Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Węzeł Centrum w Rumi został oficjalnie otwarty


Węzeł Centrum w Rumi został oficjalnie otwarty06.10.2023 r.

Uczestnicy uroczystości dokonujący symbolicznego przecięcia wstęgi

Oficjalnie dobiegła końca budowa węzła integracyjnego Centrum. Symboliczne otwarcie infrastruktury zlokalizowanej przy dworcu PKP w Rumi odbyło się 6 października, w wydarzeniu uczestniczyli między innymi samorządowcy z regionu oraz wykonawca. Spotkanie było okazją do podsumowania całego projektu, w ramach którego powstał również węzeł integracyjny w Rumi-Janowie. Obie inwestycje kosztowały przeszło 70 milionów złotych, część kwoty pokryło zdobyte na ten cel unijne dofinansowanie.

Budowa rozpoczęła się w wakacje 2022 roku, a przez ostatnie dwa miesiące realizowana była procedura odbiorowa. W ramach inwestycji między innymi przebudowane zostało rondo uniemożliwiające wcześniej zjazd w kierunku Castoramy, usprawniony został układ komunikacyjny, zmodernizowano pętlę autobusową, zbudowano chodniki i drogę rowerową na odcinku od dworca do ul. Abrahama, powstał też parking przy ul. Towarowej, zamontowano wiaty rowerowe po obu stronach dworca i elementy małej architektury, a także urządzono okoliczne tereny zielone. Wykonawcą była Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.

Symbolicznego otwarcia inwestycji dokonali wspólnie: burmistrz Rumi Michał Pasieczny, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdyni i prezes Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia Sopot Wojciech Szczurek, dyrektor MTM-u Waldemar Kalinowski, a także miejscy i powiatowi radni.

Węzły integracyjne to dla mieszkańców gigantyczne udogodnienia: dla rowerzystów, dla pieszych, dla osób z niepełnosprawnościami, dla kierowców, dla rodziców z wózkami. Ogromnie cieszę się z tego, jak bardzo wpłynęły te inwestycje na poprawę funkcjonowania naszego miasta, pchają nas w XXI wiek. Dzięki tej infrastrukturze wiele więcej osób może korzystać z SKM-ki, przesiąść się z samochodu bądź autobusu, dojechać rowerem. Mieszkańcy o wiele szybciej docierają do pracy i z niej wracają – mówił burmistrz Michał Pasieczny. – Tunel w Janowie spowodował, że nie trzeba już jeździć dookoła Rumi, zmniejszyła się emisja spalin, około 5 milionów złotych rocznie zostanie w kieszeniach rumian, bo mniej więcej 10 tysięcy pojazdów każdej doby korzysta z tej infrastruktury, skracając sobie drogę. Jestem dumny, że współpracujemy w ramach Obszaru Metropolitalnego i kieruję podziękowania do wszystkich, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu od etapu koncepcji, poprzez uzgodnienia aż do finału. To nasz wspólny sukces – dodał.

Codziennie słyszymy w radiu o korkach i utrudnieniach komunikacyjnych na drodze, a przecież w projektach, takich jak ten realizowany w Rumi, chodzi o to, by pasażerowie zostawiali samochody na parkingu, przyjeżdżali rowerem, wsiadali do dobrze skomunikowanego transportu publicznego, najlepiej kolejowego, i rzeczywiście mamy w tej dziedzinie sporo sukcesów. Takie węzły są realizowane nie tylko tutaj – w Rumi i Rumi-Janowie, ale także w Redzie, Wejherowie, są realizowane przez pana prezydenta Szczurka w Gdyni, na Karwinach – to też bardzo ważny węzeł. Były też mniejsze, takie jak w Pruszczu Gdańskim czy też realizowany w tej chwili, kończony w zasadzie, w Kościerzynie, Słupsku, Pucku – wymieniał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Sporo jest jeszcze do zrobienia, ale chciałbym zapewnić pasażerów z województwa pomorskiego, że to wsparcie od nas jest i będziemy wspólnie z samorządami realizować kolejne takie inwestycje, sięgając po środki europejskie – podkreślił.

Projekty realizowane w ramach Obszaru Metropolitalnego, węzły integracyjne, to podniesienie jakości życia całej metropolii. Im więcej osób tu, w Rumi, przesiądzie się z rowerów i samochodów na Szybką Kolej Miejską, tym mniejsze korki będą nie tylko w Rumi, ale też w Gdyni, Sopocie, Gdańsku. Dlatego bardzo się cieszę, że projekty są tak sprawnie realizowane, że mamy środki i że polityka pana marszałka zagwarantowała nam ze środków europejskich fundusze na ten cel, przez co w sposób istotny zmieniamy jakość życia mieszkańców naszych miast – podsumował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Po uroczystości uczestnicy wydarzenia udali się w krótką podróż autobusem do węzła w Rumi-Janowie i z powrotem, by zobaczyć, co udało się zrealizować w ciągu ostatnich 3 lat.

Węzeł integracyjny w Rumi-Janowie został oddany do użytkowania 26 października 2022 roku. Celem inwestycji było połączenie dwóch części miasta i rozładowanie ruchu na ul. Sobieskiego, a jej kluczowym elementem było stworzenie pod torami i stacją kolejową tunelu. W ramach projektu powstały również m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, ogólnodostępne parkingi dla ponad 270 samochodów osobowych i 101 rowerów, wiaty i zatoki autobusowe, tereny zorganizowanej zieleni oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Węzeł nie tylko usprawnił ruch drogowy, ale też umożliwił integrację różnych środków transportu. Koszt całego przedsięwzięcia to około 64 mln zł.

Na realizację obu inwestycji (węzła Janowo i węzła Centrum) w ramach projektu pn. „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi” udało się zdobyć unijne dofinansowanie. Środki zostały pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Węzły w Rumi są częścią 26 centrów przesiadkowych budowanych w 20 miastach i gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wartość wszystkich inwestycji to około 750 mln zł, z czego 330 mln zł stanowi unijne dofinansowanie. Nowoczesna infrastruktura ma przede wszystkim zachęcić mieszkańców metropolii do korzystania z transportu zbiorowego. Docelowo przy 26 węzłach integracyjnych dostępnych będzie około 3000 miejsc postojowych dla samochodów oraz 2500 miejsc dla rowerów, a także nowe zatoki autobusowe, drogi dojazdowe, w tym ponad 100 km dróg rowerowych.

Przemawiający burmistrz Michał Pasieczny Przemawiający burmistrz Michał Pasieczny Przemawiający burmistrz Michał Pasieczny Przemawiający marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk Przemawiający marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk Przemawiający marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk Moment przecięcia symbolicznej wstęgi Moment przecięcia symbolicznej wstęgi Przejazd autobusem pomiędzy dwoma węzłami w Rumi Przejazd autobusem pomiędzy dwoma węzłami w Rumi Przejazd autobusem pomiędzy dwoma węzłami w Rumi Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona) Węzeł Centrum w Rumi (zdjęcie z drona)

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń