Wtorek, 27 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Wracają „Lekcje z Kulturą”, będzie też premiera nowego spektaklu


Wracają „Lekcje z Kulturą”, będzie też premiera nowego spektaklu31.08.2023 r.

Tegoroczna premiera bajki muzycznej o ekologii pt. „Wielkie porządki Cioci Utylii”

Pomorski Teatr Nobilis, działający przy Miejskim Domu Kultury w Rumi, rozpoczyna kolejny sezon „Lekcji z Kulturą”. Zainicjowane przez Agnieszkę Skawińską, dyrektora MDK-u, spotkania z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają przybliżyć dzieciom i młodzieży sztukę na najwyższym poziomie. Jest to możliwe dzięki profesjonalnym aktorom i twórcom współpracującym z jednostką.

Kultura wyzwala umysł i ciało

Choć często możemy spotkać się z myśleniem o kulturze jako dodatku do codzienności, który nie jest niezbędny, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że aktywność kulturalna odgrywa ważną rolę w rozwoju człowieka i pośrednio całego społeczeństwa. Spotkanie z kulturą jest dla dzieci i młodzieży treningiem koncentracji, wymaga wysiłku umysłowego, emocjonalnego, uwrażliwia i pobudza wyobraźnię. Rumskie dzieci i młodzież mają ten komfort, że nie muszą wyjeżdżać z miasta, by zobaczyć spektakl – wszystko to dzięki współpracy MDK-u z Fundacją Dla Was.

Plany repertuarowe Pomorskiego Teatru Nobilis mamy jesienią obfite – sezon rozpoczniemy pod koniec września premierą spektaklu „Fredro. Lubię to”, który będzie grany na scenie Fundacji Dla Was w październiku. W listopadzie wznowimy „Obóz”, a w grudniu powróci Ciocia Utylia z wątkiem świątecznym. Z dokładnymi datami i godzinami spektakli można się zapoznać na stronie internetowej MDK-u, a my zachęcamy do rezerwacji biletów na nasze wydarzenia: mailowo lub bezpośrednio w siedzibie jednostki – mówi menedżer teatru Ola Lis.

Premiera nowego spektaklu

Z okazji obchodów roku Aleksandra Fredry teatr wziął na warsztat teksty tego wybitnego komediopisarza. „Fredro. Lubię to!” jest spektaklem-eksperymentem opowiadającym o procesie powstawania przedstawienia opartego na motywach czterech sztuk: „Zemsty”, „Ślubów panieńskich”, „Męża i żony” oraz „Pierwszej lepszej”. Widzowie poznają grupkę aktorów lokalnego teatru, którzy razem z reżyserem próbują sprostać wyzwaniu rzuconemu ponad dwieście lat temu przez słynnego komediopisarza i stworzyć zabawne oraz mądre widowisko. Różnorodność charakterów – zarówno wśród aktorów, jak i postaci fredrowskich – doprowadza do wielu zakręconych sytuacji. Ostatecznie przypomina nam, że teatr jest odbiciem życia, a najistotniejsza jest w nim umiejętność współpracy (w przypadku tego wydarzenia również z publicznością, bo i dla widzów przewidziano drobny udział w projekcie). Sztukę wyreżyserował Piotr Lewicki.

Premiera spektaklu odbędzie się 22 września, a spektakl popremierowy dzień później, oba w siedzibie Fundacji dla Was o godzinie 18:00. Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w sekretariacie MDK-u lub przed spektaklem.

Coś dla starszych i młodszych

W listopadzie uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mieli okazję ponownie zobaczyć spektakl zatytułowany „Obóz”. Sztuka w reżyserii Piotra Lewickiego porusza trudny temat wojny i związanych z nią traum. Niedługo później najmłodsi będą mogli przypomnieć sobie zasady segregacji śmieci poprzez spektakl „Wielkie porządki Cioci Utylii”. Przedstawienie będzie wystawiane w grudniu, dlatego zostanie wzbogacone o świąteczny wątek. Wiosną 2024 roku aktorzy ponownie zaprezentują spektakl oparty na legendach kaszubskich „O Witce, co chciała być stolemką”. 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń