Sobota, 25 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Wręczono pierwsze pudełka życia w Rumi


Wręczono pierwsze pudełka życia w Rumi11.04.2018 r.


Rozpoczyna się realizacja projektu pn. „Pudełko życia”. Z tej okazji 11 kwietnia w Stacji Kultura odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono ogólne założenia przedsięwzięcia oraz wręczono seniorom pierwsze pudełka.

Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do osób niepełnosprawnych i starszych (65+), a jednocześnie stanowi kolejny etap realizowanej w mieście polityki senioralnej. Głównym celem projektu jest ułatwienie niesienia pomocy wspomnianym mieszkańcom w sytuacji zagrożenia ich zdrowia lub życia.

Zestaw, który bezpłatnie przekazujemy zainteresowanym, składa się z plastikowego pojemnika, oznaczonego specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej oraz dwóch naklejek do umieszczenia na lodówce i wewnętrznej stronie drzwi wejściowych do mieszkania. Oznaczenie to pozwala służbom niemal natychmiast zlokalizować pudełko – wyjaśnia Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

W pojemniku służby ratownicze znajdą informacje, takie jak: kontakt do rodziny, zdiagnozowane choroby i uczulenia, nazwy leków przypisanych na stałe przez lekarza oraz wskazanie miejsca, w którym senior przechowuję pełną dokumentację medyczną. Ratownicy medyczni, lekarze, strażacy czy pracownicy socjalni w przypadku braku kontaktu z poszkodowaną osobą, właśnie dzięki temu pudełku, mogą znacznie sprawniej ocenić jej stan zdrowia, zaplanować dalsze działania i skontaktować się z rodziną.

Najważniejsze jest, by wypełnioną kartę informacyjną włożyć do pudełka,  a pudełko do lodówki. Ten prosty sposób przechowywania informacji medycznej pozwoli na szybsze i łatwiejsze udzielenie pomocy. Jest to czynność, która naprawdę może uratować życie – podkreśla zastępca burmistrza Rumi.

Podczas konferencji założenia projektu przybliżył uczestnikom Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi. O tym, jak ważna jest to inicjatywa z perspektywy służb ratowniczych opowiedział ratownik medyczny i strażnik miejski pan Maciej Cyman. Z kolei prezes Rumskiej Rady Seniorów Mieczysław Grzenia wyraził opinię osób starszych na temat „Pudełka życia”, a politykę senioralną w Rumi podsumował Ariel Sinicki, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi. Obecni byli również przedstawiciele rumskiej policji oraz straży miejskiej.

Pierwsze pudełka zostały wręczone na zakończenie środowej konferencji. Dalsza bezpłatna dystrybucja rozpocznie się 18 kwietnia, pojemniki będą wydawane w Urzędzie Miasta Rumi, a dokładniej w pokoju 010.

 

 

Gmina dysponuje obecnie 3000 pudełek życia. Program jest realizowany przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi. Jego realizacja będzie długofalowa, a liczba pudełek uzupełniana według potrzeb mieszkańców.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń