Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Większość głosujących chce kaszubskiej nazwy Rumi


Większość głosujących chce kaszubskiej nazwy Rumi12.04.2023 r.

Wizualizacja tablicy zlokalizowanej na wjeździe do Rumi

W Rumi zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące ustalenia dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim. Niemal 66% głosujących chce, aby na tablicach z nazwą miejscowości pojawił się również napis Rëmiô. Teraz sprawą zajmą się miejscy radni.

Społecznymi inicjatorami tego przedsięwzięcia są przedstawiciele rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jak podkreślają, Rumia jest kaszubskim miastem, a jej nazwa (Rëmiô) wywodzi się prawdopodobnie od starosłowiańskiego lub starogermańskiego słowa raum, co oznacza miejsce, przestrzeń.

Konsultacje trwały od 20 marca do 3 kwietnia włącznie. Zagłosować mógł każdy mieszkaniec Rumi. Wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za ustaleniem dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim (Rëmiô), obok używanej urzędowo nazwy Rumi w języku polskim?” oraz wpisać swoje dane osobowe. Ankieta była dostępna w wersji elektronicznej na stronie internetowej rumia.wdialogu.pl/konsultacje oraz w formie papierowej karty, którą można było pobrać i wypełnić na terenie miejskich jednostek.

Łącznie wypełnionych zostało 1014 kart. Za wprowadzeniem kaszubskiej nazwy miasta opowiedziało się niespełna 66% głosujących (652 głosy), natomiast przeciwnych inicjatywie było 33,3% głosujących (329 głosów). Zaledwie 7 osób wstrzymało się od głosu, a 26 papierowych kart zostało uznanych za nieważne.

Cieszę się, że większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców Rumi chce, aby obok polskiej nazwy naszego miasta znajdowała się nazwa kaszubska. Rumski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego mocno zaangażował się w rozpropagowanie tej inicjatywy, z którą wystąpiliśmy do władz miasta 3 lata temu – mówi Józef Lanc, prezes rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Z pewnością Rumię zamieszkują w większości nie-Kaszubi, ale myślę, że wielu z nich w konsultacjach zagłosowało na tak. Przyjezdni skręcający z obwodnicy Trójmiasta i jadący na przykład nad morze, zauważą, że tu też mieszkają Kaszubi. Teraz ostateczna decyzja należy do Rady Miejskiej Rumi i chciałbym, aby odpowiednia uchwała została szybko podjęta i jeszcze przed sezonem letnim dwujęzyczne tablice pojawiły się na rogatkach miasta – dodaje.

Konsultacje stanowią pierwszy krok w kierunku ustanowienia pomocniczej nazwy miasta. Następnym etapem będzie przygotowanie uchwały i poddanie jej pod głosowanie radnych. Jeśli większość przedstawicieli Rady Miejskiej Rumi będzie na tak, urzędnicy zwrócą się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przygotowanie i sfinansowanie tablic z dodatkową nazwą Rëmiô, które miałyby się pojawić na granicach miasta.

Myślałem, że konsultacje spotkają się z mniejszym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego frekwencja jest pozytywnym zaskoczeniem. To cieszy, że mieszkańcy Rumi widzą potrzebę kultywowania swoich tradycji i rozumieją ich znaczenie w życiu współczesnym – przyznaje Mateusz Klebba, członek rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Liczyłem jednak na większe poparcie inicjatywy. Niemniej trzeba pamiętać, że w większości gmin, w których takie konsultacje są przeprowadzane, ten stosunek głosów jest właśnie taki, czyli około 70% za i 30% przeciw. Jest to w pewien sposób zrozumiałe. I tak cieszy, że tak duży odsetek głosujących, zdecydowana większość, ma świadomość tego, że to jest ważne i wartościowe przedsięwzięcie – podkreśla.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń