Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Węzeł integracyjny staje się rzeczywistością


Węzeł integracyjny staje się rzeczywistością18.03.2020 r.


Aktualizacja 7.04.2020

We wtorek (7 kwietnia) zarząd województwa pomorskiego wyraził zgodę na zwiększenie kwoty dofinansowania w projekcie „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi” o kwotę 333 392,76 zł, co skutkuje wzrostem wartości dotacji do 17 594 389,76 zł.

W wyniku powyższych zmian, dane finansowe projektu kształtują się następująco:

  • Całkowite wydatki kwalifikowalne projektu: 60 779 319,50 zł;
  • Wartość dofinansowania: 17 594 389,76 zł;
  • Poziom dofinansowania: 28,95%.

Rozpoczyna się realizacja największej w historii Rumi inwestycji, czyli budowy węzła integracyjnego z tunelem. Umowa z wykonawcą, którym jest przedsiębiorstwo budowlane Budimex, została podpisana 18 marca w gabinecie burmistrza Michała Pasiecznego. Roboty budowlane ruszą w najbliższy poniedziałek.

Przygotowania do inwestycji zakończyły się w lutym tego roku. Wówczas wyburzona została dawna siedziba Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Równolegle dobiegła końca analiza propozycji złożonych w ramach przetargu. Spośród pięciu zainteresowanych, którzy przedstawili oferty opiewające na kwoty od niespełna 61 do 91 milionów złotych, wybrany został Budimex. Zwieńczeniem tych przygotowań było uroczyste podpisanie umowy, w którym uczestniczyli dyrektor zespołu projektów Wojciech Kołacki oraz burmistrz Michał Pasieczny.

Przypominamy, że w ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem w Janowie, który połączy dwie części miasta, powstaną również m.in. parkingi, ścieżki rowerowe, kładki dla pieszych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe. Projekt przewiduje także znaczącą przebudowę infrastruktury wokół dworca kolejowego w Rumi, gdzie przybędzie m.in. miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych.

Celem inwestycji jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwa będzie również integracja różnych środków transportu. Oznacza to, że powstanie funkcjonalny i spójny system komunikacji drogowej, a co za tym idzie – zwiększy się liczba pasażerów, a zmniejszą się korki i emisja spalin.

Ze względu na bardzo szeroki zakres prac, realizacja inwestycji została podzielona na etapy. W pierwszej kolejności zbudowany zostanie układ drogowy w okolicach garaży przy ulicy Gdańskiej. Przebudowana zostanie również tamtejsza infrastruktura podziemna, a na terenie byłego ogniska szkolno-wychowawczego powstanie parking. Nie zabraknie też oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Prace spowodują, że dojazd do garaży będzie utrudniony, a chwilami nawet niemożliwy.

Równolegle wykonawca rozpocznie budowę ulicy Oliwskiej na odcinku od ulicy Gdańskiej do ulicy Łużyckiej oraz budowę ulicy Łużyckiej. Tam również powstanie oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, chodniki i zatoki parkingowe, a także nasadzenia. Wspomniane ulice zostaną wyłączone z ruchu, możliwy będzie jedynie dojazd do okolicznych posesji. Mieszkańcy chcący dotrzeć do ulicy Wyszeckiego będą mogli skorzystać z nowego układu drogowego w obrębie garaży przy ulicy Gdańskiej.

Prace rozpoczną się w poniedziałek 23 marca, efekt końcowy będzie widoczny najprawdopodobniej w październiku 2022 roku. Koszt inwestycji to prawie 61 milionów złotych. Do tej pory udało się zdobyć na ten cel unijną dotację w wysokości ponad 17 milionów złotych, kwota dofinansowania może się jeszcze zwiększyć.

Węzeł w Rumi Janowie jest jednym z 26 tego typu obiektów realizowanych na Pomorzu w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wartość wszystkich węzłów to ponad 693 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 285 mln zł.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń