Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Przy okazji zakupów, wstąp do… teatru


Przy okazji zakupów, wstąp do… teatru01.02.2024 r.

Wicedyrektor Agnieszka Skawińska i dyrektor MDK-u Michał Gaj z kluczami do boksu

Dzięki współpracy Miejskiego Domu Kultury w Rumi z Galerią Rumia na poziomie +1 centrum handlowego zagości działający przy jednostce Pomorski Teatr Nobilis. W jednym z boksów, po wykonaniu remontu, będzie się mieścić siedziba 8-osobowego zespołu artystycznego. W ten sposób powstanie miejsce otwartych i biletowanych wydarzeń: warsztatów, spotkań, pokazów, koncertów czy rodzinnych spektakli teatralnych.

Jako placówka kulturalna silnie odczuwamy brak sali, która pozwoliłaby nam na organizację koncertów czy spektakli dla większej publiczności. Nowy zarząd Galerii Rumia skontaktował się z nami, wychodząc z inicjatywą przeznaczenia jednego z boksów na organizację takich wydarzeń. W efekcie spotkań i rozmów zawiązała się między nami nić porozumienia. W okresie ferii zimowych mieliśmy okazję zaprezentować na holu galerii spektakle dla dzieci, natomiast wiosną zaprosimy mieszkańców Rumi na premierę spektaklu do nowej, specjalnie przygotowanej, przestrzeni – mówi Michał Gaj, dyrektor rumskiego MDK-u.

Spektakl inauguracyjny w Galerii Rumia odbędzie się 12 kwietnia, a jesienią przygotowana zostanie pełna oferta kulturalna skierowana do widzów w każdym wieku. Już dziś wiadomo, że przed publicznością wykonywane będą między innymi spektakle: „Obóz”, „Fredro” czy „O Witce, co chciała być stolemką”. Prezentowane będą także „Piosenki portowe”, „Ekomelodie” czy „Galeria Piosenki”. Zanim jednak aktorzy przejmą dotychczasową przestrzeń handlową, miejska jednostka kulturalna musi ją odpowiednio zaadaptować.

Sprawdź repertuar na okres marzec-czerwiec.

Przestrzeń, w której będzie funkcjonował Pomorski Teatr Nobilis

W wynajmowanym boksie pojawią się między innymi: podesty sceniczne, kotary teatralne, nagłośnienie, oświetlenie oraz około 150 pojedynczych krzeseł. Oprócz tego zaplecze zostanie zagospodarowane na garderobę, pomieszczenie socjalne oraz magazyn, w którym będą przechowywane rekwizyty.

W Galerii Rumia dbamy o aspekt lokalności, czyli budowanie relacji i kreowanie wartości dla tutejszej społeczności. Już wcześniej organizowaliśmy takie wydarzenia jak teatrzyki dla dzieci czy rajdy rowerowe. Cieszyły się one dużą popularnością i dlatego jesteśmy przekonani, że z równym entuzjazmem zostanie przyjęta nasza współpraca z Miejskim Domem Kultury. Widzimy, że zainteresowanie ofertą kulturalną w Rumi jest wysokie i cieszymy się, że dysponując odpowiednią przestrzenią, możemy wesprzeć takie działania – mówi Iwona Gembiec, managing director ze spółki IMV Polska, która zarządza Galerią Rumia. – Oferta Miejskiego Domu Kultury z pewnością zainteresuje naszych dotychczasowych klientów i będzie dla nich stanowiła dodatkową wartość. To ważny element, bo rola centrów handlowych się zmienia, a odbiorcy oczekują, że będą one nie tylko miejscem zakupów, ale także wartościowego spędzania wolnego czasu – dodaje.


Sekcja teatralna MDK-u, zwana Pomorskim Teatrem Nobilis, działa na terenie Rumi od 2015 roku, realizując spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych. Grupa została utworzona z myślą o mieszkańcach miasta oraz ich dostępie do kultury wysokiej. Inicjatorką projektu jest ówczesna dyrektor MDK-u Agnieszka Skawińska, która początkowo tworzyła sekcję z amatorami, jednak gdy nawiązała współpracę z aktorem Piotrem Lewickim, zespół zaczął działać na poziomie zawodowym. Od 2019 roku do liderów grupy dołączyła Ola Lis odpowiadająca za kwestie menadżerskie. Sekcja teatralna zrealizowała już ponad 11 premier, angażując zawodowych aktorów, muzyków, reżyserów oraz realizatorów. Grupa tworzy również autorskie spektakle i adaptacje. W swojej ofercie posiada także koncerty dla dzieci i dorosłych, recitale oraz różnorodne warsztaty. Spektakle rumskiej sekcji teatralnej można oglądać także poza granicami miasta.

KONTAKT
Rezerwacje biletów odbywają się pod adresem mailowym teatr@mdk.rumia.pl oraz pod numerem telefonu 693 528 449.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń