Środa, 12 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Wakacyjny rozkład jazdy z Miejskim Domem Kultury


Wakacyjny rozkład jazdy z Miejskim Domem Kultury06.06.2023 r.

Miejski Dom Kultury w Rumi

Po wytężonej pracy, jakiej wymagał rok szkolny, przyszedł czas na zasłużone wakacje. Jak zaplanować wypoczynek dla dzieci i całych rodzin? Warto skorzystać z propozycji przygotowanych przez Miejski Dom Kultury w Rumi. Jak co roku „Akcja Lato” obfituje w wydarzenia dla młodszych i starszych. Zgodnie z zasadą „kultura bliżej ludzi” imprezy odbywać się będą w plenerze. Urokliwe zakątki parku Starowiejskiego, okalającego Dworek pod Lipami, stanowią wspaniałe miejsce na organizację półkolonii, festynów czy koncertów.

Półkolonie i nie tylko

Wakacje rozpoczną się od warsztatów dubbingowych, które odbędą się 27 czerwca w MDK-u. Poprowadzą je profesjonaliści, zdradzając tajniki swojej pracy. Na zakończenie przedsięwzięcia uczestnicy nagrają w studiu fragment demo.

Dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym jednostka proponowała również półkolonie pod nazwą „Akademia pana Kleksa” oraz „Klip… start. Kręcimy teledysk”, a także kolonie na Kaszubach. Na początku lipca dzieci wybiorą się na wycieczkę autokarową do Rodzinnego Parku Rozrywki „Nowa Holandia” pod Elblągiem. Udział w tych atrakcjach umożliwiały odbywające się w maju zapisy. Z powyższych propozycji skorzysta łącznie około 150 dzieci.

Ruch na świeżym powietrzu

Kultura nie dotyczy tylko ducha, ale i ciała. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli skorzystać z plenerowych lekcji salsy, rodzinnych ćwiczeń pod hasłem „Rodzinny rozruch”, spotkań z Misiem Muzysiem (propozycja dla rodziców z dziećmi do 2. roku życia), a także zajęć pod nazwą „LOGOrytmiczne NUTY” – łączących logopedię z rytmiką. Warsztaty poprowadzi Anna Kozub ze Stacji Muzyka.

Muzyka na świeżym powietrzu i w sakralnych wnętrzach

Miłośnicy muzyki organowej w lipcu i sierpniu będą mogli nacieszyć swoje uszy i dusze podczas „Letnich Koncertów Organowych” odbywających się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Natomiast z myślą o osobach potrzebujących innej formy relaksu Lucyna Bierut-Mazurek zaprezentuje w Dworku pod Lipami „Kąpiele w dźwiękach mis i gongów tybetańskich”.

Z kolei wieczorem 20 lipca na ganku MDK-u ponownie zagości DJ, który zadba o dobry nastrój rumian w ramach imprezy „Letni house i zimne lody”. Tradycyjnie do dyspozycji mieszkańców będą leżaki, a do kupienia lody i frytki.

„Kultura pod chmurką” – pod tym hasłem odbędą się dwa koncerty. Najpierw 27 lipca muzykę elektroniczną zaprezentuje Gooral, a 17 sierpnia w klimatach reagge wystąpi zespół Dża Dża Dziady.

Jarmark Kaszubski na beatlesowską nutę

Pierwsza niedziela sierpnia w Rumi to Jarmark Kaszubski. Tegoroczną gwiazdą imprezy będzie zespół Beat Back wykonujący słynne przeboje zespołu The Beatles.

W 2022 roku dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja „Nocy Spadających Gwiazd”. Możliwość spania pod namiotem w parku Starowiejskim przyciągnęła całe rodziny. W tym roku MDK również zaprasza mieszkańców do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, a odbędzie się ono w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Atrakcje do ostatniego dnia wakacji

W drugiej połowie sierpnia warto przejrzeć swoje garderoby, piwnice i garaże. Odbywająca się 19 sierpnia w parku Starowiejskim „Rumska Szafa Otwarta” to wydarzenie, którego ideą jest możliwość sprzedaży i kupna między innymi ubrań, zabawek, narzędzi czy drobnej elektroniki.

Na zakończenie lata MDK zaprosi mieszkańców do lasu przy ulicy Strzeleckiej na „Leśną Potańcówkę”. Muzyka na żywo i piknik z własnym koszykiem to rozwinięcie wieloletniej tradycji, pielęgnowanej przez rumian zamieszkujących okolice tego urokliwego leśnego zakątka. Wydarzenie zaplanowano na 26 sierpnia. Z kolei dzień później, w ostatnią niedzielę sierpnia, Miejski Dom Kultury wspólnie z Fundacją „Rodzina w mieście Rumia” zaprosi mieszkańców pod scenę letnią na rodzinny piknik. Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w sobotę 2 września, odbędzie się ostatnia wakacyjna impreza pod nazwą „Festiwal Pojazdów Nieudanych, Nieznanych i Zapomnianych”.

Wakacje to czas wyjątkowych atrakcji dla mieszkańców Rumi, natomiast dla pracowników Miejskiego Domu Kultury jest to czas wytężonej pracy. Staramy się jak najlepiej wykorzystać pogodę, wychodząc w plener. W letnim kalendarzu imprez znajdą się sprawdzone formaty, jak i wydarzenia, które w ubiegłym roku były nowością, a okazały się strzałem w dziesiątkę. Mam tu na myśli między innymi „Noc Spadających Gwiazd”, czyli nasz miejski camping, oraz „Leśną Potańcówkę” przy ulicy Strzeleckiej – mówi Michał Gaj, wicedyrektor jednostki.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń