Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Włoszka podarowała mieszkance Rumi skrzypce warte ponad 100 tysięcy złotych


Włoszka podarowała mieszkance Rumi skrzypce warte ponad 100 tysięcy złotych12.07.2023 r.

Julia Majewska i Sofia Vettori z wykonanymi dla rumianki skrzypcami

Sofia Vettori, lutniczka ze słynnej florenckiej rodziny, zachwyciła się talentem rumskiej skrzypaczki Julii Majewskiej. Włoszka jeszcze podczas pandemii dostrzegła nastolatkę w mediach społecznościowych i postanowiła jej pomóc w rozwijaniu muzycznej pasji. Uznała, że najlepsze, co może dla niej zrobić, to własnoręczne stworzyć skrzypce. Na początku lipca rumianka spotkała się z lutniczką w Monachium, by odebrać warty przeszło 100 tysięcy złotych prezent.

Julia Majewska jest uczennicą niepublicznej szkoły muzycznej drugiego stopnia (Instytutu Suzuki w Gdańsku-Osowej) i uzdolnioną skrzypaczką. Ma na swoim koncie liczne nagrody zdobywane w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Jest najmłodszą laureatką „Skrzydeł Kultury” – rumskiej nagrody wręczanej mieszkańcom za wyjątkowe osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej. Wielokrotnie występowała przed liczną publicznością, między innymi pod dyrekcją słynnego kompozytora i producenta Adama Sztaby.

Kiedy ktoś skontaktował się z Julią, proponując podarowanie jej skrzypiec, mama 15-latki przypuszczała, że to oszustwo. Wkrótce okazało się jednak, że z rumianką koresponduje prawdziwa Sofia Vettori, a jej zamiary są naprawdę szlachetne. Włoszka jest mistrzynią lutnictwa, a tworzone przez nią instrumenty to prawdziwe dzieła sztuki. Obserwatorzy Sofii Vettori zaproponowali utworzenie zbiórki, aby wesprzeć ją w przygotowaniu podarunku. Wówczas zrodził się też pomysł, aby nazwiska darczyńców zostały wpisane do pamiątkowego albumu dokumentującego powstanie tych niezwykłych skrzypiec. Ostatecznie fundusze na ten cel przekazało wiele osób z całego świata.

Przez trzy dni zastanawiałam się nad prawdziwością tej propozycji i w końcu postanowiłam napisać do Sofii, czy to na pewno ona, a nie fałszywe konto. Po wymianie korespondencji wciąż nie dowierzałam, że obca osoba postanowiła zainwestować i poświęcić swój czas na stworzenie skrzypiec dla Julki. Sofia jest niezwykle hojną osobą, z ogromnym sercem. Z niedowierzaniem obserwowałam też liczbę osób, które deklarowały chęć wsparcia tego niezwykłego projektu – opowiada Alicja Lidzbarska, mama Julii. – Standardowy czas oczekiwania na zamówiony instrument Vettori to ponad 2 lata, Julka otrzymała swoje skrzypce w przeciągu zaledwie 8 miesięcy – dodaje.

Obie artystki po raz pierwszy spotkały się na lotnisku w Monachium. Tam Julia mogła podziękować za swój nowy instrument i wypróbować go przed podróżą do Stanów Zjednoczonych, gdzie poleciała, by uczestniczyć w miesięcznym programie szkoleniowym przeznaczonym dla najwybitniejszych młodych muzyków z całego świata. Rumianka jest jedyną skrzypaczką z Europy, która dostała się do tego elitarnego grona.

Ten gest wynika z mojego pragnienia i misji niesienia sztuki oraz piękna na całym świecie. Myślę, że każdy z nas na swój mały sposób może coś zmienić, więc zadałam sobie pytanie: Co mogę zrobić, aby uczynić ten świat lepszym miejscem? Mogę zbudować skrzypce! Tak narodził się pomysł tego projektu i skrzypiec, które nazwałam Słowik. Instrument, podobnie jak ptak, może oczarować każdego swoim melodyjnym dźwiękiem – powiedziała Sofia Vettori włoskiemu portalowi musica.ilfilo.net.

Jestem ogromnie zaszczycona gestem Sofii, do dzisiaj nie mogę ochłonąć z emocji, które towarzyszyły mi przez cały rok, kiedy realizowany był ten projekt. Sofia jest dla mnie jak dobra wróżka z bajki, która za sprawą swojej magicznej różdżki spełniła moje nieosiągalne marzenie. Jestem jej dozgonnie wdzięczna, jak i wszystkim darczyńcom – przyznaje Julia Majewska.

Wewnątrz podarowanego instrumentu znajduje się dedykacja z imieniem i nazwiskiem Julki. Podczas przekazania wyjątkowego prezentu Sofia wręczyła też rumiance ręcznie wykonany album opowiadający historię tworzenia skrzypiec, które nazwała Usignolo, co w języku włoskim znaczy „słowik”. Album zawiera także listę osób uczestniczących w zbiórce.

Certyfikat dołączony do skrzypiec Certyfikat dołączony do skrzypiec Dedykacja z imieniem i nazwiskiem Julii Majewskiej Wykonane skrzypce Wykonane skrzypce Sofia Vettori i Julia Majewska Julia Majewska i Sofia Vettori

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń