty związku zawodowego „Solidarność”, dyrekcja szkoły, nauczyciele, członkowie rady rodziców, proboszcz parafii bł. Edmunda Bojanowskiego oraz zarząd firmy wykonującej inwestycję.
– Zastosowana została jedna z nowoczesnych, innowacyjnych technologii, która zdobywa wielką popularność w Skandynawii, zachodniej Europie i dotarła także do Polski. To jest technologia modułowa, budownictwo prefabrykowane oparte na masywnym szkielecie drewnianym. Izolacje wykonane są z włókna drzewnego, co tworzy znakomity mikroklimat. Budynek jest bardzo zdrowy, lepiej się w nim oddycha, utrzymuje się w nim odpowiednia temperatura. To jest też ekologia, bo stosujemy odnawialny surowiec, jakim jest w dużej mierze drewno, i olbrzymia energooszczędność, ponieważ te budynki zużywają podczas sezonu grzewczego o około 60% mniej energii cieplnej niż budynki murowane z cegły czy pustaka – zapewnia Tomasz Balcerowski, prezes firmy Ekoinbud, która wykonała inwestycję.
Szóstka jest trzecią pod względem liczby uczniów placówką w Rumi. Uczęszcza do niej przeszło 900 dzieci, z czego prawie 80 posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Bez nowego skrzydła powierzchnia szkoły była już po prostu niewystarczająca.
– Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim panu burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu, który dwa lata temu, w rozmowie ze mną, przychylił się do moich uwag dotyczących coraz większych problemów lokalowych w szkole i podjął tak ważną dla nas decyzję. Tygodniowo realizujemy ponad 2700 godzin lekcyjnych, kształcimy dzieci niepełnosprawne, obejmujemy pomocą psychologiczno-pedagogiczną kilkuset uczniów. Ta nowa część szkoły była bardzo potrzebna – mówi Aleksandra Brunat, dyrektor Szóstki. – Powoli zmienia się cały system nauczania w naszej szkole. Mamy nowy plan lekcji, oddzielną świetlicę, przyjazne dla dzieci warunki. Uczniowie się cieszą, że nie muszą przychodzić do szkoły na godzinę dwunastą i być w niej do wieczora. Możemy też realizować zajęcia pozalekcyjne, pracować z uczniami niepełnosprawnymi. Te warunki poprawiły się diametralnie – podsumowuje.
– Z pozycji nauczyciela mogę powiedzieć, że diametralnie poprawiły się nam warunki edukacyjne. To widać na co dzień. Nauczycielom polepszyły się warunki pracy, a dzieciom i młodzieży komfort przyswajania wiedzy. Nie ma już takiego ścisku na holach, część osób przeszła do nowego budynku. Łatwiej się pracuje, dyżuruje i zapewnia dzieciom bezpieczeństwo. Jest to naprawdę ogromna radość – przyznaje Maria Bochniak, nauczycielka i wiceprzewodnicząca rady miejskiej. – Natomiast z perspektywy wiceprzewodniczącej powiem, że jest to kolejny sukces naszego miasta: władz, burmistrzów, rady miejskiej. Ta rozbudowa odbywała się w bardzo trudnym okresie. Ze względu na pandemię COVID-a wykonawca mierzył się z absencją wśród pracowników, nastąpiła też ogromna podwyżka cen materiałów budowlanych, co odbiło się na terminie. Tym bardziej cieszy ten sukces, bo ostatecznie wszystko się udało. Dziś przy Szkole Podstawowej nr 6 w Rumi mamy piękny, nowoczesny budynek, a jego utrzymanie nie generuje dużych kosztów. Do pełni szczęścia brakuje nam już tylko sali gimnastycznej, takie mamy marzenie – dodaje.
Inwestycja została zrealizowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zdobyte dofinansowanie wyniosło ponad 7,9 mln zł.