Niedziela, 04 czerwca 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

W Rumi rusza pilotażowy program edukacji ekologicznej


W Rumi rusza pilotażowy program edukacji ekologicznejf20.09.2022 r.

Osoby zaangażowane w realizację miejskiego programu edukacji ekologicznej

Publiczne szkoły i przedszkola w Rumi wprowadzają miejski program edukacji ekologicznej, który został przygotowany przez tutejszych urzędników i nauczycieli. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi dzieci w wieku od 3 do 7 lat będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności, uczestnicząc w zajęciach, warsztatach oraz wydarzeniach. Pilotażowa edycja programu ruszy 3 października i zakończy się w czerwcu 2023 roku.

Przygotowany wspólnie z nauczycielami program zawiera sześć bloków tematycznych związanych z: rumskimi ekobohaterami, segregacją odpadów, powietrzem, wodą, światem zwierząt i roślin, a także zdrowiem. W ramach przedsięwzięcia dzieci wezmą udział w akcjach sprzątania świata, przejazdach rowerowych, sadzeniu drzew, warsztatach recyklingu, a nawet będą mogły stworzyć przyszkolny ogródek. W specjalnych książeczkach najmłodsi będą zbierać pieczątki potwierdzające zdobycie określonych umiejętności oraz udział w konkretnych wydarzeniach.

Tegoroczna edycja skierowana jest do publicznych placówek oświatowych i obejmie 1600 dzieci. W przyszłym roku program ma zostać rozszerzony o niepubliczne szkoły i przedszkola. Celem przedsięwzięcia, poza propagowaniem wśród dzieci zachowań prośrodowiskowych, jest ujednolicenie ekologicznych treści, które są przekazywane rumskim maluchom podczas zajęć.

W inauguracji programu, która odbyła się 20 września w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”, uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy placówek oraz nauczyciele i wychowawcy koordynujący realizację przedsięwzięcia. Wkrótce do szkół i przedszkoli trafią odpowiednie narzędzia i materiały dydaktyczne, z których będą korzystać dzieci i dorośli. Są to między innymi: książeczki z zadaniami, kosze do segregacji odpadów, podłogowe gry edukacyjne i gotowe scenariusze zajęć. Z myślą o nauczycielach realizujących program planowane są także warsztaty i szkolenia podnoszące ich kompetencje.

Zaangażowałam się w to przedsięwzięcie, ponieważ każda inicjatywa na rzecz ochrony środowiska naturalnego jest mi bliska zawodowo i prywatnie. Myślę, że wprowadzenie tego programu edukacyjnego pomoże w kształtowaniu u dzieci postaw i zachowań mających na celu zrozumienie problemów ekologicznych. Największymi zaletami tej inicjatywy jest rozwój zainteresowań wśród dzieci oraz motywowanie ich do prozdrowotnych aktywności. Ponadto konkretne działania zawarte w programie uczą tolerancji, rozwijają umiejętność harmonijnego współistnienia oraz współdziałania z ludźmi i przyrodą – ocenia Paulina Wojtowicz, koordynatorka z Przedszkola nr 1 „Słoneczna Jedynka”.

Mam nadzieję, że wprowadzenie programu edukacji ekologicznej uporządkuje niektóre treści i zadania. Jest on czytelny, bogaty w ciekawe tematy i atrakcyjne pomoce naukowe. Bardzo nas cieszy wizja wiosennego przedstawienia. Również wielki plus za wprowadzenie do placówek pojemników do segregacji śmieci, dzięki temu wszyscy włączą się w recycling, bo do tej pory niestety różnie z tym bywało. Największą zaletą programu jest jednak budowanie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych uczniów – podkreśla Małgorzata Willma-Burzyńska, koordynatorka ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Karola Wojtyły. – Bardzo się cieszę, że zostałam wyznaczona na koordynatora programu w mojej placówce, ponieważ  ekologia jest dla mnie bardzo ważna. Jako wychowawca grupy 5-latków, a prywatnie mama dzieci w wieku wczesnoszkolnym, z chęcią zaangażuję się w powierzone zadania.

Koordynatorzy programu edukacyjnego Jedna z gier podłogowych, które zostaną przekazane placówkom Anna Borys – koordynator programu edukacji ekologicznej z ramienia urzędu Spotkanie inauguracyjne odbywające się w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze” Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt i radna Teresa Hebel Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Wręczenie pakietów edukacyjnych przedstawicielom placówek oświatowych Osoby zaangażowane w realizację miejskiego programu edukacji ekologicznej Koordynatorki programu z rumskim ekobohaterem Jedna z gier podłogowych, które zostaną przekazane placówkom Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt i radna Teresa Hebel z rumskim ekobohaterem

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń