W wyborach prezydenckich zarządzonych na 28 czerwca 2020 r. każdy wyborca będzie miał możliwość głosowania osobiście, korespondencyjnie oraz za pośrednictwem pełnomocnika. Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.
Wyborca, który w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem swojego stałego pobytu może otrzymać w urzędzie gminy stałego miejsca zameldowania – zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można zgłosić pisemnie (osobiście), telefaksem lub w formie elektronicznej w urzędzie gminy.
Wyborca czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy) oraz wyborca niezameldowany, który chce wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu może:
W Urzędzie Miasta Rumi, aby odebrać zaświadczenie albo złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców lub stałego rejestru wyborców, należy stawić się osobiście, z dowodem osobistym w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rumi, stanowisko nr 5 – Ewidencja Ludności, w godzinach pracy urzędu. W przypadku zaświadczeń można również pisemnie upoważnić inną osobę do odbioru takiego zaświadczenia – w upoważnieniu należy koniecznie podać imię, nazwisko i nr PESEL osoby, która będzie odbierała zaświadczenie. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. (58) 679 65 77, (58) 679 65 69 lub pocztą elektroniczną m.nakielska@um.rumia.pl. Druki do pobrania na stronie internetowej BIP Rumia.
Głosować korespondencyjnie może każdy wyborca. W przypadku głosowania w kraju zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do 16 czerwca 2020 r. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 23 czerwca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca 2020 r.
W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca 2020 r. Należy mieć na uwadze, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego – zarówno w kraju, jak i za granicą – dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Oznacza to, że w przypadku ewentualnego przeprowadzania ponownego głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego dokonanym przed pierwszym głosowaniem. W przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może po dniu pierwszego głosowania zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy lub konsulowi (w przypadku głosownia za granicą) zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu, najpóźniej do 29 czerwca 2020 r. W przypadku wyborcy, który w dniu ponownego głosowania będzie podlegał obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, może on zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 7 lipca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 10 lipca 2020 r.
W przypadku głosowania korespondencyjnego w kraju zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP. Powinno ono zawierać:
Jeżeli zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego nie będzie spełniało wymogów określonych w pkt 1-5 urzędnik wyborczy za pośrednictwem obsługującego go urzędu gminy wezwie wyborcę do jego uzupełnienia w terminie jednego dnia od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie może zostać dokonane w formie telefonicznej lub elektronicznej. Wyborca, który nie podlega w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji
w warunkach domowych, zamiast wskazania adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, do zgłoszenia może dołączyć deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego w urzędzie gminy. W zgłoszeniu niepełnosprawny wyborca głosujący w kraju może zażądać przesłania wraz z pakietem wyborczym nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
(Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, z późn. zm.), w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
Pełnomocnikiem nie może być:
Pełnomocnictwo można przyjąć:
Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 19 czerwca 2020 r. Druki do pobrania na stronie internetowej BIP Rumia.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. (58) 679 65 77, (58) 679 65 69 lub pocztą elektroniczną m.nakielska@um.rumia.pl