Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

W Stacji Kultura piszą listy, które mogą odmienić życie


W Stacji Kultura piszą listy, które mogą odmienić życie09.12.2019 r.


W Stacji Kultura do 13 grudnia potrwa kolejna edycja Maratonu Pisania Listów Amnesty International. W bibliotece czekają gotowe listy wraz z kopertami, a udział w akcji może wciąż każdy. W ten sposób można zabrać głos w słusznej sprawie i zaprotestować przeciw niesprawiedliwości. Te kilka minut, które poświęci się na napisanie listu i zaadresowanie koperty, może odmienić czyjeś życie.

Dotychczas w Maratonie biorą udział zarówno czytelniczki i czytelnicy Stacji Kultura, jak i rumskie szkoły, w tym m.in. uczniowie i uczennice Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego oraz  klasa VI z Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej. Młodzież z przejęciem napisała listy m.in. w sprawie kanadyjskich aktywistów walczących o to, by odtruć z rtęci rzekę w północno-zachodnim Ontario. Pracownicy Stacji Kultura gorąco namawiają do przyjścia i wzięcia udziału w akcji – to świetna okazja do porozmawiania z młodzieżą o prawach człowieka.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia poświęconego obronie praw człowieka – w 2018 roku napisano 5,9 mln listów na całym świecie. Co roku dzięki listom udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji osób, których prawa zostały złamane. Powiodły się m.in. starania o zwolnienie z aresztu Olega Seńcowa i o uwolnienie Teodory del Carmen Vásquez. W Kirgistanie ratyfikowano konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami, a w Chinach udało się skłonić władze i policję do zaprzestania prześladowań obrończyni praw człowieka Ni Yulan. W tych sprawach listy były pisane między innymi przez mieszkańców Rumi.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń