Środa, 29 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

„Z książką w las” – nowy projekt biblioteczny


„Z książką w las” – nowy projekt biblioteczny25.08.2023 r.

Anna Maziuk, jedna z prelegentek projektowych, fot. Magda Starowieyska

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi już od września zaprasza na cykl wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Z książką w las”. Na czytelników czekają warsztaty, spacery i spotkania autorskie, których celem jest przybliżenie szeroko rozumianej literatury przyrodniczej i zachęcanie do obcowania z naturą.  

Spotkania, warsztaty, spacery

W ramach projektu zrealizowanych zostanie kilkanaście wydarzeń: przede wszystkim darmowych warsztatów przyrodniczych i ekologicznych, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak powstaje papier lub poznać zwyczaje wilków. Bibliotekarze zaproszą też… do lasu. W programie znalazły się bowiem leśne spacery i kąpiele.

Kąpiele leśne wywodzą się z Japonii, gdzie określane są jako shinrin-yoku. Są to relaksacyjne sesje wśród drzew połączone ze świadomym odbiorem otoczenia za pomocą wszystkich zmysłów. Udowodniono, że przebywanie w środowisku leśnym pozwala się wyciszyć, zrelaksować i nabrać energii – zapowiada Dariusz Rybacki, dyrektor miejskiej biblioteki.

Ponadto w Stacji Kultura zorganizowane zostaną spotkania autorskie, o swojej twórczości opowiedzą m.in. autorka książki „Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew” Agnieszka Antosik oraz Marzenna Nowakowska, znana z publikacji „Safari za progiem domu”. Z myślą o rodzicach zorganizowane zostanie spotkanie z Agatą Preuss oraz Dorotą Zaniewską, autorkami poradnika „Lasoterapia z dziećmi”.

Projekt realizujemy wczesną jesienią, kiedy w okolicznych lasach jest szczególnie pięknie. Warto skorzystać z okazji, wzmocnić się duchowo i mentalnie przed nadchodzącymi ponurymi miesiącami zimowymi – przekonuje Dariusz Rybacki.

Kolejny wygrany konkurs

Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu, jakie bibliotekarze zdobyli w ramach konkursu dotacyjnego organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorką zwycięskiego projektu jest Joanna Kowalczuk.

Poszukujemy dofinansowań zewnętrznych, gdzie tylko się da. Regularnie składamy wnioski dotacyjne do różnych instytucji. Wszystko po to, aby móc realizować ambitne projekty skierowane do naszych czytelników – mówi Dariusz Rybacki. – Cieszymy się z pozyskanych funduszy, czekamy na kolejne rozstrzygnięcia konkursowe. Być może jeszcze w tym roku będziemy mogli poinformować o sukcesach w tym zakresie – dodaje.

Projekt „Z książką w las” realizowany jest w ramach programu ministerialnego „Partnerstwo dla książki”. Rumska biblioteka była już jego beneficjentem m.in. w 2021 roku, wówczas udało się pozyskać środki na projekt „Z kamerą wśród książek”.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń