Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

W Rumi trwają pilotażowe zajęcia edukacyjne offshore dla uczniów


W Rumi trwają pilotażowe zajęcia edukacyjne offshore dla uczniów30.05.2022 r.


W poniedziałek 30 maja miejska spółka Rumia Invest Park zainicjowała tygodniowy program edukacji o morskiej energetyce wiatrowej na Bałtyku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodzieży klas ósmych szkół podstawowych, a zajęcia są prowadzone w ramach działań Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. W projekcie udział weźmie około 650 uczniów z ośmiu rumskich szkół. Partnerami zajęć są Polenergia SA i Equinor Polska.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to jeden z gorących tematów ze względu na sytuację ekonomiczno-polityczną w Europie, jak i neutralność klimatyczną naszego kraju. Polska rozpoczyna intensywne prace w sferze ustawodawczej, jak i przygotowaniach technologicznych do uruchomienia pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku. Jednym z istotnych elementów tej układanki są przyszłe kadry, które będą obsługiwać te inwestycje. Wykwalifikowani pracownicy są niezbędni na każdym etapie łańcucha dostaw sektora offshore – od budowy poszczególnych elementów aż po serwis i obsługę wiatraków na morzu.

Spółka Rumia Invest Park, odpowiedzialna za zarządzanie terenami inwestycyjnymi w mieście, również zaangażowała się w rozwój sektora offshore poprzez działania na rzecz utworzenia Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi. Dzięki wsparciu samorządu możliwe stało się utworzenie na mapie Rumi miejsca, które będzie stanowiło centralny punkt dla rozwoju i kształcenia przyszłych kadr dla branży offshore.

Z naszym programem edukacyjnym chcemy dotrzeć do młodzieży, która już wkrótce będzie dokonywać pierwszych ważnych wyborów zawodowych, dlatego podczas spotkań w szkołach pokażemy, jakie specjalizacje są niezbędne w branży offshore. Rozwój tego sektora to przyszłość naszego regionu, jeśli nie nawet kraju – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Będziemy przekonywać młodych mieszkańców, że wybór szkoły technicznej lub zawodowej związanej z offshorem to życiowa szansa na objęcie atrakcyjnych i dobrze płatnych stanowisk – dodaje.

Zaczynamy od własnego, dobrze znanego, rumskiego podwórka. Każde spotkanie, trwające dwie godziny, będzie miało formę warsztatów i zajęć z doradztwa zawodowego oraz wykładu z wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej – wyjaśnia Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park.

W programie znalazły się prezentacje i warsztaty przygotowane przez doradców zawodowych oraz ekspertów od budowania ścieżki edukacyjnej, przedstawicieli spółek Polenergia i Equinor.

Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w bezpośrednich spotkaniach z młodzieżą z regionu i w ten sposób rozpowszechniać wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej. Wierzymy, że takie działania edukacyjne zaowocują budową silnych kadr dla polskiego przemysłu energetyki morskiej na kolejne dekady. Dotychczasowe kontakty z uczniami pokazują, że zainteresowanie jest duże i bardzo nas to cieszy, tym bardziej że zależy nam na przyciąganiu i rozwijaniu lokalnych talentów – wyjaśnia Maciej Stryjecki, dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Polenergia S.A.

Morska energetyka wiatrowa to sektor, który stanowi ogromną szansę rozwoju dla polskiej gospodarki, a szczególnie dla regionu pomorskiego. To też przyszłość pod kątem rozwoju zawodowego w perspektywicznej branży. Chcemy opowiedzieć uczniom, czym w ogóle jest offshore, przekazać podstawowe informacje o projektach i ich potencjale. Co najważniejsze, chcemy jednak pomóc im zrozumieć, co nasz sektor ma do zaoferowania jako pracodawca i jak można dzięki niemu budować ciekawe ścieżki kariery – dodaje Michał Sękal, który w Equinor Polska jest odpowiedzialny za rozwój bazy serwisowej w Łebie.

W przyszłym roku szkolnym zaplanowane są kolejne edycje programu dla uczniów ze szkół średnich w regionie.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń