Wtorek, 16 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Wyjaśniają, czym jest autyzm. Konferencja w Rumi odpowiedziała na trudne pytania


Wyjaśniają, czym jest autyzm. Konferencja w Rumi odpowiedziała na trudne pytania08.04.2024 r.


Czym jest autyzm i jak sobie z nim radzić? Chociaż coraz więcej ludzi słyszało już o tym zaburzeniu i jego obecność wśród dzieci nie wywołuje zdziwienia, to nadal pozostaje wiele pytań. Na jedno z nich – wyjątkowo ważne, bo dotyczące dorosłego życia autystyków i ich samodzielności – odpowiedzieli eksperci kształcenia specjalnego w Rumi. W mieście odbyła się kolejna edycja corocznej konferencji, a wiedzę na ten temat rozwijało ponad 150 pedagogów i opiekunów.

W Rumi znów zagościła, już po raz trzeci, konferencja poświęcona temu coraz częściej diagnozowanemu na niemal całym świecie zaburzeniu. Tym razem postawiono na spojrzenie w przyszłość, bo wydarzenie odbyło się pod szyldem „Autyzm. Od diagnozy do samodzielności”.

 

Na co dzień pracują z autystykami, teraz dzielą się wiedzą

Organizatorami konferencji, która zachęca do szerszego spojrzenia na autyzm są niezmiennie lokalna poradnia psychologiczno-pedagogiczna Kid i sieć terapeutycznych punktów przedszkolnych Superkids w Rumi oraz Gdyni – miejsc, które na co dzień spotykają się z dziećmi ze zdiagnozowanym zaburzeniem. Inicjatywę wsparł też burmistrz Rumi Michał Pasieczny, obejmując imprezę swoim honorowym patronatem.

Konferencja, która odbyła się w piątek 5 kwietnia w rumskim hotelu Faltom przyciągnęła blisko 150 osób – pedagogów, opiekunów czy rodziców dzieci z autyzmem.

Otwarcie konferencji w hotelu Faltom w Rumi

Dlaczego w Rumi podjęto tę inicjatywę, a jej skala co roku rośnie? Bo regularnie rośnie też liczba zdiagnozowanych dzieci, a część z osób wchodzi też w dorosłe życie lub już funkcjonuje jako dorośli. Pomimo tej skali, autyzm wciąż bywa nierozumiany w społeczeństwie, sprawia też trudności bliskim. Fachowa wiedza i doświadczenia innych osób mogą natomiast pomóc w tym, aby ułatwić wszystkim codzienne życie.

Wierzymy, że należy szerzyć wiedzę na temat autyzmu, czyli zaburzenia, które dotyka coraz więcej dzieci w naszym kraju. Ta organizowana corocznie konferencja oraz Niebieski Marsz Przedszkolaków, który również odbędzie się w Rumi, 16 kwietnia, mają na celu właśnie oswajanie z autyzmem oraz z tym, jak traktować dzieci z tymi zaburzeniami i jak postrzegają one rzeczywistość. Tegorocznym tematem jest samodzielność dzieci z autyzmem, więc wszyscy prelegenci nawiązują do tego tematu. Staramy się pokazywać rodzicom oraz pedagogom, w jaki sposób można usamodzielniać dzieci w spektrum autyzmu i jak tę samodzielność można rozumieć na różne sposoby – wyjaśnia Dominika Reglińska, organizatorka konferencji, na co dzień dyrektor KID Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i koordynator kształcenia specjalnego w przedszkolach Super Kids.

 

Coraz więcej dzieci potrzebuje wsparcia

Choć na ten moment nie ma oficjalnych statystyk dotyczących autyzmu w Polsce, specjaliści przytaczają najczęściej wyniki badań ze Stanów Zjednoczonych i Europy (informacje zamieszczone przez polskiautyzm.pl), które dotyczyły 2014 roku – wówczas zaburzenie dotyczyło około 1 na 54 dzieci w USA oraz około 1 na 100 w Europie.

Czterokrotnie częściej jest diagnozowany u chłopców. Na przestrzeni kilkunastu lat skala autyzmu wzrosła w tych obszarach nawet kilkukrotnie. Coraz częściej mówi się wręcz o „epidemii”, stąd także w Polsce rośnie zapotrzebowanie na fachową wiedzę w tym temacie.

Zdecydowanie skala wykrywalności autyzmu rośnie. Jest też coraz wcześniej diagnozowany, u coraz młodszych dzieci. Daje to im też coraz lepsze możliwości terapeutyczne, ponieważ wczesna i intensywna opieka jest tak naprawdę kluczem do samodzielności w przyszłości – wyjaśnia Dominika Reglińska.

Konferencja w Rumi zaangażowała przede wszystkim osoby, które na co dzień pracują z dziećmi w spektrum autyzmu – opiekunów przedszkolnych i szkolnych, pedagogów i nauczycieli. Udział w spotkaniu wzięli też rodzice dzieci, którzy poszukują rad na temat tego, jak dotrzeć do swoich pociech. Program bezpłatnego wydarzenia objął nie tylko część konferencyjną, ale i osobne warsztaty dla rodziców oraz pedagogów. Ich tematyka to wspomaganie rozwoju mowy u dzieci czy wspieranie autystów w edukacji.

Uczestniczki konferencji

W roli prelegentów i prowadzących wystąpili eksperci z doświadczeniem w pracy w pedagogice specjalnej.

 

Przypomną o autyzmie na ulicach miasta

To nie koniec społecznych, oddolnych akcji skupionych wokół autyzmu. W Rumi odbędzie się jeszcze (po raz kolejny) przemarsz dzieci ulicami miasta w towarzystwie charakterystycznych, jasnoniebieskich ozdób – koloru symbolizującego autyzm.

To „Niebieski Marsz Przedszkolaków”, czyli kolejne z wydarzeń organizowanych przez inicjatorów konferencji w Rumi. Symboliczny marsz dzieci odbędzie się we wtorek 16 kwietnia. Dzieci ruszą w drogę spod kościoła NMP Wspomożenia Wiernych o godzinie 11:00, a ich trasa zakończy się w parku Starowiejskim – razem z przedstawieniem teatralnym.

Wydarzenie również objął swoim patronatem burmistrz Michał Pasieczny. Do wydarzenia mogą dołączyć wszyscy zainteresowani, do czego zachęcają też organizatorzy.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń