Sobota, 25 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Węzeł integracyjny Janowo coraz bliżej, jest już projekt


Węzeł integracyjny Janowo coraz bliżej, jest już projekt30.03.2018 r.


Aktualizacja 12.07.2018

Zakończył się etap projektowania. Do Starostwa Powiatowego w Wejherowie została złożona dokumentacja w celu uzyskania decyzji zezwalającej na realizację inwestycji (pozwolenie na budowę).


Tunel łączący dwie części miasta, parkingi, ścieżki rowerowe oraz wiaty autobusowe – to tylko część infrastruktury, która powstanie w ramach realizacji węzła integracyjnego Rumia Janowo. Można już obejrzeć wizualizacje, które przedstawiają planowane efekty inwestycji.

Przypomnijmy, że celem realizacji węzła Janowo jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego oraz modernizacja okolicznej infrastruktury. Dzięki tej inwestycji możliwa będzie również integracja różnych środków transportu. Oznacza to, że powstanie funkcjonalny i spójny system komunikacji drogowej, a co za tym idzie – zwiększy się liczba pasażerów, a zmniejszą się korki i emisja spalin.

Będzie to możliwe głównie dzięki modernizacji infrastruktury drogowej. Projekt przewiduje powstanie w pobliżu stacji SKM Rumia Janowo m.in. tunelu łączącego dwie części miasta, parkingów, ścieżek rowerowych, wiat i zatok autobusowych, a także kładek dla pieszych oraz udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Inwestycję poprzedza również trwający remont stacji kolejowej.

Wszelkie koszty związane z realizacją tej inwestycji mają wynieść niespełna 36 milionów złotych, z czego około 13 milionów stanowi unijne wsparcie pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Przy czym warto wspomnieć, że kwota unijnego dofinansowania może się jeszcze zwiększyć.

Obecnie zostały ukończone prace projektowe. Najprawdopodobniej w czerwcu miasto uzyska wszelkie pozwolenia i będzie dysponować dokumentacją niezbędną do rozpoczęcia budowy, która planowo ma się zakończyć do 2020 roku.

 


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń