Wspomniany konkurs został rozstrzygnięty w czerwcu tego roku – wówczas kilkanaścioro młodych mieszkańców otrzymało m.in. karty podarunkowe i zabawki. Teraz przyszła pora na drugą część nagród dla laureatów, być może jeszcze bardziej satysfakcjonujących – pierwsze profesjonalne wydruki ich prac. Najładniejsze rysunki związane z Rumią, które wcześniej wybrało jury „Rumia oczami dzieci”, zostały umieszczone w kalendarzach ściennych oraz na pocztówkach.
Przypomnijmy, że w każdej kolejnej edycji miejskiej zabawy zmienia się główny temat rysunkowego wyzwania. Tym razem dzieci przedszkolne i uczniowie klas od I do III przelewali na kartki Rumię w „Czterech porach roku”, a starsi uczniowie z klas IV-V przygotowywali rysunki właśnie z myślą o pocztówkach.
Wszyscy laureaci siódmej edycji „Rumi oczami dzieci” spotkali się 28 listopada w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze” z organizatorami akcji.
Nagrodzone i wyróżnione wcześniej podczas finału projektu dzieci otrzymały kalendarze zilustrowane wybranymi przez jurorów malunkami (12 ilustracji miejsc w Rumi o różnych porach roku) oraz pocztówki (5 wzorów z rysunkami autorstwa nagrodzonych i wyróżnionych). Najlepszym gratulowali pełnomocnik burmistrza Rumi ds. społecznych Piotr Wittbrodt oraz miejska radna Lucyna Miotk.
Kategoria: dzieci przedszkolne do lat 6 („Cztery pory roku w Rumi”)
Kategoria: uczniowie klas I-III („Cztery pory roku w Rumi”)
Kategoria: klasy IV-V (Pocztówka z Rumi)
Do tegorocznej edycji kampanii przystąpiło łącznie 28 placówek, angażując w realizację zadań setki dzieci. Jeden z etapów to konkursy plastyczne oraz zadania specjalne skierowane do przedszkolaków. Projekt został zapoczątkowany w 2017 roku i od początku skierowany jest do przedszkoli oraz szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie miasta – do najmłodszych mieszkańców, którzy uczęszczają do tych placówek. Celem jest budowanie wśród nich poczucia lokalnej tożsamości, propagowanie wiedzy o mieście i samorządzie gminnym oraz zaangażowanie dzieci oraz młodzieży w życie społeczne Rumi.
W tym roku podczas realizacji grupowych zadań edukacyjnych setki dzieci poznawały też miejski herb i logo, brały udział w spacerach i grach terenowych, wykonywały makiety lokalnych obiektów historycznych, wcielały się w rycerzy i księżniczki czy też nanosiły najważniejsze wydarzenia na oś czasu. Ponadto – poza wspomnianymi laureatami konkursu plastycznego – starsze dzieci wykonywały plakaty związane z obchodami 800-lecia miasta. O nagrody walczyły również placówki, których zadanie polegało na wybraniu rymowanki z zeszłorocznego zbioru „Rumi oczami dzieci” oraz przedstawienie jej w dowolny sposób.