Poniedziałek, 18 Październik 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Wspólnie zapełnili krwią dwa autobusy


Wspólnie zapełnili krwią dwa autobusyf11.10.2021 r.

Wspólnie zapełnili krwią dwa autobusy

Blisko 29 litrów – tyle krwi udało się zebrać podczas ostatniej z tegorocznych rumskich zbiórek. Życiodajny płyn ponownie zasilił zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Akcji towarzyszyło hasło „Podziel się mocą, która płynie w twoich żyłach”.

Za nami czwarta spośród zaplanowanych na ten rok honorowych zbiórek krwi w Rumi. Z powodu pandemii koronawirusa organizatorzy byli zmuszeni do zachowania szczególnych środków ostrożności, dlatego obowiązywały telefoniczne zapisy na konkretną godzinę, potencjalnym dawcom mierzono temperaturę oraz proszono ich o wypełnienie dodatkowego formularza. Uczestnicy akcji byli także zobowiązani do zasłaniania ust i nosa.

W sobotę 9 października na parkingu MOSiR-u, gdzie czekały dwa krwiobusy, zjawiło się 82 potencjalnych dawców, z czego 64 osobom udało się przejść badania lekarskie i podzielić życiodajnym płynem, a 16 społeczników robiło to po raz pierwszy. Ostatecznie udało się zebrać 28 800 mililitrów krwi. Każdy dawca otrzymał w podziękowaniu standardowe zestawy podarunkowe oraz specjalne kubki wielorazowego użytku.

Podczas wszystkich tegorocznych miejskich zbiórek krwi w Rumi udało się zebrać łącznie 151,2 litra krwi. Kolejna akcja została zaplanowana na styczeń 2022 roku i odbędzie się w ramach 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem burmistrza Michała Pasiecznego. Celem inicjatywy było propagowanie wzorowej postawy obywatelskiej, jaką jest honorowe oddawanie krwi na rzecz potrzebujących.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń